Gwiazdy

Sean Penn jest w Krakowie i pomaga uchodźcom. "Na tym trzeba się skupić"

Gwiazdy

Aktualizacja:
Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
TVN24, Spidersweb, Wyborcza
Co nowego w show-biznesie?
Co nowego w show-biznesie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Wojna w Ukrainie poruszyła cały świat. W pomaganie uchodźcom i mówienie o brutalności Rosji zaangażowały się także gwiazdy Hollywood. Jedną z nich jest Sean Penn. Dwukrotny zdobywca Oscara przybył do naszego kraju, by pomóc Ukraińcom. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Mateusz Hładki.

Sean Penn pomaga uchodźcom z Ukrainy

O Seanie Pennie ostatnio jest niezwykle głośno w kontekście wojny w Ukrainie. Hollywoodzki aktor w momencie ataku rosyjskich wojsk znajdował się bowiem w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Realizował wówczas dokument o konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Później zmienił nieco tematykę swojej produkcji - chce opowiedzieć o inwazji Rosji na niewinny kraj. Przez to uczestniczył w wystąpieniach Wołodymyra Zełenskiego i donosił o rozwoju sytuacji w mediach społecznościowych. Wkrótce potem wraz z ekipą przekroczył granicę i z Polski odleciał do USA.

Ta sytuacja i widziane zdarzenia bardzo przejęły aktora, przez co postanowił osobiście przejść do działania. Zapragnął zaangażować swoją fundację charytatywną do pomocy uchodźcom. CORE została przez niego założona w 2010 roku i dotychczas m.in. pomogła ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, a także dostarczała w czasie pandemii na terenie całych Stanów Zjednoczonych testy na obecność COVID-19. Teraz Sean Penn skupił się na Ukraińcach.

Sean Penn w Krakowie pomaga uchodźcom

W środę 23 marca Sean Penn znów zawitał do Polski. Przyleciał do Krakowa, gdzie odwiedził punkty pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Jego głównym celem wizyty było jednak podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim. Zgodnie z ustaleniami, stolica Małopolski otrzyma od CORE "know-how", czyli praktyczne informacje zdobyte na podstawie dotychczasowych doświadczeń fundacji. Organizacja aktora założy także w Krakowie swój oddział i zatrudni pracowników, którzy będą pomagać uchodźcom.

- Ponadto współpraca ma polegać na wsparciu finansowym, a CORE wyremontuje 50 pustostanów w Krakowie, które staną się domami dla Ukraińców - powiedział Mateusz Hładki w Dzień Dobry TVN.

Podczas briefingu prasowego Sean Penn przekazał, że dotychczas udało się zgromadzić 1,5 miliona dolarów z datków, ale potrzeba 100, a nawet 200 razy więcej.

- Teraz najważniejsza jest pomoc dla Ukrainy, na tym trzeba się skupić - podkreślił hollywoodzki gwiazdor. Jednocześnie dwukrotny laureat Oscara wyraził podziw dla Polaków za ich empatię i zrozumienie dla narodu ukraińskiego. O prezydencie Wołodymyrze Zełenskim mówił natomiast jako o bohaterze, który go inspiruje.

Co robi fundacja CORE

Obecnie fundacja CORE niesie najpilniejszą pomoc dla uchodźców w Polsce i Rumunii. Rozdaje im zestawy higieniczne, udziela pomocy pieniężnej, zapewnia transporty w miejsca schronienia i przekazuje wodę tym, którzy trafiają pod jej opiekę. W planach jest rozmieszczenie pracowników także po drugiej stronie naszej granicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło: TVN24, Spidersweb, Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Emma McIntyre/Staff/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości