Wicemistrz świata juniorów w baloniarswie o swojej pasji: "Niesamowite poczucie wolności"

Autor:
Sylwia
Wołoch
Reporter:
Łukasz Zagórski
Mistrz podniebnych podróży

Denis Dawidziuk lata balonem już od ponad 20 lat. Po raz pierwszy do kosza wszedł jeszcze jako mały chłopiec. W sierpniu 2021 roku odniósł swoje największe zwycięstwo w karierze, zdobywając wicemistrzostwo świata juniorów.

Młody wicemistrz świata Denis Dawidziuk

Baloniarze najszczęśliwsi czują się na wysokości 300 metrów nad ziemią, ponieważ właśnie tam realizują swoje marzenia. Choć Denis jeszcze kilka kat temu był najmłodszym polskim zawodnikiem baloniarstwa, dziś ma na koncie wiele sukcesów.

– Jestem pierwszym pokoleniem po ojcu, które zaczęło latać i pamiętam, że jako dziecko zawsze szczyciłem się tym, że mam tatę baloniarza. Wtedy, kiedy byłem dzieckiem, balony były jeszcze w powijakach, a w Polsce ludzi latających nimi było niewielu. Całej sztuki teoretycznej jeśli chodzi o latanie, nauczyłem się jeszcze jeżdżąc w załodze u ojca. Zdarzało się, że jeździłem też z innymi pilotami – wspomina Denis.

Pilot podniebnych podróży

Jako dwudziestolatek Denis rywalizował z dużo od siebie starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami – nawet z czterdziesto-, pięćdziesięcioletnimi mężczyznami. Jak opowiada, przyszedł taki moment, w którym postanowił, że osiągnie coś na arenie światowej – czego rezultatem jest medal mistrzostw świata. W materiale dla TVN zrealizował szkolenie latania balonem z reporterką Agatą Zjawińską.

- Najpierw musimy postawić kosz do szkolenia. W czasie lotu ja jestem dowódcą, odpowiadam za życie twoje i innych pasażerów, więc musisz wykonywać wszystkie moje polecenia. Wsiadamy do kosza, startujemy i lecimy, a ja w trakcie lotu będę ci mówił, co robić - tłumaczy wicemistrz.

Młody baloniarz zapytany, czy widoki robią na nim jeszcze wrażenie odpowiedział, że podczas latania sportowego skupia się tylko na konkurencjach. – Są jednak loty, gdzie ta szczęka gdzieś opada. Jest taka wolność, niesamowite poczucie wolności – opowiada zawodnik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Reporter: Łukasz Zagórski

Pozostałe wiadomości