Styl życia

Kościół w czasach kwarantanny. Msze święte odbywają się on-line, co z Wielkanocą?

Styl życia

Aktualizacja:

W okresie kwarantanny wszyscy obawiamy się o zdrowie swoje i najbliższych. Kościół wychodzi naprzeciw wiernym i prosi, by pozostać w domach i uczestniczyć w eucharystii on-line, za pośrednictwem YouTuba, Facebooka lub stron internetowych. O istocie uczestnictwa w chrześcijańskim życiu duchowym oraz o internetowych mszach porozmawialiśmy z reporterką Katarzyną Olubińską-Godlewską oraz ojcem Franciszkaninem Lechem Dorobczyńskim.

Kwarantanna a kościół

W związku z kwarantanną, która trwa w Polsce od 13 marca, także kościoły wprowadziły zmiany obowiązujące wszystkich wiernych. Wiernych zachęca się do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej eucharystii i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

Jak przyznała Katarzyna Olubińska-Godlewska, arcybiskup Gądecki poprosił, by wierni uczestniczyli we mszy świętej on-line. Parafie, chociaż nie zatrudniają informatyków i nie posiadają profesjonalnego sprzętu wideo, stanęły na wysokości zadania. Zaopatrzyły się w kamerki do transmitowania liturgii on-line. Można codziennie uczestniczyć w nabożeństwie za pośrednictwem YouTuba i Facebooka, w godzinach nabożeństw. Informację dotyczące godzin nabożeństw, można znaleźć na stronach internetowych parafii lub fanpage'u facebookowym danego kościoła. Ponadto, księża samodzielnie tworzą wydarzenia na Facebooku, informując, w jakich godzinach można za pośrednictwem Internetu uczestniczyć w nabożeństwie.

W jaki sposób odbywają się mszę święte on-line?

Udział we mszy świętej wcale nie musi wiązać się z wyjściem do kościoła. Podczas kwarantanny możemy pomodlić się w domu. Do uczestnictwa w nabożeństwie on-line potrzebujemy tylko dostępu do Internetu. Msze święte „na żywo” możemy oglądać za pośrednictwem m.in. Facebooka, YouTuba, internetowych stron parafialnych, lub transmisjach niedzielnych na kanałach telewizyjnych.

Dla mnie jest to taka sama ważna msza. To było ogromne przeżycie pierwszy raz wziąć udział w mszy online. Trzeba było rozłożyć laptopa, uklęknąć przed swoim własnym kuchennym stołem

- powiedziała Katarzyna Olubińska-Godlewska.

Podczas internetowych transmisji na żywo, księża odprawiają nabożeństwo w Kościele, a kamerkę kierują w stronę ołtarza. W mniejszych miejscowościach i wsiach, gdzie parafie nie mają możliwości transmisji on-line, msze święte odbywają się stacjonarnie, ale liczba wiernych nie przekracza 50 osób. Co z przyjęciem komunii świętej? W mszach prowadzonych on-line nie jest to fizycznie możliwe, natomiast w kościołach biskupi polecają, żeby przyjmować Pana Jezusa na rękę.

Ja chyba po raz pierwszy w świadomy sposób przeżyłam coś takiego jak komunia duchowa. Zaczęłam czytać, jak się do tego zabrać i ten moment, kiedy się klęka we własnym pokoju, to było bardzo przejmujące

– powiedziała Katarzyna.

Sakrament spowiedzi podczas kwarantanny

W tej trudnej i wyjątkowej sytuacji spowiedź w konfesjonale w wielu przypadkach nie jest możliwa. W takim momencie możemy zrobić rachunek sumienia i wzbudzić żal doskonały. Niektóre kościoły deklarują także udzielanie sakramentu spowiedzi w konfesjonale, który wcześniej został specjalnie zabezpieczony, tak by wierny nie miał kontaktu z duchownym. W przypadku osób obłożnie chorych, leżących, niedomagających, które chcą przyjąć Sakrament Spowiedzi i Eucharystii, księża odwiedzają ich w domach. Oczywiście z zachowaniem wszystkich środków ostrożność.

Kościoły są je otwarte i biskupi cały czas proszą, żeby kapłani posługiwali ludziom, którzy zdecydują się przyjść, tym bardziej że idą święta i ludzie chcą być wyspowiadani. W związku z czasami, w jakich żyjemy, biskupi przypominają o tym, że wzbudzenie żalu doskonałego, to znaczy „żałuje Panie Boże, że popełniłem te wszystkie grzechy, bo cię kocham”, taki żal gładzi grzechy

– powiedział Lech Dorobczyński.

Wielkanoc w czasie koronawirusa

Papież Franciszek zapowiedział, że tegoroczne obchody Wielkiej Nocy odbędą się bez udziału wiernych. To chyba pierwsza taka sytuacja w dziejach kościoła. Jak więc będzie wyglądać nadchodząca Wielkanoc?

Jest jeszcze trochę czasu i te obostrzenia mogą się zmienić. Na chwilę obecną wiemy, że biskupi zalecają, żeby nie błogosławić, ale modlić się w domach. Wycofane jest mandatum, czyli mycie nóg. Wszystkie ceremonii się odbędą, nawet przy zamkniętych kościołach

– powiedział Lech Dorobczyński.

Franciszkanin przyznał też, że prawdopodobnie wszystkie ceremonie będą transmitowane, tak aby wierni mogli w nich uczestniczyć, pozostając w domach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce

Apel ratowników medycznych: „Wzywajcie karetkę tylko w sytuacjach zagrożenia życia i nie zatajajcie prawdy”

Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią. "Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości