Nie wszyscy uchodźcy chcą zostać w Polsce. Powstał dla nich specjalny przewodnik

Paszport ukraiński
Przewodnik dla uchodźców
Źródło: Daria Serdtseva / Getty Images

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że miliony ludzi musiały opuścić swoje domy. Wielu z nich trafiło do Polski. Dla części uchodźców nasz kraj jest jedynie przystankiem w podróży do państw, które staną się docelowym miejscem pobytu dla uciekających przed wojną. Aby ułatwić Ukraińcom poruszanie się w gąszczu unijnych przepisów migracyjnych, powstał specjalny przewodnik.

Ucieczka z Ukrainy

Od początku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy granicę z Polską przekroczyły 2,34 mln osób (stan na 28.03.2022) i licznik się nie zatrzymuje. Dla wielu uciekających przed wojną Polska stanie się tymczasowym domem, kolejni, chcą ruszyć dalej. Z myślą o nich specjaliści z firmy CMS opracowali publikację, w której zebrali najważniejsze dla uchodźców informacje na temat przemieszczania się po krajach Unii Europejskiej.

- Zaczęliśmy dostawać bardzo dużo zapytań, czy osoby przybywające z Ukrainy mogą dalej podróżować po Europie i ubiegać się o zatrudnienie - wyjaśnia inicjatorka powstania przewodnika i Partner w CMS Katarzyna Dulewicz. - Zaczęliśmy szukać tych informacji i zauważyliśmy, że istnieje sporo lokalnych informatorów dotyczących konkretnych państw, natomiast nie ma nic przekrojowego, wskazującego, jak można się przemieszczać po całej Europie, gdzie jest możliwy wjazd bez paszportu biometrycznego i czy jest szansa na podjęcie pracy. Skierowaliśmy nasz przewodnik do osób indywidualnych, ale bardzo szybko okazało się, że stał się pomocny dla wielu organizacji charytatywnych, m.in. Czerwonego Krzyża, który uznał go za "rewolucyjną pomoc"- podkreśla.

Przewodnik to zbiór najważniejszych wiadomości dotyczących przemieszczania się oraz możliwości podjęcia pracy.

Ukraina

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

- Przede wszystkim znajdują się tam informacje na temat tego, czy uchodźca ma możliwość wjazdu do jednego z dwudziestu trzech europejskich państw- tłumaczy Katarzyna Dulewicz. - Odpowiadamy na pytania dotyczące konieczności posiadania wizy, a następnie, czy może tam otrzymać pozwolenie na pracę lub jakie są zasady ubiegania się o ten dokument. Sprecyzowaliśmy również, gdzie można wyjechać bez paszportu biometrycznego. Mówimy także o obostrzeniach covidowych. Niektóre kraje je zniosły, są jednak takie, które wymagają testów PCR. Przewodnik pozwala sprawdzić, co jest niezbędne przed wyjazdem do konkretnego państwa - zaznacza.

Przewodnik dla uchodźców

Przewodnik dla uchodźców został wydany w języku angielskim i ukraińskim. Jest dostępny online.

- W zasadzie codziennie aktualizujemy informacje, które się w nim znajdują, w zależności od tego, jak zmieniają się przepisy w danym kraju - mówi Katarzyna Dulewicz. - Dzięki temu, każdy, kto wchodzi na stronę przewodnika, np. po zeskanowaniu kodu QR, ma dostęp do najaktualniejszych treści na temat poruszania się uchodźców po Europie. Wiele państw, jak np. Hiszpania czy Belgia, poluzowało wymogi i łatwiej jest przekroczyć granicę. Jeśli więc dowiadujemy się, że jest jakieś rozluźnienie restrykcji, to staramy się jak najszybciej o tym poinformować.

W tworzenie kompendium wiedzy byli zaangażowani pracownicy firmy z dwudziestu trzech biur w całej Europie. Tłumaczeniem zajęli się tłumacze z ukraińskiego oddziału firmy CMS. Przewodnik jest dostępny pod tym adresem. Dostaniemy się do niego również po zeskanowaniu poniższego kodu QR.

Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy
Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy
Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy
Źródło: CMS

Zobacz także:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Daria Serdtseva / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości