Razem z Ukrainą

Ma 4 lata i jest wolontariuszką. "Wpadłam na pomysł, że będę też pomagać"

Razem z Ukrainą

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Monika Bugajska i jej mąż Łukasz Bugajski jakiś czas temu postanowili zaangażować się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy bardzo licznie przyjeżdżają na Dworzec Centralny w Warszawie. W ślady rodziców bardzo szybko poszła ich 4-letnia córeczka, Nikola. Dziewczynka rozdaje m.in. cukierki i pluszaki. Dzieci, które chcą wesprzeć gości z Ukrainy, jest jednak zdecydowanie więcej.

Dzieci wspierają uchodźców z Ukrainy

4-letnia Nikola, kiedy dowiedziała się, że w Ukrainie wybuchła wojna, postanowiła zacząć działać. Spakowała wszystkie swoje maskotki dla dzieci, które uciekają wraz z mamami z ogarniętego walkami państwa.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Kupiła też dużo słodyczy z własnych zaoszczędzonych pieniędzy i przekazała do pierwszej zbiórki, jaka pojawiła się w Krakowie. Od tego momentu codziennie się angażuje i pomaga - powiedziała mama Nikoli.

- Zobaczyłam, że mama rozdawała kanapki i wpadłam na pomysł, że będę też pomagać, np. daje cukierki lub pluszaki - dodała dziewczynka.

Dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje

Jak podkreśliła Linda Pakosa-Gajewska, nauczycielka w przedszkolu i żłobku, dzieci rozumieją znacznie więcej niż nam się może wydawać.

- Nawet w najmłodszej grupie, 3-latka ostatnio powiedziała mi: "Ciociu, ludzie z Ukrainy uciekają, bo tam jest wojna, trzeba im pomóc". Ja zapytałam: "Polu, a wiesz kto zaatakował Ukrainę?", odpowiedziała: "Jakiś dziad Putin". Dla dzieci, na szczęście, wojna jest pojęciem takim abstrakcyjnym, że nie do końca wiedzą z czym to się wiąże i jakie są konsekwencje, ale wyczuwają nasze emocje - powiedziała Linda Pakos-Gajewska.

Dzieci angażują się w różny sposób - organizują kiermasze, tworzą produkty własnej roboty, oddają ubrania, gry, pluszaki i słodycze.

- My jako dzieci nie możemy wysłać żadnej broni, ale to jest nasza broń, że pomagamy uchodźcom - powiedziała Zosia Kwiatkowska, uczennica 2 klasy, zuch ZHP.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości