Styl życia

Jak pandemia zmieniła życie rodzinne?"Nasze relacje stały się głębsze"

Styl życia

Aktualizacja:

O półtora roku nasze życie stoi na głowie. Pracujemy i uczymy się z domów, a do sklepu wychodzimy tylko po najpotrzebniejsze rzeczy. Mimo że pandemia powoli dobiega końca i stopniowo zaczynamy wracać do dawnego życia, to część zmian, które zaszły podczas lockdownu już z nami zostaną. Jak przymusowa izolacja nas zmieniła? Co dobrego z niej wyciągniemy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Kotem, badaczem rynku, socjologiem.

Jak zmieniła nas pandemia?

Pandemia i zamknięcie w domu zmusiło nas do nowego spojrzenia na swoje życie. To, co zmieniła w nas przymusowa izolacja, sprawdzał m.in. Michał Kot, badacz rynku i socjolog. Z jego obserwacji wynika, że zaczęliśmy baczniej przyglądać się swoim bliskim i temu, jak funkcjonuje nasz dom. - Staliśmy się bardziej uważni. Przyglądamy się swoim partnerom, rodzicom i dzieciom. Nasze relacje stały się głębsze - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Kot.

Tuż przed pandemią wiele osób obawiało się tego, jak będzie wyglądała praca zdalna. Nie brakowało głosów, że pracownicy zamiast wykonywać zadania zlecone im przez szefa, będą zajmowali się domem i staną się mniej wydajni. Tymczasem stało się inaczej. - Dzięki pandemii staliśmy się lepiej zorganizowani, dużo lepiej planujemy i rozporządzamy własnym czasem - dodał specjalista.

Pandemia a dzieci. Czego się o nich dowiedzieliśmy w czasie pandemii?

Pandemia pokazała, w szczególności rodzicom, jak dużo obowiązków i zajęć szkolnych mają ich dzieci. - Dopiero podczas lockdownu zaobserwowałem, jak mój syn ciężko pracuje, jak angażuje się w naukę i przygotowanie do egzaminów - dodał specjalista. Ale nie tylko. Przymusowa izolacja sprawiła, że dzieci zaczęły bardziej udzielać się w domu.

Warto pamiętać, że pandemia przede wszystkim przygotowuje nas do kolejnych zmian, z którymi w przyszłości znowu będziemy musieli się zmierzyć. - Musimy się oswoić z tym, że zmiana z nami pozostanie. Dzisiaj mierzymy się z pandemią, jutro to może być huragan, a pojutrze niewyobrażalna fala upałów. Do tego teraz się przystosowujemy i tego się uczymy - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz pełne odcinki na Player.pl.

Zobacz także:

Agata Młynarska opuszcza słoneczną Hiszpanię. "Płaczę, bo to był niezwykły czas"

Specyfika pracy komentatora sportowego. "To jest pasja i zawód, którym się żyje"

Refleksyjna Agnieszka Chylińska w wyjątkowy sposób zapowiada swoje 45. urodziny. "Nie radźcie mi dobrze. Dobrze mi życzcie"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości