Styl życia

Czy kobiety lubią być całowane w rękę? Ekspertka radzi, kiedy i jak mężczyźni nie powinni tego robić

Styl życia

Mężczyzna, który całuje kobietę w dłoń

Pocałunek złożony na dłoń kobiety, to wciąż dobry zwyczaj, czy jednak już zbyt nachalna uprzejmość, która powinna odejść do lamusa? Zapytaliśmy kobiety, jak się czują, w takiej sytuacji. Dr Irena Kamińska-Radomska tłumaczy, kiedy całowanie ręki jest dozwolone, a kiedy będzie uznane jako faux pas.

Całowanie ręki - co sądzą o tym kobiety?

Dla wielu pań całowanie dłoni to miły gest, który nie jest przekroczeniem granicy ich komfortu bądź czymś niestosownym. Inne zaś nie wręcz nie chcą, by ich dłoń dotykały usta obcego mężczyzny bądź dalszego krewnego. Zaraz po tym mają ochotę umyć ręce.

- Mój stryj ma to do siebie, że na przywitanie całuje wszystkie kobiety w rękę. Kiedy widzę, że już nachyla się do mnie, to momentalnie zabieram dłoń. Robię to automatycznie, taki gest obronny. Może to nieuprzejme z mojej strony, ale naprawdę nie lubię tego i sprawia mi to dyskomfort - mówi nam 24-letnia Kinga Zawadzka.

35-letniej Dorocie Kamińskiej kilka razy zdarzył się, że mężczyzna z zaskoczenia chwycił jej dłoń i przystawił ją do swoich ust. - To było bardzo niezręczne i zawsze miałam ochotę pójść umyć ręce. Wiem, że może panowie myślą, że to jest miłe i uprzejme, ale taka forma okazywania sympatii nie jest dla mnie - podkreśla.

Z kolei Marlena Florczyk podchodzi do tego zwyczaju z przymrużeniem oka. - Lubię, kiedy mężczyzna otwiera mi drzwi, odsuwa krzesło czy bierze ciężką torbę, więc nie mam nic przeciwko, całowaniu dłoni. Moim zdaniem to dżentelmeńskie zachowanie - zauważa 38-latka.

Dla 29-letniej Ilony Adamskiej pocałunek dłoń był bardzo romantycznym przeżyciem. - Mój chłopak właśnie tym mnie ujął, kiedy na jednej z pierwszych randek pocałował mnie w dłoń. Zrobił to na tyle delikatnie i szarmancko, że poczułam się bardzo wyjątkowo. I chyba w tym tkwi sęk, jeśli mężczyzna umie dobrze ucałować rękę, to żadna kobieta nie powie, że zostały przekroczone jej granice - stwierdza.

Całowanie kobiety w rękę - kiedy wypada, a kiedy nie?

Znawczyni dobrych manier i specjalistka w zakresie etykiety oraz savoir-vivre'u, dr Irena Kamińska-Radomska, mówi nam, czy całowanie kobiety w rękę to dobry zwyczaj. W jakich sytuacjach ten gest będzie niestosowny?

- Na pewno odradzałabym całowania w rękę w sytuacjach służbowych. Pracownicy płci męskiej nie powinni tego robić, ponieważ w pracy nie należy różnicować płci, mężczyzna i kobieta są być równymi partnerami. Z całowania w dłoń powinni również rezygnować politycy, szczególnie w sytuacji na szczeblu międzynarodowym. Gdyby mężczyzna pocałował kobietę w dłoń, wówczas musiałby się pochylić i to już jest symboliczny ukłon w stronę innego państwa, przedstawiciela innego kraju. Jeżeli są równi, to żaden polityk nie powinien się kłaniać bądź składać hołdów drugiemu. Pocałunek w dłoń w takim przypadku to faux pas - zauważa dr Kamińska-Radomska.

Ekspertka dodaje również, że nie należy całować w dłoń, będąc na dworze, ponieważ wówczas, gdyby kobieta zechciała umyć ręce, to nie ma, gdzie tego zrobić.

Czy panie mogą dać znak mężczyźnie, że nie chcą, by je pocałowali? - Tak. Jeśli kobieta podaje dłoń wyprostowaną, z odchylonym kciukiem, to tym samym sygnalizuje, że chce jedynie uścisnąć rękę - odpowiada specjalistka.

Panowie, którzy chcą całować kobiety w dłonie, muszą wiedzieć, jak należy to robić. Jest kilka podstawowych zasad. - Mężczyzna powinien przede wszystkim skłonić się do dłoni, a nie ciągnąć ją w stronę swoich ust. Nie należy również ściskać kobiecej ręki czy wykręcać, tylko ją jak gdyby podjąć. W różnych krajach, gdzie jeszcze ten obyczaj się zachował, inaczej jest celebrowany. Otóż np. we Francji, mężczyzna nie dotyka dłoni ustami, tylko jedynie daje taki cmok w powietrzu. Natomiast w Polsce akceptowane jest, by mężczyzna dotknął wargami wierzch dłoni, ale musi to być delikatne muśnięcie, a nie obcałowywanie czy oślinianie. Niestety, tak się czasem zdarza - podkreśla dr Irena Kamińska-Radomska.

Z badań przeprowadzonych przez ekspertkę wynika, że ani panie, ani panowie nie przepadają za tym zwyczajem. - Większość kobiet odpowiedziało, że nie lubią być całowane w rękę, a panowie, że nie lubią składać takich pocałunków. Stąd wniosek, że powoli możemy z tego całkowicie rezygnować - dodaje Kamińska-Radomska.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Niebezpieczne całowanie dzieci w usta?

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: People Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości