Włoskie przysmaki na jesień: pierożki z dynią

W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Czekaj-Grochowską. Miłośniczka włoskiej kuchni przygotowała pierożki z dynią, sałatkę z toksańskim chlebem, a na deser - tiramisu. Smacznego!

PANZANELLA TOSCANA. NIEZWYKŁA LETNIA SAŁATKA Z TOSKAŃSKIM CHLEBEM

Składniki:

1 czerwona cebula

4 kromki chleba na drożdżach, np. ciabatty

2 duże pomidory

1 średni ogórek

Oliwa

3 łyżki octu winnego

Sól, świeżo mielony pieprz

Listki bazylii

Przygotowanie:

Chleb polewamy oliwą, podpiekamy lekko przez 10 minut. Po wyciągnięciu z pieca jeszcze ciepłe kromki polewamy octem winnym i dopiero wtedy kroimy na mniejsze kawałki. Cebulę siekamy w księżyce, pomidory i ogórek w większą kostkę albo plastry. Polewamy całość oliwą, doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Dokładnie mieszamy, aby wszystko się połączyło. Na końcu posypujemy listkami bazylii.

TORTELLI ALLO ZAFFERANO CON ZUCCA. UWODZĄCE CENNYM SZAFRANEM PIEROŻKI Z DYNIĄ

Składniki:

3 jaja

3 żółtka

350 g mąki włoskiej typ 0 albo mąki polskiej typ 500

Szczypta soli

Łyżka oliwy

0,125 g szafranu

Nadzienie:

200 g średnich ziemniaków gotowanych w skórkach

0,5 kg dyni (przed obraniem)

150 g świeżo startego sera Grana Padano

Szczypta gałki muszkatołowej

Sól

Do podania:

100 g masła

10 listków szałwii

świeżo starty ser Grana Padano

Przygotowanie:

Ciasto możemy przygotować dzień wcześniej, o ile używamy do niego włoskiej mąki typ 00, specjalnej do makaronu jajecznego. W wypadku polskiej mąki typ 500 lepiej zrobić ciasto tego samego dnia, bezpośrednio przed ugotowaniem. Z mąki usypujemy stożek i wlewamy jajka rozmieszane z oliwą, solą i szafranem. Szafran sprzedawany jest najczęściej w postaci nitek, które musimy rozgnieść, by mógł się połączyć z ciastem. Ciasto wyrabiamy rękami przez dłuższą chwilę, aby stało się elastyczne. Kiedy powstanie gładka kula, odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny, by odpoczęło.

Dynię obieramy ze skórki i usuwamy ze środka pestki. Wkładamy do formy ceramicznej i pieczemy pod przykryciem około 1 godziny w temperaturze 180 C. Kiedy dynia stanie się miękka, wręcz zacznie się rozpływać pod naciskiem, wyciągamy ją z pieca i miksujemy. Ziemniaki gotujemy w skórce, potem obieramy i również miksujemy na gładkie purée. Łączymy ze sobą warzywa i doprawiamy solą oraz gałką muszkatołową. Dosypujemy świeżo starty ser Grana Padano i mieszamy do uzyskania jedwabistego nadzienia. Dynia może być wodnista i po upieczeniu trzeba będzie odlać sporo wody. Do takiej dyni dodajemy zatem trochę więcej ziemniaków, aby skrobia zabrała całą wilgoć. Nadzienie jest idealne po schłodzeniu przez 3-4 godziny. Wtedy konsystencja staje się zwarta i bardziej plastyczna.

Z przestudzonego farszu formujemy malutkie kuleczki i rozkładamy równomiernie na połowie cienko rozwałkowanego ciasta. Drugą część ciasta smarujemy lekko letnią wodą i nakrywamy tę z farszem. Dociskamy palcami w wolnych miejscach, aby ciasto się przykleiło, po czym przecinamy w tych miejscach radełkiem z ząbkami. Jeżeli któregoś pierożka nie uda się skleić, lepiej go nie gotować na początku, ponieważ farsz, który wypłynie, zabrudzi pozostałe ravioli.

Pierożki gotujemy około 3 minut. To ciasto jest niezwykle delikatne i nie wymaga długiego gotowania. Wskazane jest wręcz jak najkrótsze pozostawianie we wrzątku, aby szafran nie stracił swojego aromatu. Na głębokiej patelni rozpuszczamy masło i dodajemy liście szałwii. Kiedy poczujemy jej charakterystyczny aromat, dorzucamy gorące pierożki prosto na patelnię. Nie smażymy ich, jedynie mieszamy, by były ładnie oblepione błyszczącą glazurą z masła. Potrząsamy patelnią energicznymi ruchami, ale uważnie i ostrożnie, aby nie rozerwać żadnego pierożka. Podajemy posypane świeżo startym serem Grana Padano.

IL MIO TIRAMISÙ. MOJE SUBTELNE TIRAMISÙ

Składniki:

500 g mascarpone

500 ml śmietanki 30%

6 łyżek cukru pudru

Gorzkie kakao do posypania

18 biszkoptów savoiardi

6 espresso rozcieńczonych niewielką ilością gorącej wody, do nasączenia biszkoptów

Przygotowanie:

Zaczynamy od zrobienia kawy. Jeżeli mamy ekspres, robimy sześć espresso i rozcieńczamy gorącą wodą w proporcji 1:1. Jeśli nie mamy profesjonalnego sprzętu, robimy dwie czarne kawy o pojemności 200–300 ml każda. Biszkopty zanurzamy krótko w przestudzonej kawie, wyciągamy i odkładamy na talerz mniej więcej na 2 godziny. Dopiero wtedy staną się miękkie i pełne aromatu. Cały sekret tiramisù to dobrej jakości kawa o wyjątkowym smaku.

Serek mascarpone wolnymi ruchami mieszamy trzepaczką z cukrem pudrem i śmietanką. W trakcie sprawdzamy smak kremu i ewentualnie dosładzamy. Na dnie szklanki kładziemy 1,5 biszkopta i wlewamy 2 łyżki kremu. Czynność powtarzamy, tworząc drugą warstwę. Na końcu posypujemy kakao i odstawiamy do schłodzenia mniej więcej na 2 godziny. Smaki muszą się przeniknąć, a kakao zrobić wilgotne – wtedy deser jest idealny.

Tiramisù możemy również zrobić w większym ceramicznym naczyniu, układając dwie warstwy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości