Postne, wegetariańskie dania wigilijne w nowej odsłonie - to dzisiejsza propozycja Moniki Mrozowskiej i Macieja Szaciłło. Zobacz, co przyrządzili w kuchni Dzień dobry TVN.
Paszteciki z kapustą i grzybami
Składniki:
ciasto:
500 g maki
mąka do podsypywania
szklanka mleka
30 g drożdży pół łyżeczki cukru
2 łyżki śmietany
60 g masła
1/2 łyżeczki soli
farsz:
1 kg kapusty kiszonej
1 szklanka suszonych grzybów
1 drobno pokrojona cebula
pieprz do smaku
1/3 szklanki oleju
Przygotowanie:
Rozrobić drożdże z cukrem i odrobiną mleka, zostawić w ciepłym miejscu. Mąkę przesiać do miski i zalać wrzącym mlekiem. Mieszać dokładnie trzepaczką, aby nie porobiły się grudy. Gdy ciasto przestygnie, dodać drożdże, wymieszać, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie (ok 1/2 godz.), dodajemy sól, stopione masło i śmietanę. Wyrabiamy podsypując mąką. Wałkujemy na grubość 2 mm, wykrajamy krążki ciasta, rozkładamy farsz i lepimy pierożki. Pieczemy w temp. 200 st. bez termoobiegu ok. 30 min. Farsz: Kapustę drobno szatkujemy i przesmażamy z cebulą na oleju. Po 10 minutach dodajemy drobno pokrojone wcześniej namoczone grzyby. Podlewamy płynem z moczenia grzybów i dusimy pod przykryciem do miękkości. Pieprzymy do smaku. Studzimy.
Galaretka z selerem, groszkiem i marchewką
Składniki:
3 szklanki wywaru warzywnego z włoszczyzny
1/2 szklanki mrożonego zielonego groszku
1 marchewka
1/2 średniego selera
3 łyżeczki agaru
sól i pieprz do smaku
ocet jabłkowy do podania
natka pietruszki do ozdoby
Przygotowanie:
Do garnka wlewamy wywar, dodajemy agar dokładnie mieszając, aby nie było grudek i całość podgrzewamy do wrzenia. Solimy i pieprzymy do smaku. Groszek gotujemy chwilę w małej ilości wody, tylko tyle, aby zmiękł (za długo gotowany traci kolor). Marchewkę gotujemy na parze do miękkości. Selera kroimy w plastry i dusimy na patelni pod przykrywką w niedużej ilości oliwy (musi być po uduszeniu miękki). Do nasmarowanych olejem foremek wkładamy plastry selera na dno i zalewamy warstwą galaretki. Wstawiamy do lodówki na 15 minut, a następnie układamy pozostałe warzywa i wlewamy resztę galaretki. Całość wstawiamy do lodówki, by stężała. Podajemy z octem jabłkowym.
Pasztet z soczewicy, suszonych grzybów i brokułów
Składniki:
1/2 średniego brokułu
1/2 pora
1 cebula
5 łyżek oliwy
1 szklanki soczewicy
1/2 szklanki suszonych grzybów
3 łyżki bułki tartej
4 łyżki mąki
2 łyżki mąki kartoflanej
11/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka pieprzu w ziarenkach
1 łyżeczka jałowca
1 łyżeczka ziela angielskiego
1 łyżeczka kminku
1 liść laurowy
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki imbiru
1 łyżeczka cząbru
1/2 łyżeczki sody
Przygotowanie:
Na oliwie dusimy pokrojoną cebulę i pora, dodajemy starte na tarce różyczki brokuła, ugotowaną do miękkości soczewicę (lepiej wcześniej namoczyć przez noc) i zmielone suszone grzyby (w młynku do kawy). Całość dusimy do miękkości i dodajemy zmielone w młynku do kawy przyprawy (poza gałką, którą ścieramy na tarce). Po ostygnięciu dodajemy bułkę tartą, mąkę pszenną, kartoflaną i sól. Całość miksujemy do jednolitej konsystencji, albo przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Masę pasztetową przekładamy do wysmarowanej olejem i wysypanej bułką tartą blaszki, którą wstawiamy do większej formy z wodą tak, aby woda przykrywała co najmniej 3/4 zewnętrznych ścianek foremki z pasztetem. Pieczemy w 200 stopniach ok. godzinę. Pasztet wyciągamy z piekarnika i czekamy, aż wystygnie przed wyjęciem z foremki.
Tofu po grecku
Składniki:
3 marchewki
1/2 średniego selera
1 mała pietruszka
1 mały por
1 mała cebula
olej słonecznikowy
1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego
5 ziarenek czarnego pieprzu
3 ziarenka ziela angielskiego
2 liście laurowe
szczypta imbiru
pół łyżeczki cukru
sól
kostka twardego tofu
1 łyżeczka przyprawy pięć smaków
1 łyżeczka oleju sezamowego
2 łyżki octu jabłkowego
2 łyżki sosu sojowego
Przygotowanie:
Drobno pokrojoną cebulę dusimy na 1/4 szklanki oleju. Następnie dorzucamy startego na tarce selera, gdy się przyrumieni dodajemy startą pietruszkę, drobno pokrojonego pora i na końcu startą marchewkę. Dodajemy przyprawy: 3 ziarenka pieprzu, 2 ziarenka ziela angielskiego, 2 liście laurowe. Całość dusimy, aż wszystkie warzywa staną się miękkie. Dodajemy koncentrat pomidorowy, pól szklanki wody i sól do smaku. Dusimy jeszcze 10 minut. Tofu pokrojone w plastry podsmażamy z dwóch stron na oleju, a następnie dodajemy sos sojowy, ocet jabłkowy, olej sezamowy i przyprawę pięć smaków. Masę warzywną wykładamy na półmisek i na niej układamy plastry tofu.
Barszcz czerwony z uszkami
Składniki na barszcz:
3 średnie buraki
2 średnie marchewki
jedna pietruszka
pół małego selera
pół średniego pora
2 ząbki czosnku
4 łyżki oleju słonecznikowego
cytryna
pół łyżeczki zmielonego pieprzu
4 ziarenka ziela angielskiego
sól do smaku
2 l wody
Przygotowanie:
Do garnka na rozgrzany olej wrzucamy pokrojone ząbki czosnku, następnie pokrojonego pora, startego na tarce selera oraz pietruszkę. Całość podsmażamy na małym ogniu 3 minuty i zalewamy wodą. Następnie dodajemy startą marchewkę, pokrojone w plasterki buraki oraz zmielone ziele angielskie i pieprz. Gotujemy, aż buraki staną się miękkie (min. 30 minut). Po ugotowaniu wywar przesączamy, doprawiamy sokiem z całej cytryny i solą. Podajemy z uszkami.
Składniki na uszka:
1 i 1/2 szklanki mąki tortowej
200 g twardego tofu
1/2 szklanki drobno pokrojonego pora
1 ząbek czosnku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżka śmietany
sól, pieprz do smaku
1 łyżka masła
3 łyżki oleju słonecznikowego
Przygotowanie:
Szklankę mąki zagnieść z taką ilością wody, aby uzyskać luźne ciasto pierogowe, które wyrabiamy podsypując pozostałą mąką. Odstawiamy przykryte ściereczką. Farsz: dusimy na maśle i oleju drobno pokrojony czosnek i pora, po 5 minutach dodajemy rozkruszone tofu i dusimy następne 5 minut. Dodajemy śmietanę, natkę pietruszki, sól i pieprz do smaku. Ciasto wałkujemy na grubość 1-1,5 mm. Wykrajamy kieliszkiem kółka, nakładamy na każdy kawałek ciasta odrobinę farszu, składamy na pół i zlepiamy. Rogi każdego małego pierożka sklejamy ze sobą formując uszka. Gotujemy w osolonej wodzie. Podajemy z barszczem.
Kisiel żurawinowy z mascarpone
Składniki:
szklanka świeżej żurawiny
3 szklanki wody
5 łyżek cukru trzcinowego
łyżka mąki kartoflanej
opakowanie (ok. 200 g) serka mascarpone
pół laski wanilii
Przygotowanie:
Żurawinę gotujemy z wodą i 4 łyżkami cukru trzcinowego (aż stanie się miękka). Mąkę kartoflaną rozrabiamy w połowie szklanki zimnej wody i dodajemy do gotującej się żurawiny cały czas mieszając. Po 3-4 minutach kisiel jest gotowy. Ozdabiamy go serkiem mascarpone wymieszanym z 1 łyżką cukru trzcinowego i ziarenkami z połowy laski wanilii.
Deser kokosowy z makiem
Składniki:
1 szklanka zmielonego maku
1.5 szklanki mleka
1 duża puszka mleka kokosowego
1/2 szklanki migdałów
1/2 rodzynek
skórka z 1/4 pomarańczy
1/4 szklanki cukru trzcinowego
1 laska wanilii
kruche ciasteczka:
2/3 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki mąki krupczatki
1/3 szklanki zmielonego w młynku do kawy cukru trzcinowego
1 cukier waniliowy
75 g masła
2 łyżki śmietanki
Przygotowanie:
Połączyć wszystkie składniki i szybko zagnieść ciasto. Odstawić do lodówki na 1/2 godziny. Piec małe prostokąty, które będą służyły do nakładania maku. Mielony mak można dostać w dużych sklepach spożywczych, lub można samemu zmielić w młynku do kawy. Zagotowujemy mleko z makiem i dodajemy poszatkowane obrane ze skórki migdały. Najlepiej jest zagotować je w małej ilości wody, wtedy skórka schodzi bez problemu. Do gotującego się mleka z makiem i migdałami dodajemy przeciętą na pół laskę wanilii, cukier i skórkę z pomarańczy. Gotujemy, aż masa zgęstnieje. Następnie zdejmujemy z gazu i dolewamy całą puszkę mleka kokosowego. Dodajemy sparzone wrzątkiem rodzynki i całość wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Podajemy w połówce skorupy kokosowej przybrane migdałami, skórką, rodzynkami i prostokątnymi ciastkami.
Piegus
Składniki:
1 i 1/2 szklanki przesianej mąki
1/2 szklanki cukru trzcinowego
1/2 szklanki miodu
5 łyżek oleju
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku
3/4 szklanki zimnej wody
skórka otarta z jednej pomarańczy
skórka otarta z jednej cytryny
1/2 szklanki maku
1 łyżka octu
lukier pomarańczowy
1/2 szklanki cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny
skórka otarta z jednej pomarańczy
Przygotowanie:
Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy cukier, miód, olej, sodę, proszek, zimną wodę, skórkę z pomarańczy, cytryny, mak i na końcu ocet. Całość dokładnie mieszamy trzepaczką i wlewamy do formy wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Pieczemy bez termoobiegu w temp. 200 stopni ok. 45 minut.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN