Dalszą część artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.
Dlaczego dobór odpowiedniego stroju na maturę jest tak ważny?
Egzamin maturalny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka. Okazuje się, że w tak ważnym dniu odpowiedni ubiór ma o wiele większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. Zdarza się bowiem, że niektórzy nauczyciele i dyrekcja mają zastrzeżenia do stylizacji uczniów. W jaki sposób najlepiej się zatem ubrać, by nie przysporzyć sobie dodatkowego stresu?
Odpowiedzi na to pytanie udzieliła w rozmowie z Plejadą dr Irena Kamińska Radomska, znana m.in. jako mentorka z "Projektu Lady", a także ekspertka od savoir-vivre'u.
- Zasady dotyczące stroju na maturę są bardzo proste. Jeśli ktoś rzeczywiście chce się do nich zastosować, w dzisiejszych czasach nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy wpisać w internecie hasło "strój maturalny", a pojawi się wiele sensownych propozycji - zaczęła swoją wypowiedź.
Ekspertka podkreśliła także, że każdy strój pełni przede wszystkim symboliczną funkcję.
- Chciałabym podejść do tego zagadnienia od strony symbolicznej. Zasady dotyczące stroju, podobnie jak języka, oparte są na pewnych znakach, symbolach. Język (mówiony) składa się z dźwięków, które same w sobie nic nie znaczą dla osoby nieznającej danego kodu. To my przypisujemy tym dźwiękom znaczenie i dzięki temu możemy się komunikować. Tak samo jest ze strojem - wyjaśniła.
Kiedy licealiści powinni wstrzymać się z przystąpieniem do egzaminu dojrzałości? Irena Kamińska-Radomska mówi jasno
Według Ireny Kamińskiej-Radomskiej nasz ubiór jest formą niewerbalnej komunikacji. Jak podkreśliła ekspertka w rozmowie z Plejadą, matura wymaga dojrzałości także w tej kwestii.
- Matura to egzamin dojrzałości, do którego przystępują osoby dorosłe – zwykle po ukończeniu 18., czasem 19. roku życia. Jeśli ktoś w tym wieku nie rozumie, że strój – poza funkcją ochrony przed zimnem – pełni również funkcję komunikacyjną, to według mnie świadczy to o braku dojrzałości. W takiej sytuacji lepiej byłoby poczekać z przystępowaniem do egzaminu - zaznaczyła.
Zdaniem ekspertki, poprzez strój można również wyrazić szacunek.
- Strój jest środkiem komunikacji społecznej - za jego pomocą przekazujemy pewne informacje, na przykład wyrażamy szacunek: do wydarzenia, w którym uczestniczymy, do nauczycieli, do innych uczniów, a także do samych siebie - powiedziała w rozmowie z portalem Plejada.pl.
Irena Kamińska-Radomska odniosła się również do znaczenia, jakie wiąże się z tradycją.
- Poza tym istnieje tradycja związana z odpowiednim ubiorem na ważne uroczystości, w tym na maturę. Oczywiście można tradycję zignorować, ale warto się zastanowić, dokąd nas to zaprowadzi. Tradycja jest fundamentem kultury każdego narodu. A kultura to właśnie to, co odróżnia nas od innych istot - podsumowała.
Zobacz także:
- Szyje koronki z nici cienkich jak włos. "Trzeba cierpliwości i pokory, ale efekt jest bezcenny"
- Koniakowskie koronczarki stworzyły największą serwetę na świecie. "Nikt nas nie pobije"
- To najmodniejsza spódnica tej wiosny. Pokochały ją francuskie trendsetterki
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło: Plejada.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA