Styl życia

Ilona chciała być piosenkarką, a została wykładowcą matematyki. Studenci jej kibicują: "Jesteśmy fanami"

Styl życia

Aktualizacja:

Dr Ilona Anna Urbaniak od najmłodszych lat pisała piosenki i uwielbiała śpiewać. Od zawsze była też za pan brat z matematyką, która nie sprawiała jej najmniejszego problemu. Z królową nauk związała swoją zawodową ścieżkę. Dziś wykłada na Politechnice Krakowskiej, a po godzinach spełnia się na scenie.

Śpiewa i uczy matematyki

Ilona Anna Urbaniak nigdy nie myślała, że zostanie naukowcem, ale jej tata bardzo chciał, by zrobiła naukową karierę. - Nie zamierzałam w tym kierunku iść. W ogóle nie myślałam o tym, żeby zostać matematykiem - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Już jako mała dziewczynka marzyła o tym, by zostać piosenkarką. Pisała teksty, melodie, układała wierszyki. Ale jej życie potoczyło się inaczej. Kiedy miała 16 lat wyjechała do ojca, który mieszkał w Kanadzie. Tam studiowała informatykę, matematykę i zdobyła tytuł doktora. Po 23 latach, mając już dwójkę dzieci, wróciła do Polski.

- Dostałam propozycję pracy na Politechnice Krakowskiej jako adiunkt, w katedrze informatyki. Jestem samotnie wychowującą dzieci matką, więc przeprowadzka z jednego kontynentu na drugi była ogromnym wyzwaniem. Decyzja była właściwie automatyczna, nie było nad czym się zastanawiać - podkreśliła Urbaniak.

Ilona wykłada matematykę, statystykę, analizę numeryczną oraz przetwarzanie obrazów. Jakiś czas temu jej studenci dowiedzieli się, że ich ulubiona nauczycielka ma drugie oblicze. Gdy staje na scenie, potrafi dać czadu.

- To jest niespodziewane i niecodzienne, że wykładowczyni jest piosenkarką. Zwłaszcza pani doktor, która statystykę ma w małym palcu. Wszystkim ta muzyka się podoba, można powiedzieć, że jesteśmy jej fanami. Zdecydowanie jest typem wykładowcy, który robi show - powiedziała Joanna Kłusek, studentka Ilony.

Muzyka to jej życiowa pasja

Ilona jest kobietą o wielu twarzach i wielu pasjach. Spełnia się w roli nauczyciela, a przy mikrofonie rozkwita. - Muzyka zawsze mi towarzyszyła. Jest podświadomym liczeniem, to podświadoma arytmetyka. Daje automatyczne poczucie radości - przyznała.

Urbaniak nie wyobraża sobie, by w jej życiu miałoby zabraknąć któregokolwiek z tych elementów. - Potrzebuję tych wszystkich ról, by funkcjonować normalnie. Bycie mamą to najpiękniejsza rola na świecie, powoduje ogromną radość w moim sercu. Bycie naukowcem to ciągłe grzebanie w książkach, ja to też lubię i też tego potrzebuję. No i oczywiście bycie piosenkarką, tej roli też się nie pozbędę na pewno - podkreśliła dr Ilona.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości