Dopłaty do żłobków - od kiedy do kiedy można składać wnioski
O dopłatę do żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych mona się starać od 1 kwietnia 2022 r. Rodzice, którzy chcą uzyskać dofinansowanie z wyrównaniem od stycznia mają czas na złożenie wniosku do 31 maja 20222 roku. Wnioski będzie można składać dalej po tym czasie, jednak pieniądze będą wypłacane już na bieżąco.
Jak reagować na przemoc?
- To jest oddzielone od rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice dzieci, którzy pobierają takie świadczenie, to jest 1 000 złotych miesięcznie lub 500 złotych przez dwa lata, nie kwalifikują się do dopłaty do żłobków. Natomiast przysługuje z urzędu jedynakom oraz dzieciom w wieku do 12. miesiąca życia, a pozostałe dzieci są w rodzinnym kapitale opiekuńczym - tłumaczył radca prawny.
Opłata za żłobki składa się z dwóch części: za pobyt dziecka w placówce i za wyżywienie. Dopłata jest do tej pierwszej części. Maksymalna kwota to 400 złotych, ale zwracane jest tylko tyle, ile płaci rodzic za miejsce w żłobku, klubie czy u opiekuna.
- W przeciwieństwie do tych dodatków żłobkowych, które są przez samorządy wypłacane, tutaj nie ma kryterium dochodowego. Kwoty są wypłacane nie na konto rodziców, tylko na konto bezpośrednio tej placówki - zaznaczył Przemysław Ligęzowski.
Dopłata do żłobka - jak złożyć wniosek?
Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 kwietnia. Można to robić wyłącznie przez Internet. Możliwości jest kilka: za pośrednictwem PUE, ZUS, bankowości elektronicznej lub platformy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - Emp@tia.
Jest to świadczenie dodatkowe, dlatego nawet w przypadku pobierania 500 + można z niego skorzystać.
- Nie jest zależne od dochodu, nie jest zależne od pozostałych świadczeń - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.
Dopłaty do żłobków - dla kogo
Świadczenie jest wypłacane do 3. roku życia i tylko w przypadku, kiedy dziecko korzysta z takich instytucji.
Resort rodziny szacuje, że będzie wypłacanych około 110 tysięcy takich świadczeń, czyli rocznie około pół miliarda złotych. Rodzicom dzieci, które od 1 stycznia korzystały z opieki wymienionych instytucji, przysługuje wyrównanie.
Dofinansowanie przysługuje także uchodźcom z Ukrainy. Musi być jednak nadany PESEL.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- PKP Intercity. Zmiany w bezpłatnych przejazdach kolejowych dla uchodźców z Ukrainy
- Asteroida mknie w stronę Ziemi. Zbliży się 1 kwietnia. Jest potencjalnie niebezpieczna
- Maseczki ochronne przechodzą do historii. Jest jeden wyjątek
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Cameravit/Getty Images