Ideologia skinheadów ma podłoże społeczne i ksenofobiczne, co znajduje swój wyraz w zachowaniu i stylu bycia. Z tych właśnie względów społeczeństwo jest wrogo nastawione do tej subkultury. Warto się dowiedzieć, czym jeszcze charakteryzują się skini.
Historia skinheadów – skąd wzięła się ta subkultura?
Subkultura skinheadów po raz pierwszy pojawiła się w Anglii w latach sześćdziesiątych XX wieku. Na początku opisywano ich zupełnie innymi określeniami: spikeys (kolczaści), bootboys (chłopaki w butach), nuts (świry) oraz brush-cuts (szczoty). Skąd się wzięła nazwa skinhead? Gangi młodzieżowe w ten sposób wyrażali się o przechodniach, którzy mieli ogolone na łyso głowy. Stało się to tak powszechnym zjawiskiem, że w 1986 roku tej nazwy zaczęła używać również brytyjska prasa, ale w stosunku do nowej subkultury, która stanowiła alternatywę do popularnych ówcześnie hipisów. Skini najczęściej wywodzą się z ubogich rodzin, dlatego środowiskiem, w którym dorastają, jest ulica. Stąd bierze się obecna w ich kulturze przemoc i agresja, za pomocą których nie tylko zwracają na siebie uwagę, ale również manifestują swoją tożsamość i autonomię. Główne założenia ideologiczne znajdują wyraz w niechęci wobec obcych (ksenofobia), czyli rówieśników, którzy różnią się od skinheadów pod względem poglądów i wartości, jak i klasy społecznej. Dawniej taka wroga postawa była skierowana przede wszystkim do hipisów i młodzieży z bogatych domów. Skini nigdy nie mieli problemu z podkreślaniem swojego robotniczego pochodzenia oraz silnych więzi z lokalnymi społecznościami. Najważniejszą wartością była lojalność, a także solidarność i chęć niesienia wzajemnej pomocy. Wizerunek skinheada kojarzony jest często z wandalizmem i rozbojem, co jest w szczególności popularne wśród szalikowców. Ta grupa społeczna jest bardzo podatna na wszelkie wpływy ideologiczne, rozpowszechnia postawy rasistowskie i nacjonalistyczne oraz prezentuje orientację proksenofobiczną. Skinheadów często uważa się za antykulturę, ponieważ ich postawy nie wnoszą żadnych inspiracji i wartości do kultury. Jedynie krótko ostrzyżone lub zupełnie łyse głowy stały się popularnym stylem zarówno w środowiskach gejowskich, jak i również w pewnych awangardowych kręgach (muzycy, projektanci mody, graficy).
Skinheadzi w Polsce
Historia pojawienia się skinheadów w Polsce sięga 1983 roku i wiąże się ze zniesieniem stanu wojennego. W ideologii skinów wyraźnie widać fascynację postawami o zabarwieniu ksenofobicznym oraz faszystowskim (w szczególności w stosunku do Żydów). Przejawia się ona również w nienawiści i braku akceptacji wobec pewnych grup społecznych, takich jak: narkomani, alkoholicy, mniejszości etniczne, bezdomni, homoseksualiści, członkowie organizacji anarchistycznych oraz przedstawiciele innych subkultur, zwłaszcza punków. Skinheadzi pomimo dość jasno określonych założeń światopoglądowych, nie posiadają spójnej ideologii. Socjologowie uważają, że prezentowane postawy i wartości przypominają bardziej oderwane slogany promujące rasizm i szowinizm, a styl bycia opiera się głównie na przemocy i kulcie siły fizycznej. Wraz z rozwojem subkultury zaczęły powstawać kolejne jej odłamy oraz nieformalne organizacje młodzieżowe, propagujące faszystowskie hasła. W latach osiemdziesiątych, gdy ruch skinheadów był bardzo popularny, najliczniejszą grupę stanowili nacjonalistyczni skini. Uważali siebie za narodowych socjalistów, którzy fascynowali się poglądami ezoterycznego nurtu hitleryzmu. Stąd zamiłowanie do posługiwania się liczbową symboliką, stosowaną przez neonazistów, którzy w ten sposób kamuflowali odniesienia do faszyzmu. Inspiracje związane z szyfrowaniem za pomocą liczb są widoczne również w piosenkach skinheadów, które w ten sposób propagują nacjonalistyczne poglądy. W Polsce funkcjonują także odłamy anarchistyczne i lewicowe.
Czym charakteryzuje się styl skinheada?
Najbardziej rozpoznawalnym elementem wizerunku skina są krótko ostrzyżone lub zgolone na łyso głowy, które mają uniemożliwić napastnikowi złapanie na włosy. Charakterystyczna jest również kurtka skinheada, tzw. flyers (inaczej flek). Powinna być w kolorze czarnym lub zielonym, z pomarańczową podszewką. Skini noszą także glany i jeansowe spodnie, najczęściej z nogawkami wywiniętymi do wysokości kolan. Koszulki skinheadów są proste, często jednokolorowe lub z nadrukiem symboli związanych z nacjonalizmem. Podobne znaczenie mają naszywki skinheadów, umieszczone na kurtkach, spodniach lub plecakach. Taki styl ma być symbolem gotowości do podjęcia walki, a jednocześnie wzbudzać respekt. Jest to również alegoria schludności i porządku, który dla skinheadów jest ważną wartością.
Zobacz także:
- Goci w Polsce to jedna z najciekawszych subkultur. Czym charakteryzuje się ta grupa?
- Czym jest rastafarianizm? Jak dokładnie wygląda ta subkultura?
- Subkultura hipisów wyróżnia się na tle innych ruchów społecznych. Czym charakteryzuje się styl hipisów?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SensorSpot/Getty Images