W wielu firmach i zakładach pracy odbywają się bądź będą odbywać służbowe spotkania przedświąteczne. Co w sytuacji, kiedy nie mamy ochoty dzielić się opłatkiem z szefem lub z kolegami z pracy? O tym rozmawiali dziś w programie dr Irena Kamińska-Radomska ekspert etykiety i protokołu dyplomatycznego, aktorzy Karolina Norkiewicz, Hubert Skrzyński i Bartosz Młynarski.
Co zrobić, jeśli nie mamy ochoty dzielić się opłatkiem z szefem?
Spotkania okołoświąteczne mogą przysparzać niektórym wiele stresu. Jak zachowywać się podczas dzielenia opłatkiem, kiedy nasze relacje z szefem i pracownikami nie są najlepsze?
Najlepszą opcją jest przyjęcie życzeń i bycie miłym. Dzielenie opłatkiem możemy potraktować jako pretekst do naprawy złych stosunków w pracy.
Jakich zasad należy przestrzegać, by takie spotkania stały się znośne?
Przede wszystkim spotkań okołoświątecznych nie należy nazywać Wigilią, gdyż jest to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, który najczęściej spędzamy w domu. Ponadto, dzielenie się opłatkiem może odbywać się w mniejszym gronie. Ciężko, aby grupa stu pracowników składała sobie osobiście życzenia.
Jak podkreśla pani dr Irena Kamińska-Radomska, według zasad, na przyjęciu korporacyjnym jednym kontaktem, na jaki możemy sobie pozwolić, jest uścisk dłoni. Powinniśmy unikać uścisków i przytulenia.
Komplementów nie ma w sytuacjach służbowych.
- dodała.
Zobacz też:
- Jak zachować się podczas ceremonii rozdania Nagród Nobla?
- Jak zaplanować Święta Bożego Narodzenia? Kilka cennych rad
- Jak ozdobić choinkę? 7 pomysłów i inspiracji
Autor: Nastazja Bloch