Praca zdalna z zagranicy bez wiedzy szefa. Co na to prawo?

praca zdalna, home office, laptop
StockSnap/Pixabay
Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.

Home office z zagranicy

Coraz częściej pracownicy nie informują pracodawców o tym, że wyjechali za granicę nie będąc w tym czasie na urlopie. Uważają, że skoro pracują zdalnie, to mogą wykonywać pracę z każdego miejsca na świecie.

- Klienci zwracają się do nas z pytaniem, co mają zrobić, gdy pracownik wzywany do pracy na naradę albo inne pilne spotkanie np. w związku z zaistniałą sytuacją, informuje pracodawcę, że nie jest w stanie dojechać do pracy w ciągu godziny, czy nawet na następny dzień stawić się w firmie, bo jest w innym kraju – przyznaje dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski, cytowana przez Prawo.pl.

Według ekspertów przepisy o pracy zdalnej zawarte w ustawie dotyczącej tzw. tarczy antykryzysowej nie określają dokładnie formy, w jakiej praca zdalna ma być polecona, jak również wykonywana. Ich zdaniem regulacje ustawy covidowej na pierwszy rzut oka nie stawiają przeszkód do świadczenia pracy zdalnej poza granicami kraju.

- Pracodawca, który nie dookreślił zasad wykonywania pracy zdalnej kierując na nią danego pracownika nie ma więc podstaw do żądania od niego, by wykonując pracę zdalnie przebywał w określonym miejscu czy miejscu nieodległym od miejsca pracy – mówi Bartłomiej Włodarski, radca prawny, counsel w kancelarii PwC Legal.

Praca zdalna z zagranicy bez wiedzy szefa

Problem pojawia się w momencie, gdy praca zdalna za granicą się przedłuża.

- Okres pracy zdalnej to nie urlop, więc pracownik nie może swobodnie dysponować miejscem czy czasem pracy zdalnej. Ma wykonywać pracę zdalną we własnym domu, w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu, znanym pracodawcy. Jeśli pracodawca nie wie, że pracownika nie ma np. w Poznaniu, bo przeniósł się ze swoją rodziną na podkaliską wieś, to pracownik tym samym narusza warunki zatrudnienia – ostrzega cytowany przez Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy z kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.

Jak podkreśla Hinc, brak wiedzy pracodawcy w tym zakresie może przełożyć się niekorzystnie na rozliczenie np. kosztów uzyskania przychodów. Pracownik pracując zgodnie z miejscem zamieszkania może mieć bowiem prawo do innych kosztów uzyskania przychodów niż te, jakie przysługują mu, gdy pracuje poza miejscem zamieszkania.

- To przekłada się na nieprawidłowe wypełnienie przez pracodawcę obowiązków płatnika podatków i składek – podkreśla doradca podatkowy.

Katarzyna Sokołowska i jej modne i wygodne stylizacje na pracę zdalną. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Najbogatsi Polacy 2021. Zmiana na podium i imponujący powrót

Praca za "dziękuję". Rocznie tracimy w ten sposób 3 tysiące złotych

Dorota Gardias na nagraniu sprzed 21 lat: "Zobaczcie, jak zaczynałam"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!