Hobby

Jako jedna z nielicznych zajmuje się porcelaną naszkliwną. Co to za technika?

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Porcelana naszkliwna Agnieszki

Agnieszka Wawrzeń-Majka jest artystką, która zajmuje się porcelaną naszkliwną. Skąd wzięła się jej pasja? Na czym polega ta technika? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Porcelana naszkliwna - na czym polega ta technika?

Agnieszka Wawrzeń-Majka mieszka pod Krakowem. Jest jedną z nielicznych osób, które zajmują się porcelaną naszkliwną. Technika ta jest charakterystyczna dla tradycyjnej sztuki hiszpańskiej, portugalskiej czy angielskiej i polega na nanoszeniu kolorowych wzorów na wcześniej szkliwioną, gładką i raz już wypaloną porcelanę. - Miałam jakiś plan na życie, myślałam o ASP, ale okazało się, że jestem w ciąży. To był trudny okres w moim życiu, bo nagle musiałam się stać dorosłą osobą - wspominała w rozmowie z naszą reporterką Agnieszka Wawrzeń-Majka.

Przez lata szukała swojej drogi. W końcu zrozumiała, że najlepiej czuje się wtedy, gdy maluje. - Początkowo była akwarela. Później przyszedł czas na porcelanę - mówiła.

Pierwsze swoje prace wypalała w domowym piekarniku. Profesjonalnym wypałem zajmuje się niespełna od pięciu lat. Porcelanę ozdabia przede wszystkim kwiatami oraz wizerunkami kobiet. - Uwielbiam kobiety. Uważam, że powinnyśmy się wspierać i być dla siebie dobre. Przenoszę na porcelanę fajne, prawdziwe kobiety - opowiadała artystka.

Malowanie porcelany

Do malowania porcelany i sprzedawania swoich prac przekonał ją mąż. - Bardzo długo mnie przekonywał, żebym w końcu uwierzyła, że mogę i potrafię. O tym, że faktycznie tak jest, przekonuję się każdego dnia - powiedziała Agnieszka Wawrzeń-Majka. Mimo to miała gorsze chwile, gdy chciała wszystko rzucić i pójść do pracy. Na szczęście mąż potrafi wybić jej z głowy takie pomysły. - Mieliśmy kilka mocnych rozmów - przyznała.

- Choć poświęca pracy bardzo dużo czasu, to widzę, że ona sprawia jej coraz większą przyjemność. Jest dużo silniejsza - podkreślił Marcin Majka, naukowiec i mąż artystki. Ale to niejedyna zmiana. Dzięki pracy pani Agnieszka stała się też spokojniejsza. - Mniej się złości o to, że nie jest posprzątane lub że za późno przyjechałam do domu - zdradziła Julia Jaworska, córka Agnieszki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości