Ulga na internet przy rozliczaniu PIT. Kto może z niej skorzystać i ile może wynosić?

Ulga na internet przy rozliczaniu PIT. Kto może z niej skorzystać i ile może wynosić?
Ulga na internet przy rozliczaniu PIT. Kto może z niej skorzystać i ile może wynosić?
Źródło: eclipse_images/Getty Images
Składanie deklaracji podatkowych za 2024 wkrótce się rozpocznie. PIT w większości przypadków można składać do 30 kwietnia. Przy rozliczaniu warto pamiętać o różnych ulgach, w tym uldze na internet. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Ile wynosi?
14982442_w-systemie-twoj-e-pit-udostepniono-zeznania-za-2022-rok-eksperci-radza-je-sprawdzic-pod-katem-naliczonych-ulg_720P
Eksperci radzą jak sprawdzać naliczone ulgi podatkowe w zeznaniach za 2022 rok
Eksperci radzą jak sprawdzać naliczone ulgi podatkowe w zeznaniach za 2022 rok

Ulga na internet – komu przysługuje?

Ulga na internet przysługuje w Polsce każdemu, kto rozlicza się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36, PIT-37.

Według danych GUS obecnie ponad 90% gospodarstw domowych w Polsce jest podłączonych do internetu. Osoby, które korzystają z niego zarówno w domu, jak i w płatnej kafejce internetowej, mogą skorzystać z ulgi przy rozliczaniu PIT. Przysługuje również osobom korzystającym z internetu w telefonie oraz posiadaczom pakietów "telewizja+internet". Na rachunku musi być widoczna dokładana kwota, jaką podatnik płaci za dostęp do internetu. Z ulgi na internet można skorzystać dwukrotnie, w dwóch następujących po sobie latach.

Ulga na internet – jak z niej skorzystać?

Aby móc skorzystać z ulgi w 2024 roku, wystarczy potwierdzić swoje wydatki poniesione na internet w roku 2023. Należy posiadać rachunki, które muszą zawierać dane: odbiorca usługi, sprzedawca usługi, rodzaj usługi i kwota do zapłaty.

W trakcie wypełniania, czy też sprawdzania poprawności automatycznie generowanej deklaracji podatkowej, należy wypełnić formularz PIT/0. Kwotę odliczenia od dochodu trzeba wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Ulga na internet – czego nie obejmuje?

O zwrot pieniędzy w ramach ulgi nie można się ubiegać, gdy poniesione zostały wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem i opłatą aktywacyjną. Zgodnie z przepisami, nie jest to opłata za korzystanie, a za możliwość korzystania.

Ile można odliczyć w ramach ulgi na internet?

Polski podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 złotych rocznie z tytułu korzystania z internetu. O większą ulgę mogą ubiegać się małżeństwa. W tym przypadku kwota ta jest dwukrotnie wyższa i wynosi 1520 złotych.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości