Pieczony topinambur z wątróbką wołową
Składniki:
600 g topinambura (słonecznik bulwiasty)
4 łyżki oleju rzepakowego
500 g wątróbki wołowej
sok z połowy cytryny
1 łyżka octu winnego
2 gałązki tymianku
klarowane masło
1 czerwona cebula
1 łyżeczka miodu
1 liść laurowy
sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Rozgrzać piekarnik do temperatury 180ºC. Topinambur dokładnie wyszorować i pokroić na połówki lub ćwiartki w zależności od wielkości bulw (tak aby kawałki było około 1,5 cm grube). Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, dodać tymianek, liść laurowy, olej rzepakowy, sok z cytryny, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać i wstawić do piekarnika na 45-50 minut. W tym czasie rozgrzać na patelni klarowane masło. Wątróbkę pokroić w 1,5 cm plastry. Osuszyć i usmażyć na maśle z obu stron po 1,5 minuty. Zdjąć z patelni i przyprawić sola i pieprzem. Na tym samym maśle podsmażyć cebulę pokrojoną w piórka. Gdy będzie miękka, dodać ocet i miód. Przyprawić solą i pieprzem. Smażyć aż powstanie konfitura. Topinambur rozłożyć na talerzach, na nim ułożyć wątróbkę a na wierzchu cebulkę.
Zapiekana skorzonera
Składniki:
1 kieliszek białego wytrawnego wina
75 g żółtego sera, najlepiej cheddara
1 litr bulionu warzywnego
1 łyżka mąki pszennej
8 korzeni skorzonery
sok z jednej cytryny
200 ml kremówki
50 g bułki tartej
3 łyżki masła
sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Sok z cytryny wymieszać z 0,5 litrem wody. Skorzonerę obrać, pokroić na 4 cm kawałki i zanurzyć w wodzie z cytryną, aby się nie odbarwiała. W tym czasie w garnku wymieszać bulion z winem. Dodać do niego skorzonerę. Zagotować a następnie gotować jeszcze około 5 minut. Odcedzić warzywa, zachowując bulion. Bulion przelać z powrotem do garnka i gotować aż zredukuje się o połowę. W tym czasie wymieszać ze sobą masło i mąkę. Gdy bulion zredukuje się o połowę, dodać do niego miksturę masła i mąki, cały czas mieszając. Mieszać aż sos zgęstnieje. Dodać śmietanę, wymieszać i zdjąć z kuchenki. Podgotowaną skorzonerę przełożyć do małego naczynia do zapiekania, zalać sosem a wierzch posypać serem wymieszanym z bułką tartą. Zapiekać w piekarniku rozgrzanym do 200ºC przez około 15-20 minut.
Salsefia z orzechami, gruszkami i serem
Składniki:
1 łyżka rodzynek namoczonych w brandy lub whisky
natka pietruszki do posypania
50 g twardego sera koziego
2 łyżki klarowanego masła
sól i świeżo mielony pieprz
75 g orzechów włoskich
25 g mąki pszennej
0,5 łyżeczki cukru
sok z 2 cytryn
1 łyżeczka soli
500 g salsefii
1 łyżeczka octu
2 łyżki masła
1 gruszka
Sposób przygotowania:
Połowę soku z cytryny wymieszać z 1 litrem wody. Salsefię obrać, pokroić na 5 cm kawałki i szybko umieścić w wodzie z cytryną. W szklance wymieszać 4-5 łyżek wody z mąką. W garnku wymieszać 1,5 litra wody, resztę soku z cytryny, roztwór mąki i łyżeczkę soli, zagotować. Dodać do garnka odcedzoną salsefię. Zagotować, zmniejszyć temperaturę i gotować około 15 minut, aż salsefia będzie miękka.
Połowę masła klarowanego rozpuścić na patelni podsmażyć odcedzoną salsefię aż nabierze złotego koloru. Przyprawić sola i pieprzem. Na osobnej patelni rozpuścić resztę klarowanego masła i podsmażyć orzechy oraz gruszkę, obraną i pokrojoną na osiem części przez kilka minut. Dodać rodzynki, cukier i ocet. Zdjąć z ognia i dodać 2 łyżki masła, wymieszać. Otrzymanym sosem polać salsefię. Posypać połamanym serem i posiekaną natką pietruszki.
Zupa z jarmużu
Składniki:
1 1/2 litra bulionu warzywnego
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka ostrej papryki
3 łyżki oliwy z oliwek
200 g kiełbasy kindziuk
4 ząbki czosnku
200 g jarmużu
2 łyżki masła
4 ziemniaki
sól i pieprz
2 cebule
Sposób przygotowania:
Rozgrzać oliwę z oliwek i masło. Podsmażyć na tym posiekane cebule oraz czosnek. Dodać obie papryki oraz kindziuka w plasterkach. Podsmażyć całość przez kilka minut. Dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Zalać bulionem i zagotować. Zmniejszyć temperaturę i gotować, aż ziemniaki będą miękkie. Pod koniec dodać porwany na kawałki jarmuż i gotować jeszcze około 5 minut. Doprawić solą i pieprzem. Przed podaniem polać oliwą.
Panna cotta z miechunką
Składniki:
250 ml śmietany kremówki
około 20 owoców miechunki
3 łyżeczki żelatyny
250 ml mleka
2 łyżki cukru
1 laska wanilii
1 łyżka miodu
Sposób przygotowania:
Żelatynę zalać 2 łyżkami gorącej wody i odstawić. Śmietanę, mleko, cukier i wydrążoną laskę wanilii gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż wanilia odda smak do mleka. Następnie zagotować. Zdjąć z kuchenki i dodać żelatynę. Dokładnie ją rozpuścić i przelać do 4 np. filiżanek i odstawić do schłodzenia. Gdy jest już chłodna, przełożyć do lodówki. Przed podaniem pokroić na ćwiartki owoce miechunki (4 odłożyć do dekoracji). Przełożyć na patelnię z miodem i smażyć około 5-10 minut. Filiżanki z deserami zanurzyć na chwile w gorącej wodzie, aby łatwiej było wyjąć desery, obrócić na talerzyk i jeśli potrzeba, lekko podważyć. Wyjąć desery na talerzyki, na wierzchu ułożyć owoc miechunki, a obok nałożyć odrobinę dżemu z patelni.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN