130 lat Moulin Rouge: kankan, ekstrawagancja i kwintesencja kultury francuskiej

Kabaret Moulin Rouge to wizytówka Paryża. W tym paryskim kabarecie narodził się słynny kankan - taniec, który w XIX wieku wywołał skandal, dziś stanowi atrakcję turystyczną, której w Paryżu nie wolno ominąć! Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Mathilde Tutiaux i Justyna Zientek, tancerki Moulin Rouge oraz Jean-Victor Clerico, Dyrektor Generalny Moulin Rouge. Goście opowiedzieli o historii i współczesności niezwykłego miejsca.

Moulin Rouge , czyli "czerwony wiatrak" rozpoczął działalność w 1889 roku. Nazwa wzięła się stąd, że kabaret zajmuje budynek po dawnym młynie.

Obecnie w Moulin Rouge dwa razy dziennie odbywa się rewia „Feerie”, która nawiązuje do tradycji tego miejsca. 60 tancerek zwanych „Doris Girls’ w rytm muzyki Jacquesa Offenbacha zachwyca publiczność tańcząc kankana. Fragment słynnego show będzie można zobaczyć w Polsce: podczas gali French Touch 12 października 2019 roku w Operze Narodowej w Warszawie. Retransmisja w TVN-ie nastąpi 13 października, a show poprowadzi Marcin Prokop!

Kankan – charakterystyka tańca

Kankan nie należy do łatwych tańców – artystki, które go wykonują, muszą poświęcić kilka tygodni na ciężkie fizycznie, codzienne treningi, by następnie dać kilkuminutowy pokaz. Od czasów powstania kankana na pokazy przychodzą tłumy widzów, którzy chcą zobaczyć to energiczne, pełne życia i przepychu przedstawienie wykonywane przez tancerki ubrane w piękne, barwne stroje. Jak powstał francuski kankan?

Kankan charakteryzuje się bardzo szybką muzyką w metrum 2/4 w rytmie galopu. Typowymi figurami akrobatycznymi dla tego tańca są szpagaty, wyrzuty prostych nóg w górę czy gwiazdy. Wymagają one od artystek bardzo dużej sprawności fizycznej. Od początku swojego istnienia barwne, ale często skąpe stroje tancerek wzbudzały duże emocje wśród publiczności. Artystki do dzisiaj wykonują taniec w falbaniastych sukienkach lub spódnicach do kankana , halkach ozdobionych koronkami i haftem, eleganckiej bieliźnie i są przyozdobione w ptasie pióra i ekskluzywną biżuterię.

Kankan – krótka historia

Skąd pochodzi kankan? Jedna z teorii mówi, że taniec ten rozwinął się z XVIII-wiecznego tańca salonowego kadryla. Według innych hipotez został przywieziony wraz z wracającymi z Algieru żołnierzami. Kankan początkowo był wykonywany we Francji, głównie w Paryżu, ale szybko zyskał dużą popularność również w innych europejskich krajach. Miało na to wpływ kilka elementów. Na ówczesne czasy kankan, ze względu na odważne stroje i figury wykonywane na scenie przez tancerki, był uważany za jeden z najbardziej wyzywających tańców, co wzbudzało duże zainteresowanie. Kankana spopularyzowali też artyści, szczególnie Jacques Offenbach, który wykorzystał go w swoich operetkach, np. w słynnym Orfeuszu w piekle . Tancerki wykonujące kankana fascynowały też malarza Henriego de Toulouse-Lautreca, stałego bywalca paryskich nocnych klubów i kabaretów. Do dzisiaj Paryż pozostaje stolicą kankana, a na pokazy tego tańca w słynnym Moulin Rouge często trudno dostać bilety.

W XIX-wiecznym Paryżu kankana wykonywały tancerki, które nazywano chahuteuses , co można tłumaczyć jako niesforne dziewczyny. Często same szyły sukienki do kankana , które były bardzo ozdobne i barwne, a zarazem często dość skąpe. Pokazy chahuteuses zawsze rozpalały w ówczesnej widowni ogromne emocje z powodu odważnego i erotycznego charakteru tego tańca. Tancerki nie wstydziły się pokazywać nóg ani bielizny, co na XIX-wieczne standardy było wręcz małą rewolucją obyczajową.

Artystki wykonujące kankana stały się popularne zwłaszcza dzięki paryskim teatrzykom variétés . Następnie powstały kabarety rozrywkowe, które były idealnym miejscem dla żywiołowego, brawurowego francuskiego kankana ( french cancan ). Chahuteuses szybko stały się synonimem paryskiego nocnego życia – swoimi odważnymi pokazami łamały konserwatywne obyczaje, wpisując się idealnie w okres belle epoque. W tym czasie społeczeństwo francuskie wierzyło w postęp i dobrobyt, kwitło życie kulturalne, coraz więcej osób korzystało z miejskich rozrywek, w tym z kabaretów. Tancerki kankana zyskiwały międzynarodową sławę, a na ich występy trudno było zdobyć bilety. Najbardziej znanymi artystkami wykonującymi ten brawurowy taniec były m.in. Jane Avril, Ouadrille Naturaliste i Grille d’Egout.

Kankan współcześnie

Od początku swojego istnienia kankan przyciąga widzów swoim szybkim, radosnym, energicznym, nieskrępowanym charakterem i barwnymi, pełnymi przepychu strojami. Obecnie stracił otoczkę skandalu i prowokacji. Jednak wciąż jest popularny, zwłaszcza w Paryżu. Najsłynniejszym miejscem, w którym można zobaczyć żywiołowy pokaz kankana, jest Moulin Rouge (pol. Czerwony Młyn), który został otwarty pod koniec XIX wieku. Do dzisiaj można tam zobaczyć pokaz kankana nago, podczas którego tancerki są ozdobione jedynie biżuterią i pawimi piórami.

Pokazy kankana można obecnie obejrzeć w wielu krajach na całym świecie. W większych miastach istnieją szkoły kankana, które cieszą się dużą popularnością. Taniec ten pozwala bowiem na wyrobienie świetnej kondycji i sprawności fizycznej i na uzyskanie pięknej sylwetki. Dzięki swojej żywiołowości jest też świetnym sposobem na odstresowanie się i napełnienie pozytywną energią. Często można też zamówić pokaz kankana na wesele lub na inną imprezę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!