Ciąża

Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką

Ciąża

Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką

Początki macierzyństwa bywają trudne. Jak poradzić sobie z karmieniem piersią? O tym dziś w programie rozmawiały Agata Aleksandrowicz dyplomowany Promotor Karmienia Piersią oraz Agnieszka Kaczorowska-Pela aktorka, mama Emilki.

Najbardziej zalecanym przez specjalistów sposobem karmienia noworodka jest karmienie piersią. Rytm karmienia jest zależny od potrzeb maluszka, a także od jego wieku. W niektórych przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe, wówczas dziecko karmi się butelką z mlekiem modyfikowanym.

Więcej:

Trudne początki karmienia piersią

Często kobiety zastanawiają się nad sposobem karmienia malucha. Jest to indywidualny wybór. Około 80% matek decyduje się na karmienie piersią. Nie jest to jednak łatwy temat.

Narodziny dziecka to ogromna zmiana w życiu każdej kobiety. Ogromne szczęście przeplata się często ze stresem związanym z codziennymi czynnościami. Z jakimi problemami zmagają się świeżo upieczone mamy?

Ból piersi, wątpliwości czy dziecko się najada, czy nie mam za mało pokarmu, czy noworodek musi tak często jeść? Czy odciągać pokarm? Czy nie będzie go za dużo? Co w sytuacji, kiedy pokarmu mam za dużo i piersi twarde jak kamienie, poranione brodawki, zatkane kanaliki – to są najczęstsze problemy mam, które zaczynają swoją przygodę z karmieniem. 

– przyznała pani Agata Aleksandrowicz.

Promotorka karmienia piersią przyznała, że każda kobieta powinna otrzymać rzetelną poradę, wsparcie i pomoc w trudnościach. Początki macierzyństwa nigdy nie są łatwe, a pomoc doświadczonej osoby jest niezbędna.

Karmienie noworodka piersią - jak często?

Schematy karmienia noworodków i niemowląt poddawane są ciągłym udoskonaleniom, badaniom i zmianom. Karmienie noworodka piersią uznawane jest za najlepszą metodą karmienia maluszka. Mleko pochodzące od matki dostarcza dziecku wszystkich składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego wzrostu i dalszego rozwoju. Ponadto ma korzystny wpływ na układ hormonalny i odpornościowy. Aktualnie zalecanym modelem karmienie noworodków piersią jest karmienie na żądanie. Polega ono na przystawianiu dziecka do piersi w momencie, gdy jest ono głodne. Taki stan dziecko zwykle okazuje płaczem, jest niespokojne, wkłada rączki do buzi, ssie je i poszukuje piersi. Noworodek po przyjściu na świat przez pierwsze 20 godzin jest mało aktywny, ospały i przyjmuje pokarm rzadko oraz w małych ilościach. Od drugiej doby aktywność dziecka wzrasta, co wiąże się również z częstszą potrzebą karmienia. Początkowo rytm karmienia piersią jest bardzo nieregularny, z czasem jednak stabilizuje się i noworodek będzie manifestował potrzebę jedzenia mniej więcej o tej samej porze w ciągu doby. W pierwszych tygodniach życia noworodek zwykle przystawiany jest do piersi około 8-12 razy na dobę.

Karmienie noworodka piersią - czas karmienia

Czas trwania pojedynczego karmienia noworodka piersią jest bardzo zróżnicowany i zależy od indywidualnych potrzeb maluszka, często wynosi 20 minut. Efektywność ssania piersi zwiększa się wraz z wiekiem dziecka. Z tego powodu niemowlę na zaspokojenie swojego głodu potrzebuje znacznie mniej czasu niż w okresie noworodkowym. Czas trwania karmienia piersią może wówczas skrócić się nawet do kilku minut.

Karmienie noworodka piersią - jak zadbać o prawidłowy rytm karmienia?

Rytm karmienia noworodka piersią zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Noworodek może wymagać przystawiania do piersi nawet 12 razy w ciągu doby. Pokarm kobiecy jest lekkostrawny i wiele dzieci na jego strawienie potrzebuje nie więcej niż 1,5 h. Z czasem ilość karmień zmniejsza się - dziecku po 4. - 6. tygodniu życia może wystarczyć już 8 karmień. Rytm karmienia piersią zmienia się również w okresie kryzysów laktacyjnych, czyli w sytuacjach zmniejszonej ilości mleka w piersiach, a także w czasie upałów i nagłych skoków rozwojowych. Każda kobieta karmiąca noworodka i niemowlę piersią powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad pozwalających jej zadbać o regularny rytm karmienia. Przede wszystkim należy konsekwentnie stosować się do modelu karmienia na żądanie. Przez pierwsze 6. miesięcy dziecku nie zaleca się podawać herbatek do picia. Przeciwwskazane jest również dokarmianie mlekiem modyfikowanym, które może doprowadzić do zredukowania łaknienia u noworodka czy niemowlęcia. Wielu specjalistów do spraw żywienia jest zdania, że podawanie dziecku smoczka przyczynia się do zmniejszenia częstości karmień. Z tego powodu, jeśli maluch nie wymaga ssania smoczka, warto z niego zrezygnować.

Karmienia noworodka butelką - jak często?

Karmienie noworodka butelką, określane również jako sztuczne karmienie noworodka, ma zastosowanie u dzieci, które z pewnych przyczyn nie mogą być żywione pokarmem kobiecym. Karmienie butelką wiąże się z zachowaniem większej dyscypliny i powinno przebiegać zgodnie z wytycznymi lekarza. Noworodki i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie mogą otrzymywać pokarmu na każde żądanie. Pomiędzy podawaniem dziecku mleka należy zachować przerwy wynoszące co najmniej 2-3 godziny. Rytm karmienia noworodka butelką zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Początkowo maluchowi podaje się mniejsze ilości mleka modyfikowanego, wówczas przerwy nie powinny być większe niż 3 godziny. U dziecka w 3. i 4. tygodniu życia zwiększa się jednorazową objętość pokarmu, co wydłuża czas trwania przerw między karmieniami do 4 godzin. 

Karmienie noworodka butelką - podstawowe zasady

Karmienie noworodka i niemowląt butelką nierzadko wiąże się z problemem przekarmiania dziecka. Młode mamy chcąc zaspokoić apetyt malucha, przygotowują znacznie więcej mleka, przekraczając rzeczywiste potrzeby dziecka. Ciągłe przekarmianie maluszka może mieć negatywne konsekwencje w postaci zwiększonego ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości w późniejszym życiu. W momencie gdy dziecko przestaje ssać smoczek butelki, należy zakończyć karmienie. Mogą zdarzyć się również sytuacje, w których dziecko opróżni całą butelkę i wciąż domaga się jedzenia. Wówczas zaleca się przygotować dodatkową porcję mleka modyfikowanego. Kobieta karmiąca noworodka butelką nie powinna ustalać szczegółowego harmonogramu karmienia, który może zmieniać się z dnia na dzień ze względu na szybki rozwój dziecka. Karmienie butelką wiąże się z koniecznością dopasowania odpowiedniej butelki i smoczka dostosowanych m.in. do wieku dziecka. Butelki po każdym karmieniu powinny być starannie czyszczone, a smoczek po pewnym czasie użytkowania regularnie wymieniany. Mleko modyfikowane dostosowuje się do wieku dziecka. Na opakowaniach sztucznych mieszanek umieszczane są symbole, np. 1 oznacza mleko początkowe przeznaczone dla dzieci do 6. miesiąca życia. 

Co sądzisz o tym artykule?
58
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0