Finanse i Praca

Ulga na internet przy rozliczaniu PIT. Kto może z niej skorzystać i ile może wynosić?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
podatki.gov.pl
dziecko przy komputerze

Składanie deklaracji podatkowych za 2021 rok trwa. PIT 2021 w większości przypadków można składać do 2 maja. Przy rozliczaniu warto pamiętać o różnych ulgach, w tym uldze na internet. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Ile wynosi?

Ulga na internet – komu przysługuje?

Ulga na internet przysługuje w Polsce każdemu, kto rozlicza się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36, PIT-37.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Według danych GUS obecnie 92,4 proc. gospodarstw domowych w Polsce jest podłączonych do internetu. Osoby, które korzystają z niego zarówno w domu, jak i w płatnej kafejce internetowej, mogą skorzystać z ulgi przy rozliczaniu PIT. Przysługuje również osobom korzystającym z internetu w telefonie oraz posiadaczom pakietów "telewizja+internet". Na rachunku musi być widoczna dokładana kwota, jaką podatnik płaci za dostęp do internetu.

Z ulgi na internet można skorzystać dwukrotnie, w dwóch następujących po sobie latach.

Ulga na internet – jak z niej skorzystać?

Aby móc skorzystać z ulgi w 2022 roku, wystarczy potwierdzić swoje wydatki poniesione na internet w roku 2021. Należy posiadać rachunki, które muszą zawierać dane: odbiorca usługi, sprzedawca usługi, rodzaj usługi i kwota do zapłaty.

W trakcie wypełniania, czy też sprawdzania poprawności automatycznie generowanej deklaracji podatkowej, należy wypełnić formularz PIT/0. Kwotę odliczenia od dochodu trzeba wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Ulga na internet – czego nie obejmuje?

O zwrot pieniędzy w ramach ulgi nie można się ubiegać, gdy poniesione zostały wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem i opłatą aktywacyjną. Zgodnie z przepisami, nie jest to opłata za korzystanie, a za możliwość korzystania.

Ile można odliczyć w ramach ulgi na internet?

Polski podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 złotych rocznie z tytułu korzystania z internetu. O większą ulgę mogą ubiegać się małżeństwa. W tym przypadku kwota ta jest dwukrotnie wyższa i wynosi 1520 złotych.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: podatki.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marko Geber/Getty Images

Pozostałe wiadomości