Współczesny rynek pracy oferuje różnorodne ścieżki kariery. Choć duża liczba ofert zatrudnienia przynosi wiele różnych możliwości, część osób wciąż nie wie, w jakim kierunku warto się rozwijać. Jaki wybrać zawód? Który z nich przyniesie największą satysfakcję, a który najlepsze zarobki? Takie i inne pytania pojawiają się w głowach wielu młodych ludzi. Kwestia tego, jak wybrać zawód dla siebie, nie jest prosta i wymaga dokładnego zastanowienia się nad swoimi priorytetami i predyspozycjami. Przystępując do takich rozważań, warto jednak wiedzieć, które profesje są najbardziej „przyszłościowe”.
Zobacz też: Zakaz zakrapianych imprez w NFZ. Jak wypada zachowywać się na spotkaniach integracyjnych? >>>
Miłosz Brzeziński: Posiadacz nazwiska kojarzącego się z zawodem wiele zyskuje. Reguła marketingu mówi - wyróżnij się albo zgiń!
Jak wybrać zawód?
Jak dobrze wybrać zawód? W tym przypadku najważniejsze jest dokładne przemyślenie kilku kwestii. Przede wszystkim trzeba nieco lepiej poznać samego siebie. Analiza własnych umiejętności, zainteresowań czy pasji pozwoli na pełniejsze określenie tego, co tak naprawdę chce się robić w życiu. Zdefiniowanie swoich predyspozycji i chęci jest niezbędnym krokiem do podjęcia decyzji, jaki zawód wybrać w przyszłości. W tym celu trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które dotyczą:
- pasji i zainteresowań,
- umiejętności i uzdolnień,
- życiowych priorytetów,
- temperamentu i cech charakteru.
Zobacz też: Praca na Spitsbergenie? Jak wygląda życie w polarnej stacji badawczej? Jakie atrakcje oferuje Spitsbergen? >>>
Bardzo młode osoby, które zastanawiają się, jak wybrać zawód po gimnazjum czy podstawówce, mają czasami problemy z właściwym określeniem powyższych kwestii. W takim przypadku mogą zwrócić się do doradcy zawodowego lub wykonać test predyspozycji zawodowych, który pozwoli im na lepsze zrozumienie siebie, a także obranie właściwej ścieżki kariery.
Jaki zawód wybrać po gimnazjum lub podstawówce?
„Nie wiem, jaki zawód wybrać” – takie stwierdzenie często pada z ust młodych ludzi. Jest to zupełnie naturalne – nastolatkowie ciągle się rozwijają i dopiero szukają swojej życiowej drogi. Niektórzy z nich chcą jednak określić ścieżkę swojej przyszłej kariery już w wieku 14–15 lat. Jaki zawód wybrać po gimnazjum i który z nich będzie wyjątkowo opłacalny?
Zobacz też: Ile zarabia kucharz? Od czego zależy wysokość jego pensji? >>>
Uczniowie szkół podstawowych lub gimnazjalnych (które zgodnie z reformą szkolnictwa przestają istnieć w 2019 r.) mogą zdobyć wymarzoną profesję poprzez kontynuowanie edukacji np. w technikum. Jaki dobrze płatny zawód warto wybrać? Za najlepsze rozwiązanie uważa się naukę w szkole o profilu informatycznym. Branża IT daje bowiem bardzo duże możliwości rozwoju, a także niezwykle atrakcyjne zarobki. Dobrze płatną pracę mogą zdobyć także osoby z tytułem technika automatyka, ekonomisty, logistyka, analityka, geodety, elektryka czy energetyka, a także absolwenci technikum budownictwa. Choć większość z tych profesji uznawana jest za stereotypowo męskie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ich kierunku kształciły się również kobiety.
Oprócz wyboru technikum, możliwe jest także uczęszczanie do zasadniczej szkoły zawodowej. Jaki zawód wybrać w zawodówce? Do najbardziej intratnych profesji należy, m.in. stanowisko mechanika samochodowego, elektryka, elektromechanika czy montera konstrukcji budowlanych.
Jaki wybrać zawód po liceum?
Osoby, które zdecydowały się na naukę w liceum, mają szansę kontynuować edukację w szkole policealnej, która może zapewnić im dobrą pracę. Jaki wybrać zawód, aby dużo zarabiać? Polecane są zwłaszcza szkoły o profilu informatycznym, a także kształcące na kierunkach związanych z rachunkowością czy administracją. Dobre perspektywy zawodowe będą miały również osoby, które zdecydowały się na zdobycie tytułu technika usług kosmetycznych.
Jaki zawód wybrać, aby dużo zarabiać po studiach?
Niektóre opłacalne profesje wymagają ukończenia studiów wyższych. Jaki zawód wybrać, by zapewnić sobie dobrą przyszłość? Wśród najbardziej perspektywicznych i najlepiej płatnych stanowisk znajdują się, m.in.:
- programista i inni specjaliści z branży IT (w tym przypadku mile widziane jest wykształcenie wyższe informatyczne, jednak nie jest ono obowiązkowe),
- analityk finansowy,
- project manager,
- key account manager,
- kontroler finansowy,
- prawnik, adwokat i radca prawny,
- specjalista ds. automatyki i robotyki,
- lekarz,
- specjaliści ze znajomością języków obcych.
Wiedza na temat tego, jaki zawód wybrać, aby dużo zarabiać, to oczywiście nie wszystko. Na naprawdę dobre stawki mogą bowiem liczyć dopiero specjaliści, którzy posiadają odpowiednio duże doświadczenie, a co za tym idzie wysokie kwalifikacje.Ile zarabia kucharz? Od czego zależy wysokość jego pensji?
Autor: Filip Yak
Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN