Wielu Polaków ma problem ze spłatą długów. Ekspert radzi, co można zrobić

Źródło: Dzień Dobry TVN
1 na 4 Polaków ma Polaków ze spłatą długów
1 na 4 Polaków ma Polaków ze spłatą długów
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Co czwarty Polak ma kłopot z tym, by spłacić swoje zobowiązania - wynika z badań Krajowego Rejestru Długów. Na jakie kwoty najczęściej jesteśmy zadłużeni? Kiedy dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Piotr Bijański, ekspert ds. restrukturyzacji i upadłości.

Długi Polaków

Piotr Bijański sam borykał się z długami. Natomiast od wielu lat jako ekspert pomaga z nich wychodzić firmom i osobom prywatnym.

- Tych sytuacji kryzysowych, dramatycznych jest niestety ogrom. (...) Obecnie najwięcej jest tych niewielkich zobowiązań. To zależy oczywiście, co dla kogo jest kwotą niewielką. Jeśli mówimy o statystyce długów, osoby mają od kilku tysięcy do nawet kilkunastu milionów - mówił gość Dzień Dobry TVN.

Tym, którzy mają długi w różnych instytucjach, często proponuje się kredyt konsolidacyjny.

- Co do zasady to rozwiązanie wydaje się doskonałe. Bo rzeczywiście mamy kilka rozwiązań kredytów, pożyczek, które są drogie i zamieniamy na jedną tańszą (ratę - przyp. red.). Jeśli tak by to wyglądało, to rzeczywiście należy z tego skorzystać. Najczęściej jednak kiedy dochodzi do konsolidacji, wydłużany jest tam okres kredytowania i koszty rosną. Niejednokrotnie ten kredyt wydaje się tańszy, bo mamy ciut niższą ratę, aczkolwiek w konsekwencji jest dużo, dużo droższy. Tutaj nie można powiedzieć, że konsolidacja jest dobra lub zła. Należy po prostu dokładnie weryfikować, co podpisujemy i z czego korzystamy - poradził ekspert ds. restrukturyzacji i upadłości.

Z doświadczenia Piotra Bijańskiego wynika, że kredyt konsolidacyjny często odwzorowuje przysłowie "zamienił stryjek siekierkę na kijek".

Problemy ze spłatą zadłużeń - co robić?

Według Krajowego Rejestru Długów 2,4 mln Polaków nie reguluje terminowo swoich zobowiązań. Razem z firmami i zadłużeniami nierejestrowanymi szacuje się, że jest to około 4 mln osób. Jak zauważył nasz rozmówca, często dzieje się tak, że kiedy zaczynamy mieć problemy finansowe, zamiast szukać rozwiązania, uciekamy. Przestajemy, chociażby odbierać telefony od instytucji.

- To rodzi najwięcej przykrych konsekwencji. W takich sytuacjach przestajemy mieć kontrolę nad zadłużeniem. Zazwyczaj banki czy inne instytucje wypowiadają nam umowę, żądając natychmiastowej spłaty całości zadłużenia. W kolejności pojawiają się firmy windykacyjne, a na samym końcu komornik, który zajmuje nasze konta i majątek - ostrzegał Piotr Bijański.

Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? - Kluczem jest odpowiedni moment, aby po pierwsze zacząć reagować we własnym zakresie, czyli nie nie odbierać telefonów, tylko wychodzić naprzeciw kontrahentowi czy instytucji finansowej. (...) Możemy zwrócić się do banku z opisem sytuacji, że coś się wydarzyło i chcielibyśmy, np. wakacje kredytowe, przekształcenia aktualnej formy kredytowania przez pewien okres, abyśmy mogli na bieżąco regulować swoje zadłużenia. Jeśli to się nie udaje, to z pomocą może nam przyjść restrukturyzacja bardziej sformalizowana. Dzieje się np. za pośrednictwem doradcy restrukturyzacyjnego - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Z doradcy restrukturyzacyjnego zazwyczaj korzystają firmy, lecz mogą i osoby prywatne. Jakie są jego działania? Na czym polega upadłość konsumencka? Posłuchaj całej rozmowy z ekspertem w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości