Własna działalność gospodarcza. Zakładanie firmy

zakładanie firmy
Fot. Stevica Mrdja / EyeEm / Getty Images
Nie każdy wybiera pracę na etacie, alternatywą jest założenie własnej firmy. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan i można realizować zamierzenia. Procedura zakładania działalności gospodarczej nie jest skomplikowana, na dodatek wiele biur rachunkowych pomaga w załatwieniu wszystkich formalności. Warto jednak poznać procedury, które są niezbędne, by firma mogła zacząć funkcjonować na rynku.

Pierwszym krokiem do założenia firmy jest określenie formy działalności. Wybierając właściwą dla siebie, można skorzystać z pomocy doradców. W Polsce można wybrać najprostszą formę działalności – jednoosobową, a także spółkę cywilną, osobową, kapitałową. Wszystko zależy od tego, czym firma ma się zajmować, ile osób ma w niej działać, ile pieniędzy potrzeba, aby wystartować z działalnością. Planując założenie firmy, trzeba zapoznać się szczegółowo z wymaganiami, przepisami i procedurami.

Więcej:

Jak założyć własną firmę?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z prowadzeniem firmy, najczęściej decydują się na działalność jednoosobową lub spółkę cywilną, gdzie istnieje dwóch wspólników. Obie formy są dość proste i nie wiążą się z dużymi kosztami. Zasady funkcjonowania takiej działalności zostały zapisane w ustawie Prawo przedsiębiorców oraz w Kodeksie cywilnym. Pozostałe formy działalności są bardziej skomplikowane, często wymagają posiadania sporego kapitału i prowadzenia nieco bardziej rozbudowanej księgowości.

Jak otworzyć firmę jednoosobową? Większość formalności sprowadza się w zasadzie do wypełnienia formularza CEIDG-1 , który stanowi podstawę do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców. Na specjalnym druku przedsiębiorca uwzględnia swoje dane osobowe, dane dotyczące firmy (nazwę, adres), a także wybraną formę opodatkowania. W przypadku jednoosobowej działalności będzie to najczęściej uproszczona księgowość, czyli księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów. Wypełniony wniosek spełnia jednocześnie kilka funkcji: rejestracyjną, wniosku o nadanie numeru REGON, zgłoszenia NIP, oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, zgłoszenia do ZUS (nowy przedsiębiorca korzysta z możliwości opłacania małego ZUS-u przez 24 miesiące). Wypełnione druki należy złożyć osobiście w urzędzie gminy czy miasta. Tak odbywa się rejestracja firmy, jednak na tym nie kończą się jeszcze formalności związane z powołaniem przedsiębiorstwa do życia. Należy bowiem złożyć dokumenty ubezpieczeniowe w ZUS. Możliwości są dwie: wypełnienie odpowiedniego druku i złożenie go wraz z wnioskiem CEIDG lub osobno w odpowiednim oddziale ZUS. Pozostaje jeszcze kwestia podatku VAT, ale należy pamiętać, że nie każdy decyduje się zostać płatnikiem tego podatku. Przedsiębiorca płacący podatek od towarów i usług musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym.

Jak założyć firmę transportową i sprzątającą?

Uruchomienie pewnego rodzaju działalności wiąże się z koniecznością posiadania jakiegoś kapitału. Jak otworzyć firmę transportową? Posiadanie funduszy na zakup stosownego środka transportu to nie wszystko. Osoby, które decydują się na transport towarów lub na pośrednictwo przy przewozie towarów, muszą posiadać licencję. Dlaczego? Ponieważ wymienione działalności należą do tzw. działalności regulowanych. Właściciele firm transportowych nie mogą być karani wyrokami sądowymi (za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu, obrotowi gospodarczemu itd). Inne wymogi, jakie musi spełnić przedsiębiorca zakładający firmę transportową, to: posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych, zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika, licencja wspólnotowa, posiadanie stałej siedziby i bazy eksploatacyjnej . Jest to więc działalność wiążąca się z koniecznością spełnienie wielu warunków, uzyskania licencji, pozwoleń, posiadania stosownego zaplecza i środków finansowych. Osoba, która spełnia te wymagania, przystępuje do założenia firmy, czyli określenia kodu PKD, wybrania formy prowadzenia działalności, sposobu opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Aby rozpocząć tego typu działalność, nie są potrzebne żadne licencje ani uprawnienia, nie trzeba też spełniać szczególnych wymagań. Firmę sprzątającą zakłada się zgodnie ze standardową procedurą.

Każdy przyszły przedsiębiorca planujący założenie własnej firmy zastanawia się, jak założyć firmę w Polsce ? Choć nie jest to skomplikowana procedura, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, np. biur rachunkowych, które pomagają w dopełnieniu wszystkich formalności, zgłoszeniu działalności w poszczególnych urzędach, wyborze numeru PKD, formy opodatkowania i innych. Warto też przemyśleć dalsze korzystanie z usług biura, które może prowadzić księgowość firmy, przechowywać dokumenty księgowe i służyć pomocą prawną.

Zobacz film: Jak założyć firmę przez telefon? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości