Zdjęcia z dawnych lat często nas śmieszą i wzbudzają lekkie poczucie zawstydzenia. Moda i trendy zmieniają się w błyskawicznym tempie, a nasza waga rzadko kiedy stoi w miejscu. Jakie przygody mogą nas spotkać przez niekorzystne zdjęcie?
Stare zdjęcia w dokumentach
Fotografie w dowodzie, legitymacji, paszporcie czy nawet karcie pracowniczej powinniśmy co jakiś czas zmienić. Metamorfozy, jakie przechodzimy na przestrzeni lat, często są tak diametralne, że stare zdjęcie nie przypomina obecnych nas. Z tym mogą wiązać się różne kłopoty. Osoba, która uda się do banku czy urzędu z dokumentem ze starym zdjęciem, może zostać nierozpoznana i odrzucona.
Niekorzystne zdjęcia do dokumentów
Dokumenty rządzą się swoimi prawami i wytycznymi. Zdjęcia do dowodu czy paszportu niestety nie należą do najkorzystniejszych. Ponadto fotograf wykonujący nam zdjęcia czasami lubi dodać coś od siebie. Dodatkowe retuszowanie i korekty twarzy powodują, że wyglądamy karykaturalnie.
Laboratorium fotograficzne - czym się dzisiaj zajmuje?
Laboratorium fotograficzne, tak jak dawniej, to miejsce, które ma za zadanie przede wszystkim wykonywanie odbitek fotograficznych. Jednak wraz z rozwojem fotografii cyfrowej zakres usług laboratorium znacznie się poszerzył.
Od kiedy nastąpił szybki rozwój fotografii cyfrowej, liczba laboratoriów fotograficznych drastycznie spadła. Robiąc zdjęcia aparatem analogowym, trzeba było zanieść film fotograficzny do takiego laboratorium, by wywołać negatywy i zamówić odbitki. Dzisiaj zdjęcia nie muszą mieć fizycznej formy, by móc je oglądać - wystarczy na domowym komputerze zgrać pliki z karty pamięci i przeglądać zdjęcia na ekranie. Jednak mimo tej rewolucji technologicznej laboratoria fotograficzne przetrwały i wciąż oferują nam usługi związane z fotografią.
Możliwość przechowywania zdjęć w formie zerojedynkowego zapisu wcale nie oznacza, że przestaliśmy zamawiać papierowe odbitki. Często z kilkuset zdjęć zrobionych cyfrówką podczas wakacji wybieramy kilkanaście, kilkadziesiąt najlepszych i zanosimy je do zakładu, by następnie odebrać papierowe odbitki i jak za starych czasów umieścić je w albumie fotograficznym. Dla wielu osób ten sposób przeglądania zdjęć w gronie znajomych czy rodziny ma tę specjalną, magiczną wręcz atmosferę, której brakuje podczas wyświetlania setek zdjęć na komputerze.
Pomimo dynamicznego rozwoju fotografii cyfrowej nie brakuje też osób, które wciąż wolą fotografować aparatami analogowymi. Co więcej, takie aparaty wracają do łask i z roku na rok rośnie liczba miłośników analogów. Laboratoria fotograficzne, jak dawniej, to miejsce, gdzie wciąż można wywołać filmy fotograficzne kolorowe i czarno-białe. Dzisiaj zdjęcia można wywołać zarówno w procesie ręcznym, jak i maszynowym. W tym drugim przypadku to komputery, a nie człowiek, są odpowiedzialne za cały proces, poprzez na przykład regulowanie temperatury chemii. Odbitki możemy zrobić zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. Dzisiejsze możliwości techniczne pozwalają też na skanowanie negatywów, dzięki czemu nie musimy już się bać, że je zgubimy i zdjęcia przepadną na zawsze.
Laboratorium foto na ratunek starym zdjęciom
Jednak usługi foto laboratorium nie kończą się jedynie na wykonywaniu odbitek fotograficznych. Wraz z niezwykle szybkim rozwojem fotografii cyfrowej laboratoria fotograficzne rozszerzyły zakres swoich usług. Dziś zajmują się też na przykład wydrukami wielkoformatowymi, z czego korzystają zleceniodawcy ze świata reklamy.
Specjaliści z laboratorium mogą nam na przykład pomóc w odnowieniu starych, zniszczonych zdjęć. Jeśli więc myśleliśmy, że zalegające na strychu, pożółkłe fotografie z albumów dziadków są nie do uratowania - na szczęście się myliśmy. Wystarczy oddać stare zdjęcia w profesjonalne ręce fototechników, którzy dokonają rekonstrukcji takich fotografii. Odnowione zdjęcia po takim retuszu można też dodatkowo zarchiwizować w formie cyfrowej.
Zmienił się też sposób świadczenia usług. Możemy na przykład łatwo zamówić odbitki przez Internet, co z pewnością oszczędza czas, ponieważ nie musimy, tak jak dawniej, zanosić osobiście filmu fotograficznego do laboratorium, a jedynie wysłać zdjęcia w odpowiednim formacie na przykład mailem. Również czas oczekiwania na odbitki jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku fotografii analogowej.
Laboratoria są często połączone z zakładami fotograficznymi. Oznacza to, że w takich miejscach możemy też zrobić zdjęcia do dowodu, paszportu czy innych dokumentów. Tego typu placówki oferują też produkty związane z fotografią, począwszy od filmów fotograficznych, a skończywszy na akcesoriach typu statywy.
Praca w laboratorium fotograficznym - dla kogo?
W laboratorium fotograficznym znajdziemy najczęściej fototechników. Są to pracownicy, którzy mają wykształcenie kierunkowe techniczne. Tego typu wykształcenie można zdobyć, kończąc szkołę zawodową lub policealną. Jeszcze nie tak dawno temu w laboratoriach fotograficznych pracowało się głównie z filmami fotograficznymi. Dzisiaj, w dobie fotografii cyfrowej, fototechnicy pracują przede wszystkim na komputerach, wykorzystując na co dzień w swojej pracy profesjonalne programy do obróbki graficznej. Znajomość tego typu programów na poziomie zaawansowanym jest podstawą umiejętnością wymaganą w zawodzie fototechnika. W laboratoriach pracują też często sami fotografowie, którzy wykonują jednocześnie kilka zadań, np. są odpowiedzialni zarówno za robienie zdjęć, jak i wykonanie odbitek.
Co prawda, żyjemy w dobie fotografii cyfrowej i przechowujemy zdjęcia głównie w telefonach i komputerach, jednak magia fotografii na papierze wciąż jest żywa - dlatego zakłady i laboratoria fotograficzne przetrwały i wciąż są w stanie funkcjonować.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN