Kremowy mus migdałowy z różanym jabłkiem
Składniki:
1 jabłko
szczypta płatków róży
1 suszona śliwka
1/2 suszonej figi
garść migdałów (namoczonych)
szczypta kardamonu
szczypta cynamonu
1 i 1/2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej
kilka kropli cytryny i pomarańczy
kieliszek wody
1 filiżanka mleka migdałowego
Przygotowanie:
Zaczynam od musu jabłkowego. Do rondelka wsypuję garść suszonych płatków róży, dodaję 1 pokrojone na niewielkie kawałki jabłko, mieszam i duszę pod przykryciem. Dodaję odrobinę cynamonu i kardamonu, kieliszek wody i kilka kropli cytryny. Podduszam jeszcze chwilę i odstawiam na bok. Następnie do wysokiego naczynia wkładam garść namoczonych w ciepłej wodzie (około 40 stopni) migdałów, suszoną śliwkę i figę. Dodaję filiżankę mleka migdałowego, ugotowaną kaszę jaglaną, szczyptę cynamonu, szczyptę kardamonu, odrobinę zimnej wody, kilka kropli pomarańczy i wszystko razem blenduję około 10 minut. Czas jest potrzebny do uzyskania delikatnej, kremowej konsystencji. Gotowy mus przekładam do małych kokilek lub kieliszków i dekoruję musem jabłkowym z płatkami róży. Zapachem kusi już z daleka.
Sałatka ze świeżego szpinaku z sosem gruszkowym
Składniki:
1 duża gruszka
1 ząbek czosnku
świeżo mielony pieprz kolorowy
sos sojowy tamari
duża garść szpinaku
średni kubek ugotowanej kaszy pęczak
1 średnia cebula cukrowa
5 pomidorków cherry
szczypta różowej soli
świeży bazylia
kilka kropli cytryny
łyżka oliwy
Przygotowanie:
Szpinak ekologiczny, pomidory myję i zostawiam na durszlaku. Obieram gruszkę i wycinam z niej gniazda nasienne. Do wyższego naczynia wrzucam kilka listków bazylii, pokrojoną gruszkę, łyżkę oliwy z oliwek, ząbek czosnku, trochę świeżo mielonego pieprzu, odrobinę różowej soli i kilka kropli cytryny. Miksuję za pomocą blendera. Mam już gotowy sos.
Szpinak układam na talerzu, dodaję ugotowany pęczak, poszatkowaną cebulę cukrową (można ją wcześniej podgrzać lub przygotować na grillu), doprawiam kolorowym pieprzem i odrobiną sosu tamari, dodaję pokrojone pomidorki i wszystko polewam przygotowanym sosem gruszkowym. Najlepiej smakuje podane od razu.
Kasza gryczana z czerwoną cebulą, kolendrą, kiełkami fasoli mung i czarnym sezamem
Składniki:
szklanka kaszy gryczanej nie palonej
garść kiełków fasoli mung
1 duża czerwona cebula
2 ząbki czosnku
szczypior gruby
pieprz świeżo mielona
szczypta różowej soli
cząber, lubczyk, gorczyca, kozieradka (szczypta)
kieliszek sosu sojowego Tamari
łyżka masła lub oleju kokosowego
szczypta czarnego sezamu
Przygotowanie:
Kaszę gryczaną przepłukuję na sicie, podprażam i gotuję w proporcji 1:2, aż wchłonie całą wodę.
W tym czasie kroję cebulę, czosnek i wrzucam na suchą patelnię. Dodaję cząber, lubczyk, gorczycę i świeżo mielony kolorowy pieprz. Smażę około 5 minut, często mieszając. Następnie szczypta różowej soli, garść kiełków fasoli mung i kaszę gryczaną. Podsmażam wszystko przez kolejne 5 minut. Dodaję czarny sezam i szczyptę kozieradki. Mieszam dokładnie i wyłączam ogień pod patelnią. Dodaję łyżkę masła, pokrojony gruby szczypior, garść kolendry i na koniec sos sojowy. Ostatnie, delikatne mieszanie i gotowe!
Kasza w buraczano-jabłkowym towarzystwie
Składniki:
1 średni burak
1 jabłko
filiżanka ugotowanej kaszy jęczmiennej (drobnej)
1 pomarańcza
garść świeżej bazylii
świeżo mielony pieprz
2 łyżki oleju sezamowego
szczypta różowej soli
kieliszek zimnej wody
Przygotowanie:
Kaszę jęczmienną gotuję w proporcji 1:2, zaczynając od podprażenia na oleju kokosowym. Będzie gotowa, kiedy wchłonie całą wodę. Buraki i jabłko obieram, kroję drobno, doprawiam świeżym pieprzem, wykładam do naczynia żaroodpornego, zakrywam folią aluminiową i wstawiam do nagrzanego piekarnika na około 20 minut. W tym czasie przygotowuję sos. Pomarańczę wyciskam do wyższego pojemnika, dodaję garść świeżej bazylii, 2 łyżki oleju sezamowego, świeżo mielony pieprz, trochę zimnej wody i szczyptę soli. Wszystko blenduję na gładką masę i odstawiam. Smaruję niedużą kokilkę do zapiekania olejem sezamowym, wkładam na spód papier do pieczenia i upieczone buraki z jabłkiem. Następnie kaszę, tak żeby wypełnić cały pojemnik i wkładam na 10 minut do piekarnika. Podaję na talerzu, polane sosem i udekorowane listkiem bazylii.
Zobacz również: kulinarni.pl
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN