Finanse i Praca

Ulgi dla kredytobiorców - zmiany we wpisach do księgi wieczystej. Będzie można zyskać nawet 500 złotych miesięcznie

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Osoba licząca na komputerze i kalkulatorze

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w przepisach o dokonywaniu wpisów hipotek w księgach wieczystych. Dzięki zmianom ma zostać skrócony czas oczekiwania na wpis nawet do kilku tygodni. Taka zmiana ulży nowym kredytobiorcom, którzy z tego powodu muszą obecnie wnosić większe opłaty. Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację przepisów, teraz ma ona trafić do Senatu. 

Zmiana przepisów we wpisach do księgi wieczystej

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt miałby ułatwić proces wpisywania do ksiąg wieczystych. Wiceszef, Marcin Warchoł, chciał, aby przepisy trafiły do sejmu w pierwszym kwartale 2022 roku. Zmiana jest odpowiedzią na wydłużające się formalności, które w dużych miastach trwają nawet ponad rok. Kredytobiorcy ubiegający się o wpis do księgi wieczystej ponoszą dodatkowe koszty w związku z oczekiwaniem, ponieważ banki naliczają dodatkowe opłaty do chwili uzyskania wpisu. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, średnio wynoszą one 370 zł miesięcznie. 

Zobacz wideo: Drożyzna

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej

W piątek, 22 lipca 2022 roku, Sejm jednogłośnie przyjął projekt nowelizacji. 

- Proponujemy zwrot ubezpieczenia pomostowego przez banki kredytobiorcom hipotecznym, którzy ponosili koszty ubezpieczenia przez okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Oczywiście dotyczyć to będzie tylko nowo zawieranych umów. Druga propozycja zakłada z kolei umożliwienie notariuszom dokonywania wpisów hipotek do ksiąg wieczystych - wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości Michał Warchoł przed przyjęciem nowelizacji.

Księgi wieczyste a kredyt

Wiceminister chce, aby przepisy skróciły czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej do kilku tygodni. Odciążyłoby to kredytobiorców. Jak powiedział Marcin Warchoł: - Dzisiejsza sytuacja jest skrajnie niesprawiedliwa. Ochroną w takich sprawach objęty jest wyłącznie bank. Natomiast wszystkie koszty ponosi kredytobiorca. Często są to młode osoby, młode rodziny. Dziś oprócz wysokich stóp procentowych muszą ponosić też koszty ubezpieczenia pomostowego. Stąd też ten projekt, który ma ulżyć kredytobiorcom.

Potrzeba zmian spowodowana jest między innymi boomem inwestycyjnym na mieszkania, gdzie osoby chcące mieć własny kąt muszą czekać niezwykle długo na wpis, a przez to ponosić dodatkowe koszty. Obecnie banki zabezpieczają się w związku z koniecznością oczekiwania na wpis w księdze wieczystej.

- Oprocentowanie kredytu składa się z marży i stawki WIBOR. Tylko, że te warunki zaczną obowiązywać wtedy, kiedy bank otrzyma prawomocny odpis z księgi wieczystej, który potwierdza, że rzeczywiście w tej księdze wieczystej już jest wpisany bank, czyli że jest zabezpieczenie kredytu - tłumaczył przed przyjęciem nowelizacji ekspert, Jarosław Sadowski dla TVN24 Biznes.

Dzięki nowym przepisom kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 złotych miesięcznie. W Ustawie podano, że: "Dodatkowy koszt kredytu hipotecznego, (...), podlega zwrotowi konsumentowi lub zaliczeniu na poczet spłaty kredytu hipotecznego po dokonaniu wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej, na warunkach określonych umową o kredyt hipoteczny".

Kto zyska na zmianach w przepisach w kwestii Ksiąg Wieczystych

Początkowo na zmianach mieli skorzystać jedynie kredytobiorcy, którzy będą zaciągać kredyt od dnia wejścia w życie tejże ustawy. Oznacza to, że zmiany miałyby dotyczyć jedynie nowych dłużników. Nie jest to jednak wciąż pewne. Podczas drugiego czytania padł pomysł, aby umożliwić przyznanie zwrotu także tym, którzy obecnie ubiegają się o kredyt na dom.

- Ustawa powinna dotyczyć realnie również tych, którzy mają takie umowy zawarte, a oczekują na wpis hipoteki do księgi wieczystej, bo niestety wiemy, że akcja kredytowa w tej chwili znacznie zmalała (...) - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Warchoł w Sejmie w trakcie drugiego czytania.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: sukanya sitthikongsak/Getty Images

Pozostałe wiadomości