Ile zarabia strażak?

strażak pożar
Fot. Siwabud Veerapaisarn / EyeEm / Getty Images
Wielu małych chłopców marzy o pracy strażaka. Przedstawiciel tego zawodu kojarzy się z czerwonym strojem, gaszeniem pożaru i ratowaniem ludzi oraz zwierząt. Dopiero dorastając, nastolatkowie zaczynają zadawać pytanie dotyczące tego, ile zarabia strażak i czym dokładnie się zajmuje.

W Polsce mamy dwa rodzaje funkcji pełnionych przez strażaków – Ochotniczą Straż Pożarną (OSP) i Państwową Straż Pożarną (PSP). Zarobki strażaka są uzależnione głównie od czynnika przynależności do PSP lub OSP, a także od stażu pracy i stanowiska. Ile zarabiają strażacy i jakie dodatki do pensji otrzymują?

Więcej:

Ile zarabia strażak i na czym polega jego praca?

Praca strażaka to wyjątkowo odpowiedzialna i niebezpieczna funkcja, która związana jest z wysokim ryzykiem i narażeniem na czynniki szkodliwe. Strażacy zajmują się następującymi zadaniami:

  • gaszenie pożarów;
  • udzielenie pomocy w trudno dostępnych miejscach (strażak alpinista);
  • pomoc w uwolnieniu osób poszkodowanych w trakcie wypadków lub katastrof budowlanych;
  • usuwanie zagrożeń spowodowanych przez niebezpieczne substancje chemiczne (specjalizacja chemiczno-ekologiczna).

Osoba, która chce zostać strażakiem, musi posiadać bardzo dobry stan zdrowia, odpowiednią sprawność psychomotoryczną, a także charakteryzować się odpowiedzialnością i odpornością na stres. Warto dodać, że po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego kandydat zostaje poddany testom wysiłkowym, a następnie zatrudniony jest do służby przygotowawczej trwającej 3 lata. Praca strażaka jest bardzo wymagająca. Niestety, mimo że strażak pracuje w warunkach niebezpiecznych, nie może liczyć na wysokie zarobki. Odpowiedź na to, ile zarabiają strażacy, jest o tyle trudna, że sporo zależy od stopnia i rangi, podobnie jak w wojsku. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to, według raportów, około 3500 złotych brutto.

Ile zarabia strażak PSP?

Strażacy w PSP muszą ukończyć specjalne szkolenie zawodowe, dwuletnią szkołę aspirantów lub uzyskać pozytywny wynik ze studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ile zarabia strażak zawodowy? Strażak szeregowy w OSP otrzymuje od 2000 do 3000 złotych brutto, natomiast oficer od 2500 do 8000 złotych brutto. W rzeczywistości dopiero na stanowisku oficerskim zarobki są adekwatne do nakładu pracy i ryzyka narażenia życia. Najwyższe stawki zarezerwowane są dla osób o długim stażu pracy i wyższej pozycji zawodowej. Strażacy otrzymują dodatki do pensji, które wynikają z pracy w warunkach uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia. Przy pierwszym stopniu szkodliwości jest to 5%, przy drugim – 10%, przy trzecim – 15%, a przy czwartym – 20%. Strażnicy otrzymują także następujące dodatki do wynagrodzenia zasadniczego:

  • dodatek za stopień, który wynosi od 380 złotych brutto do 1080 złotych brutto;
  • dodatek służbowy (maksymalnie 50% wynagrodzenia), który zależy od sprawności fizycznej, udziału w akcjach ratowniczych;
  • dodatek stażowy dochodzący do 20% po 20 latach pracy;
  • zasiłek na zagospodarowanie;
  • nagrody i zapomogi;
  • karnety sportowe;
  • ubezpieczenie na życie;
  • dofinansowanie do nauki i kursów.

Niektórzy zastanawiają się nad tym, ile zarabia strażak po studiach i czy wykształcenie jest brane pod uwagę przy ustalaniu zarobków. Zwykle największe znaczenie ma ranga strażaka oraz jego staż pracy. Jednak w trakcie postępowania kwalifikacyjnego bierze się pod uwagę również wykształcenie, posiadanie prawa jazdy, a także dodatkowe umiejętności. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyższej liczby punktów w trakcie rekrutacji.

Zobacz film: Strażaczki ochotniczki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile zarabia strażak OSP?

Strażakiem ochotnikiem może zostać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada odpowiednią sprawność fizyczną. Strażak ochotnik zostaje skierowany na kurs ratownictwa pożarowego i pierwszej pomocy. Praca OSP jest kontrolowana przez PSP. Praca strażaka ochotnika uważana jest za charytatywną, ponieważ osoba taka nie otrzymuje umowy o pracę, tylko ekwiwalent. Zarobki strażnika ochotnika są dużo niższe niż osób zatrudnionych w PSP. Strażak ochotnik otrzymuje ekwiwalent pieniężny za każdą godzinę pracy, który nie może przekroczyć 1/175 przeciętnego wynagrodzenia. W 2018 roku za godzinę pracy strażak ochotnik mógł otrzymać maksymalnie około 25 złotych brutto za godzinę. W praktyce jednak większość gmin oferuje dużo niższą stawkę, która wynosi od 13 do 16 złotych brutto za godzinę. Zdarza się, że strażak OSP przekazuje swoje zarobki w formie darowizny na zakup sprzętu i pracuje za darmo. W zależności od miejscowości i liczby strażaków ochotników, osoby te wyjeżdżają od 20 do 50 razy do roku na akcje. Strażacy ochotnicy budzą duży szacunek społeczeństwa ze względu na ich poświęcenie i zaangażowanie w pracę. Status społeczny strażaka ochotnika pod względem szacunku jest często wyższy niż osoby zatrudnionej w PSP. Z drugiej strony, bycie strażakiem ochotnikiem wymaga dyspozycyjności, ponieważ wezwanie do służby jest nagłe. Dodatkowo strażacy ochotnicy muszą brać udział w ćwiczeniach i kursach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości