Styl życia

Co łączy wilanowski obraz z Leonardem da Vinci? Dzieło skrywa wiele tajemnic

Styl życia

Historia dzieje się na naszych oczach. Trwają prace badawcze nad pochodzeniem wilanowskiego obrazu "Salvator Mundi". Dzieło skrywa wiele tajemnic, które badacze starają się odkryć.

"Salvator Mundi" obraz Leonarda da Vinci

W 2018 roku kolekcjonerzy oszaleli, a historycy sztuki przyglądali się z niedowierzaniem. Padł światowy rekord. Za ponad 450 milionów dolarów sprzedano najdroższy obraz w historii. "Salvatora Mundi", obraz Leonarda da Vinci, zakupiono do muzeum Abu Dhabi. W Warszawie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie znajduje się podobny obraz. Czy również autorstwa Leonarda? Andrzej Pągowski, artysta grafik, autor ponad półtora tysiąca plakatów postanowił zbadać sprawę.

Wilanowski obraz "Salvatora Mundi" zakupił Stanisław Kostka Potocki pod koniec XVIII wieku w Mediolanie. Zapłacił za niego sumę, której równowartość szacuje się na 25 milionów dolarów

– opowiedział.

Obraz w Wilanowie

Przez wiele lat obraz po prostu wisiał. Pewnego razu zainteresowała się nim prof. Dorota Folga-Januszewska, zastępca dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. – Miała okazję zobaczyć w Luwrze na stole pod odpowiednim oświetleniem dwa obrazy Leonarda w trakcie konserwacji i zobaczyłam fakturę malarską (…) Drugą przyczyna był bardzo zaawansowany tok prac nad rękopisami Stanisława Kostki Potockiego. Zaczęliśmy badać teksty i wtedy okazało się jak krok po kroku Stanisław Kostka Potocki chciał zgromadzić kolekcję Leonarda w Krakowie – wyjaśnia.

Z zapisków tych wynikało, że obraz jest "pierwotworzony", a więc była jasna, klarowna opinia, że jest to obraz wybitnego artysty. Co zatem sprawia, że wciąż nie ma pewności? Zobaczcie cały materiał.

Zobacz też:

Wojciech Brewka porzucił zawód prawnika i został malarzem. "Tak to sobie wymarzyłem"

15 lat od śmierci Stanisława Lema. "Można godzinami wymieniać przykłady trafności jego przewidywań"

Dzieło Banksy'ego wylicytowane za rekordową kwotę. Ta cena przyprawia o zawrót głowy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Pozostałe wiadomości