Hobby

Idealny domek na działkę letniskową. "Jest rozwiązanie dla osób, które mają bardzo ograniczoną gotówkę"

Hobby

Autor:
Adam
Barabasz
Wybieramy domek na działkę
Wybieramy domek na działkę Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Domek na działce to marzenie wielu osób. Pozwala na ucieczkę od zgiełku miasta i relaks w bliskości przyrody. Jednak zanim stanie na działce trzeba dokonać wielu wyborów. Jaki domek wybrać w zależności od ceny, parametrów i funkcjonalności wyjaśnił w studiu Dzień Dobry TVN Marcin Jańczuk, analityk branży nieruchomości i budownictwa.

Jak urządzić działkę letniskową?

Przez długi czas działki letniskowe nie cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów. Były kojarzone z jeżdżeniem ciągle w to samo miejsce, wieczną pracą w ogródku, nieco archaicznym lokum bez wygód. Jeszcze kilka lat temu działkę z domkiem można było kupić w dobrej cenie, a niezbudowane parcele czekały na klienta zdecydowanego na zakup nawet kilka sezonów. Dziś o działkę letniskową nie jest wcale łatwo. Co atrakcyjniesze sprzedają się bardzo szybko. W niektórych miejscach w kraju popyt przewyższa podaż. Wszystko zmieniła pandemia. Działki zaczęły sprzedawać się jak świeże bułeczki, a obecnie wiele z nich ma ceny podobne do cen kawalerek w dużych miastach. Posiadanie działki za miastem stało się, jak za dawnych czasów, podkreśleniem pewnego statusu, ale i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Obowiązkowym elementem własnego skrawka ziemi jest domek.

- Możliwości mamy całkiem sporo - stwierdził Marcin Jańczuk. - Można je podzielić na takie dwie grupy. Pierwszą są gotowe rozwiązania mobilne, gdzie producent domku przysyła nam na działkę gotowy produkt czyli np. domek holenderski, mobilny, kontenerowy, czyli całkowicie wyposażony dom, który wystarczy umieścić na bloczkach fundamentowych i zamieszkać w nim. To jest rozwiązanie najbardziej typowe i najtańsze - zaznaczył.

Rodzaje domku na działkę

Olbrzymią popularnością cieszą się domy holenderskie. Mimo, iż wyglądają jak duża przyczepa, to nie podlegają rejestracji i nie są traktowane jako pojazdy. Atutem jest łatwość przemieszczania w dowolne miejsce. Warto mieć na uwadze, że jeżeli domek holenderski ma do 35 m kw. i będzie stał na naszej działce, wystarczy zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie. Natomiast gdy planujemy jego stałe przytwierdzenie do gruntu, należy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Zazwyczaj domek ma 10-12 m długości i 3,5-4 m szerokości.

- Mają toaletę, sypialnię, w pełni wyposażoną kuchnię - wyliczał Marin Jańczuk. - Można się tam wprowadzać i zamieszkać. Ceny rozpoczynają się od 50 tys. złotych więc jest to na kieszeń przeciętnego działkowca - dodał.

Ich nowocześniejszą wersją są domy mobilne - zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami i wykonane w ulepszonej technologii. Cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na minimalnych formalnościach. Dzięki temu, że powstają w fabryce i w całości są transportowane pod wskazany adres, już kilka godzin po skończonym posadowieniu można w nich mieszkać bez przeszkód. Domy mobilne są przygotowywane na zamówienie, więc spełniane są wszystkie oczekiwania przyszłych właścicieli. Co najważniejsze, można je w każdej chwili sprzedać. Ich cena to 100-160 tys. złotych.

Klienci bardzo często decydują się też na niezwykle modne domy modułowe. Ich ulokowanie na działce nie wymaga kopania fundamentów, możliwe jest ewentualne przeniesienie konstrukcji, montaż zajmuje zaledwie jeden dzień. Z czasem nasz dom bez pozwolenia może się też "rozrosnąć". Modułowość konstrukcji umożliwia łatwą i szybką rozbudowę domu w późniejszym czasie, dzięki czemu raz skonstruowany dom może być rozbudowywany i dostosowany do nowych potrzeb jego mieszkańców.

- To jest rozwiązanie dla osób, które mają bardzo ograniczoną gotówkę, a chciałyby w przyszłości rozbudować ten dom - zachwalał domy modułowe gość w studiu. - Zamawiamy sobie poszczególne moduły np. na początku moduł 30-metrowy, potem rozszerzamy o kolejny, ustawiamy w kształt litery L i mamy mamy bardzo funkcjonalny dom na działkę - dodał.

Wciąż zainteresowaniem działkowiczów cieszą się klasyczne domki letniskowe - tu do wyboru mamy szereg rozwiązań, których wybór zależy od potrzeb i oczywiście zasobności portfela.

Zobacz rozmowę z gościem i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości na działkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

 

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości