Krewetki z czarnym makaronem
Składniki:
200 g makaronu barwionego atramentem sepii (np. fettucine)
Dodatki do makaronu:
10 surowych krewetek
sól morska
świeżo mielony czarny pieprz
2 łyżki oliwy do smażenia (np. z drugiego tłoczenia)
Sos:
1 pomidor (sparzony, obrany ze skórki i pokrojony w kostkę)
2 drobno posiekane ząbki czosnku
1 drobno posiekana szalotka lub 1/2 cebuli
garść posiekanych listków bazylii (dodatkowo 3-4 listki do dekoracji)
2-3 filety anchois pokrojone w małą kostkę
1 łyżka odsączonych z zalewy kaparów
6 pokrojonych w kostkę zielonych oliwek
ok. 80 ml oliwy extra vergine
Przygotowanie:
Do rondelka wlewamy oliwę extra vergin, dodajemy posiekany czosnek i szalotkę, a następnie podgrzewamy na małym ogniu ok. 10-15 min. Dodajemy pozostałe składniki sosu, chwilę razem mieszamy i w razie konieczności doprawiamy solą morską oraz czarnym pieprzem.
Gotujemy makaron (al dente), zgodnie z przepisem na opakowaniu w dużej ilości osolonej wody. Krewetki oczyszczamy, płuczemy pod zimną, bieżącą wodą, dokładnie osuszamy za pomocą bawełnianej ściereczki, doprawiamy solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i smażymy krewetki po minucie z każdej strony. Makaron al dente przekładamy bezpośrednio na patelnię z krewetkami, całość delikatnie mieszamy i polewamy sosem na bazie oliwy z oliwek. Porcje makaronu przekładamy bezpośrednio na talerze, dekorujemy listkami bazylii.
Foccacia z morelami i rozmarynem
Składniki:
300 g mąki
1 płaska łyżka cukru
12 g świeżych drożdży
180 ml letniej, przegotowanej wody
3 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
1 łyżeczka soli morskiej
igiełki z 3 gałązek rozmarynu
6 moreli (można zastąpić winogronami, czerwoną cebulą, oliwkami, pomidorkami cherry lub innymi dodatkami)
Przygotowanie:
Drożdże rozkruszamy i przekładamy do miseczki. Następnie posypujemy je cukrem, dodajemy łyżkę mąki, zalewamy letnią wodą i odstawiamy na 10 min. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy sól, łyżkę oliwy z oliwek i igiełki rozmarynu. Gdy rozczyn się spieni, wlewamy go do mąki i wyrabiamy energicznie ciasto. Ugniatamy tak długo, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i miękkie. Formujemy kulę i przekładamy ciasto do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 60 min. Po tym czasie wyjmujemy ciasto na stolnicę i wyrabiamy jeszcze przez 2-3 min. Piekarnik nagrzewamy do 200 st. C. Blachę wykładamy papierem pergaminowym. Z ciasta wałkujemy placek o grubości ok. 1 cm, układamy go na przygotowanej blaszce. Następnie palcami robimy w cieście otwory, w które wkładamy morele lub inne ulubione dodatki. Morele posypujemy cukrem. Foccacie pieczemy ok. 15-20 min. w rozgrzanym piekarniku. Gdy foccacia będzie upieczona, wyjmujemy ją z piekarnika, studzimy, polewamy 2 łyżkami oliwy i rwiemy lub kroimy na mniejsze porcje (4-6).
Labraksy pieczone w cytrusowej soli
Składniki:
2 labraksy (okonie morskie), oskrobane, wypatroszone, z głowami, z których usunięto oczy i skrzela
skórka obrana z cytryny, limonki i pomarańczy
ok. 800 g soli gruboziarnistej
2 gałązki rozmarynu
5 gałązek tymianku
miks sałat
oliwa z oliwek
świeżo mielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Okonie morskie płuczemy pod zimną, bieżącą wodą, a następnie dokładnie osuszamy za pomocą ręcznika papierowego lub bawełnianej ściereczki. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 190 st. C. Blachę lub duże naczynie żaroodporne wykładamy papierem do pieczenia. Za pomocą obieraczki obieramy skórkę z cytryny, limonki i pomarańczy. Na papier do pieczenia wysypujemy ok. 0,5 cm warstwę soli gruboziarnistej. Ryby smarujemy oliwą po ich zewnętrznej stronie oraz w środku, układamy na soli, okładamy skórkami z cytrusów, tymiankiem, rozmarynem, doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i zasypujemy resztą soli. Blachę z rybami wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 20-25 min. (w zależności od wielkości okoni morskich). Upieczone ryby wyciągamy z kopca soli i podajemy z miksem ulubionych sałat skropionych oliwą z oliwek i plastrami cytrusów.
Saltimbocca ala Romana – cielęcina z szynką parmeńską i szałwią
Składniki:
4 kotlety cielęce (najlepiej z górki cielęcej, ewentualnie z łopatki lub karkówki)
4 plastry szynki parmeńskiej
150 ml białego, wytrawnego wina
2 łyżki zimnego masła
8 listków szałwii
oliwa do smażenia
sól morska
świeżo mielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Kotlety cielęce bardzo delikatnie rozbijamy tłuczkiem, doprawiamy solą oraz pieprzem. Jeżeli mamy łopatkę lub karkówkę, to krawędzie mięsa nacinamy w 4-5 miejscach, żeby kotlety nie skurczyły się podczas smażenia. Na każdym plastrze mięsa układamy po dwa listki szałwii, przykrywamy szynką parmeńską i spinamy razem za pomocą wykałaczek. Rozgrzewamy oliwę na patelni, smażymy cielęcinę z dwóch stron (ok. minutę z każdej strony), pod koniec wlewamy białe wino, które częściowo odparowujemy. Następnie dodajemy zimne masło, ściągamy patelnię z palnika, wykonując przy tym okrężne ruchy. Robimy to tak długo, aby na patelni powstał winno-maślany sos. Danie możemy podawać z pieczonymi pomidorkami cherry, grillowanymi warzywami, makaronem lub ziemniakami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN