W konsekwencji opublikowanych przez dziennik „Fakt” zdjęć, na których dyrektorowie NFZ bawią się na zakrapianej imprezie, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Adam Niedzielski wydał oficjalny zakaz spożywania alkoholu w czasie spotkań pracowniczych. Czy jest to przejaw rodzenia się nowej kultury pracowniczej w Polsce? Czy inni pracodawcy pójdą w jego ślady? Na ten temat w dzisiejszym Dzień Dobry TVN rozmawiali prawnik Jacek Kosiński i socjolog Tomasz Sobierajski.
Polscy pracodawcy coraz częściej, wzorem korporacji zachodnich, wprowadzają wytyczne dotyczące spotkań integracyjnych. Często dotyczą takich spraw, jak czas trwania imprez lub tego, co będzie na nich podawane. Warto jednak pamiętać, że podczas spotkań czy wyjazdów pracowniczych, powinno się zachowywać tak, jak w pracy.
Jeżeli wyjazd jest obowiązkowy, to w takim wypadku wlicza się do czasu pracy – zwrócił uwagę Jacek Kosiński, prawnik.
Polscy pracodawcy
Polska kultura korporacyjna różni się od innych, jednak jak pokazuje przykład imprezy przedstawicieli NFZ, należy unikać alkoholu, którego nadmiar może przysporzyć licznych nieprzyjemności. W najlepszym przypadku, konsekwencją będzie jedynie kac moralny, w najgorszym kara albo nawet zwolnienie.
Jak zauważył Jacek Kosiński, niektórzy pracodawcy traktują imprezy pracownicze, jako nieoficjalne element procesu rekrutacyjnego. Uczestnicząc w wyjazdach integracyjnych, wciąż przebywamy w środowisku pracy. Istotne, żeby pamiętać, żeby nie skracać odpowiednio dystansu między nami, a szefostwem.
Zobacz też:
Bezdomny pan Tadeusz oprowadzał po Nowej Hucie. Przyszły tłumy
8-letni Alan wybudził się ze śpiączki. Jak można mu pomóc?
Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką
Autor: Anna Kobyłka