Omlet z pimientos de padron i grzybkami shimeji
Składniki:
- Świeże grzyby shimeji (mniej więcej 20 sztuk)
- Papryczki pimientos de padron (4-5 sztuk), jeśli ich nie znajdziesz, możesz użyć małych słodkich papryczek wymieszanych ze świeżym jalapeno (jalapeno tylko dla tych, którzy lubią jak bardzo pali)
- 2 jajka,najlepiej ekologiczne lub zielononóżki
- Odrobina startego Cheddara
- Łyżeczka masła
- Ząbek czosnku
- Trochę masła klarowanego do smażenia papryczek
- Dwie szczypty soli
- Odrobina pieprzu
- Szczypta cukru
Przygotowanie:
Zaczynamy od rozgrzania masła klarowanego na patelni. Opcjonalnie możecie użyć tłuszczu rzepakowego lub smalcu. Papryczki smażymy w całości z szypułkami, pestkami i ogonkiem. Po 2 minutach na skórce powinny zacząć się pojawiać białe plamki, które w gorącym tłuszczu dość szybko zbrązowieją.
Usmażone papryczki wykładamy na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu i posypujemy szczyptą soli.
Następnie na małej patelni rozgrzewamy łyżeczkę masła i wrzucamy na nią posiekany czosnek i grzybki shimeji. Chcemy tylko by odrobinę zbrązowiały. W miseczce roztrzepujemy dwa jajka, dodajemy do nich dużą szczyptę soli i pieprzu oraz garść startego cheddara. Grzyby z czosnkiem posypujemy małą szczyptą cukru lub odrobiną miodu (nie bójcie się tego, danie nie będzie słodkie, ma mieć idealny balans). Na tym etapie dodajemy także nasze wcześniej usmażone papryczki. Całość polewamy jajkami z serem i przykrywamy na mniej więcej 4-5 minut. Omlet ma dochodzić na bardzo małym ogniu, aby się nie spalił. Gdy widzimy, że jajka na górze już się ścięły, wykładamy całość na talerz. Gotowy omlet posypujemy świeżą pietruszką. Ja uwielbiam go jeść z jedną kromką żytniego chleba na zakwasie z żurawiną i masłem. Idealny balans słodyczy i ostrości.
Owsianka piernikowa
Składniki:
- 5 łyżek płatków owsianych
- 1 łyżka nasion chia
- Pół jabłka
- Pół gruszki
- 2 łyżki kefiru lub jogyrtu naturalnego
- 2 łyżki ulubionych orzechów posiekanych
- Mała garść żurawiny
- 2 duże szczypty cynamonu
- Kardamon
- 1 gożdźik
- 1 czubata łyżeczka kakao
- 1 łyżka miodu lub erytrytolu
- Pół łyżeczki tłuszczu kokosowego lub masła
Przygotowanie:
Pozbywamy się gniazda nasiennego z jabłka i kroimy je w małą kostkę. Zostawiamy skórkę. W małym garnku rozgrzewamy tłuszcz kokosowy. W moździerzu rozdrabniamy goździki i kardamon, oraz razem z cynamonem wsypujemy je do garnka aby przyprawy przez 10 sekund podprażyły się w tłuszczu. Następnie dodajemy jabłko i wszystko smażymy razem przez 2-3 minuty. Dodajemy naszą żurawinę i miód. Karmelizujemy przez chwilkę i wsypujemy płatki, ziarna chia oraz kakao. Wszystko mieszamy. Dodajemy wodę. Ma nam ona przykryć papkę w garnku i etapowo się wchłaniać. Owsiankę ciągle mieszamy i gotujemy. NIe za długo. 3-4 minuty na małym ogniu wystarczą. Jeśli mamy za mało wody i owsianka jest zbyt gęsta, możemy etapowo dodawać odrobinę, aż osiągniemy idealną konsystencję.
Następnie owsiankę przekładamy do miseczki, polewamy kefirem lub jogurtem naturalnym, posypujemy orzechami i na górze kładziemy świeżą gruszkę pokrojoną w cienkie plasterki.
Zimowa kawa
Składniki:
- 2 duże shoty espresso
- 100 ml mleka owsianego, kokosowego lub ryżowego
- Łyżeczka masła
- Szczypta cynamonu
- Kardamon
- Gałka muszkatałowa
- Łyżeczka masła
- Pół łyżeczki miodu lub erytrytolu
Przygotowanie:
Kawę parzymy we włoskiej kawiarce lub w ekspresie. W małym garnku rozgrzewamy łyżeczkę masła z przyprawami. Po mniej więcej 10 sekundach dodajemy mleko i miód. Następnie dolewamy kawę i wszystko blendujemy aby na górze osadziła się przyjemna pianka.
Całość przelewamy do kubka i możemy zaczynać dzień.
Gravlax z łososia z sałatką z jabłka i czerwonej kapusty na żytnim toście
Składniki:
- Żytni chleb dobrej jakości
- 1 jabłko
- Garść czerwonej, świeżej kapusty
- Pół łyżeczki pasty miso
- 1 łyżeczka miodu
- sól/pieprz
- Marynata do kapusty:
- 1 łyżeczki cukru
- Pół łyżeczki soli
- 100 ml wody
- 50 ml octu jabłkowego
Gravlax:
- 400 gramów świeżego łososia ze skórą
- 1200 gramów soli gruboziarnistej
- 30 gramów cukru
- 1 burak
- 50 ml wódki
- 1 duży lub 2 małe pęczki koperku
Najpierw przygotowujemy łososia. Myjemy go i osuszamy ręcznikiem papierowym. Sól mieszamy z cukrem i posiekanym koperkiem. Do całości dodajemy także startego buraka.
Na folię spożywczą wysypujemy grubą warstwę soli z przyprawami. Kładziemy na niej naszego łososia, skórą do dołu. Na łososia nakładamy także grubą warstwę soli z cukrem i skrapiamy go wódką. Szczelnie zawijamy i wkładamy do lodówki. Po 24 godzinach pozbywamy się nadmiaru płynu i wkładamy na kolejne 24 godziny. Całość dobrze aby była dociśnięta czymś ciężkim, np drewnianą deską.
Po 48 godzinach wyciągamy łososia z lodówki, ściągamy z niego sól z warzywami, myjemy rybę i osuszamy, Kroimy w cienkie plasterki.
W tym czasie robimy także zalewę octową. Łączymy ze sobą składniki do marynaty, czekamy aż się zagotują, wrzucamy kapustę i zostawiamy na 10-15 minut. Czekając na kapustę, karmelizujemy na maśle jabłko z odrobiną miso i pieprzem. Przekładamy jabłko do miseczki, dodajemy do niego lekko zapiklowaną czerwoną kapustę, którą wcześniej odsączamy. Doprawiamy świeżym koperkiem.
Kromkę żytniego chleba tostujemy na patelni z masłem. Na tosta wykładamy grubą warstwę jabłka z kapustą i koperkiem, na nią układamy cienkie plastry buraczanego łososia. Całość kropimy sokiem z cytryny do smaku i gotowe.
>>>odcinki Dzień Dobry TVN dostępne są w Playerze.
Zobacz też:
- Przepis na barszcz wigilijny na zakwasie według Mikołaja Reya
- Anna Kalczyńska i najlepsze pierogi w Warszawie. "Jestem w pierogowym raju"
- Andrzej Polan i jego przepis na świąteczną roladę makową z kajmakowym kremem
Autor: Magdalena Gudowska