Wsparcie dla wędkarza – wiązarka do haczyków

Autor:
Adrian
Adamczyk
Polskie mistrzynie świata w wędkarstwie

Doświadczeni wędkarze doskonale znają wiele rodzajów węzłów, więc mocowanie krętlików, haczyków i różnorakich akcesoriów wędkarskich nie przychodzi im z trudem. Problem pojawia się wtedy, gdy mają do czynienia z bardzo małymi haczykami. Wówczas pomocna będzie wiązarka do haczyków.

Najpowszechniejszym i prostym sposobem mocowania żyłki na haczykach wędkarskich jest węzeł zaciskowy, nazywany też półbaryłkowym. Kilkakrotne owinięcie nylonowej żyłki na haczyku spowoduje, że nie sposób będzie takiego węzła rozwiązać. Choć w sieci znajdziemy mnóstwo porad z tłumaczeniem, jak wiązać haczyki, to sami możemy mieć z tym problem, szczególnie przy mniejszych haczykach. Wówczas warto zainwestować w wiązarkę do haczyków. Zaciągacz ręczny kosztuje 30–40 złotych. Droższa – jej koszt to 50–70 złotych – jest elektryczna wiązarka do haczyków. Nie łamie żyłki i jest w stanie wykonać całą pracę za wędkarza. Sprawdźmy, jak działają te modele.

Jak działa wiązarka do haczyków?

Kiedy przeplatamy żyłkę w małym haczyku, nie dość, że trudno jest utrzymać go w dłoni, to jeszcze musimy manewrować żyłką wokół jego trzonka. Bywa to zdecydowanie trudne, wymaga trochę czasu i sporo skupienia. I kiedy już zaczynamy ciskać gromy z irytacji, w tym momencie z pomocą przyjdzie nam wiązarka do haczyków. Możemy wybierać spośród różnych wiązarek do haczyków – mniejszych (haczyki w rozmiarach 13–28) i większych (przeznaczone do dużych haków 6–18).

Budowa wiązarki do haczyków:

  • trzonek – główna część wiązarki, na której utrzymuje się obrotowa głowica,
  • głowica – kluczowy element wiązarki, w której szczękach mocuje się haczyk. Żyłkę prowadzi się pomiędzy ruchomymi bolcami, które pomogą nam utworzyć pętlę. Gdy zamocujemy haczyk w szczękach, obracamy głowicę i nawijamy dowolną ilość żyłki. Następnie przekładamy koniec żyłki przez jeden z bolców, zamykamy pętlę i węzeł jest gotowy. Wyciągamy haczyk ze szczęk głowicy i odcinamy końcówkę żyłki.

Korzystanie z wiązarki do haczyków jest proste i dużo mniej wymagające niż męczenie się z samodzielnym przygotowywaniem węzłów, jednak sukcesy mogą nie pojawić się od razu. Kilka dodatkowych prób pozwoli nam udoskonalić warsztat i docenić tak przydatny wynalazek jak wiązarka do haczyków. W razie problemów pomocna będzie ilustrowana instrukcja obsługi dołączana do każdej wiązarki.

Elektryczna wiązarka do haczyków

Działanie elektrycznej wiązarki do haczyków jest jeszcze prostsze. Wprawdzie niektóre typy mogą nie nadawać się do wiązania najmniejszych haczyków, ale większość radzi sobie ze wszystkimi rozmiarami. Wędkarze zamieszczają w sieci mnóstwo filmowych tutoriali, które pokazują, jak korzystać z elektrycznych wiązarek do haczyków. Przed użyciem własnego egzemplarza dobrze zapoznać się z taką wideoinstrukcją. Przy tego rodzaju sprzęcie umieszczamy haczyk w przeznaczonym do tego miejscu na wiązarce i nawlekamy początek żyłki na napędzany bateriami mechanizm. Włączamy przycisk start i żyłka (lub plecionka) owija się wokół haczyka tyle razy, ile będziemy chcieli. Jeśli trzonek haczyka jest odpowiednio długi, elektryczna wiązarka idealnie wiąże nawet najmniejsze rodzaje haczyków. Żyłka jest równo nawinięta i pewnie trzyma się haczyka. Baterie nawet w często używanych elektrycznych wiązarkach do haczyków działają bez wymiany kilka lat. Na rynku dostępne są różne modele wiązarek o różnorodnej skuteczności. Niektóre modele mogą niestety łamać żyłkę, dlatego przed zakupem dobrze zrobić wywiad wśród użytkowników tego sprzętu.

Co jeszcze warto wiedzieć o wiązarkach do haczyków?

Wiązarki możemy używać do haczyków stosowanych przy każdej metodzie wędkarstwa. Zanim przystąpimy do wiązania, musimy wiedzieć, że haczyki najlepiej trzymać w pudełku magnetycznym. Wówczas nie będą się o sobie obijać, tępić i dłużej będziemy mogli cieszyć się ich skutecznością. Przy małych haczykach lepiej od razu spróbować działania elektrycznej wiązarki. Gdy haczyk ma nieco większy trzonek, skorzystajmy z ręcznej wiązarki. Dobrze zamocowany węzeł na pewno nie poluzuje się w trakcie połowu. Nie zawsze musimy korzystać wyłącznie z wiązarek do haczyków. Czasem wystarczy zwykły zaciskacz węzłów, który łatwo kupimy w każdym sklepie wędkarskim za kilka złotych. To niewielkie i bardzo użyteczne narzędzie do zaciskania węzłów. Wyposażone jest w mały, ale mocny hak ze stali nierdzewnej, który jest na tyle smukły, że przeciśnie się przez większość oczek, nawet te najdrobniejsze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Marek Trawczynski/Getty Images

Pozostałe wiadomości