Porady ekspertów

Wymiana hrywien na złotówki. Czy kantor może odmówić wymiany hrywien?

Porady ekspertów

Autor:
Aleksandra
Supryn
Źródło:
Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Ukraińskie hrywny

Czy kantor może odmówić wymiany hrywien na inną walutę? Według prawników, zależy to tego, czy kantor ma w swojej ofercie taką usługę czy nie. Jak wskazują, wraz z napływem uchodźców z Ukrainy i spadającą wartością hrywny rząd powinien podjąć odpowiednie kroki.

Czy kantor może odmówić wymiany hrywien?

Po ataku Rosji na Ukrainę ukraińska waluta traci na wartości. W związku z tym pojawił się nowy problem - coraz więcej kantorów odmawia wymiany hrywien. Czy to zgodne z prawem?

Prawnicy z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak informują, że kantor nie może odmówić wymiany hrywien na inną walutę, jeśli na swojej tablicy podaje kurs jej kupna i sprzedaży.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Jeśli jednak informacja o kursie hrywny nie znajduje się w kantorze, to pracownik ma prawo odmówić nam jej przyjęcia.

- Zgodnie z prawem dewizowym przedsiębiorca, który wykonuje działalność kantorową, jest obowiązany zapewnić m.in. prowadzenie w określonych godzinach działalności kantoru, ciągłego kupna i sprzedaży wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu. Kantor nie ma zatem prawa odmówić wymiany hrywien na złotówki, jeżeli ma tego typu usługę w swojej ofercie. Państwo ukraińskie istnieje, a hrywna jest jego oficjalną walutą. Jest też publikowany przez NBP średni kurs wymiany tej waluty na złotówki - wyjaśnia Stanisław Gordziałkowski, adwokat, doradca podatkowy SK&S Legal.

Hrywna traci na wartości. Potrzebne są regulacje

Specjaliści zauważają, że kantory, obawiając się strat związanych ze spadającym kursem hrywny, mogą zacząć wycofywać jej wymianę ze swojej oferty. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym zarówno klienci wciąż będą mieli możliwość wymiany hrywien, jak i właściciele kantorów nie poniosą ewentualnych strat.

Część prawników uważa, że w tym trudnym czasie konieczne jest wprowadzenie rządowego rozwiązania, które zminimalizowałoby negatywne skutki wzmożonej wymiany hrywny. Mówią, że być może państwo powinno rozważyć zapewnienie kantorom gwarancji, że nadmiar waluty zostanie od nich odkupiony. Wielu wskazuje również na możliwość wprowadzenia ustawowych ulg dla właścicieli kantorów lub ustanowienia ceny minimalnej wymiany hrywny na złotówkę.

Z drugiej strony prawnicy zauważają jednak, że taka ingerencja państwowa byłaby niezgodna z zasadami rynku i przed jej wprowadzeniem konieczna byłaby bardzo dokładna analiza ekonomiczna jej skutków.

Hrywna za 1 grosz?

W związku z trudną sytuacją w Ukrainie w polskich kantorach zdarzają się również wątpliwe moralnie praktyki. Niektóre kantory oferują wymianę 1 hrywny za 1 grosz - kwotę kilkukrotnie niższą niż rynkowa.

W tej kwestii prawnicy nie mają wątpliwości - to naruszenie dobrych obyczajów kupieckich, które należy zdecydowanie potępiać. Dodają, że takie praktyki to próba dorobienia się na trudnej sytuacji osób uciekających przed wojną i państwo powinno im przeciwdziałać.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Supryn

Źródło: Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Źródło zdjęcia głównego: iStock / Getty Images Plus/Getty Images

Pozostałe wiadomości