Świąteczne gotowanie à la MasterChef

Od samego rana w kuchni Dzień Dobry TVN urzędował, znany z programu "MasterChef", Piotr Pielichowski. Wspólnie z żoną, Kamila, przygotował kilka świątecznych dań. Może wykorzystacie jego przepisy? :)

Śledź świąteczny niesamowicie delikatny

Składniki:

12 filetów śledziowych matias

cebula czerwona

garstka liści laurowych

ziele angielskie

goździki

łyżeczka musztardy francuskiej

łyżeczka musztardy delikatesowej

olej lniany tłoczony na zimno

kilka szczypt cukru

ocet jabłkowy do skropienia

cytryna do skropienia

Przygotowanie:

Śledzie matiasy moczymy w zimnej wodzie przez godzinę, nie bójmy się próbować, miejmy pewność czy śledź aby nie jest zbyt słony. Wyciskamy z wody, tniemy w romby, skrapiamy octem i cytryną, cebulę posypujemy cukrem i odstawiamy na bok na 10 minut. Przekładamy śledzie do naczynia, smarujemy je mieszanką musztard, posypujemy ziołami i cebulą, zalewamy olejem i odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na dwie doby. Podajemy ze świeżym pieczywem i masłem najwyższej jakości.

Babeczki śledziowe z jajem sadzonym na koprze

Składniki:

6 filetów śledziowych matias

1-2 opak. kremowego serka naturalnego

cebula czerwona

łyżeczka musztardy francuskiej

Olej lniany tłoczony na zimno

ząbek czosnku

kilka gałązek koperku

ziemniak średniej wielkości ugotowany

cytryna do skropienia

6 kawałków pumpernikla

3 jaja

Przygotowanie: Śledzie matiasy moczymy w zimnej wodzie przez godzinę, nie bójmy się próbować, miejmy pewność czy śledź aby nie jest zbyt słony. Wyciskamy z wody, siekamy w małe kawałki, skrapiamy cytryną, przekładamy do miseczki i dodajemy serek, cebulka, musztarda, olej, czosnek, koperek i ziemniaka mieszamy wszystkie składniki. Z pumperniklu wycinamy koła najlepiej kółkiem do wycinania, nakładamy warstwę pasty ze śledzi, jajo sadzone kładziemy na samej górze, solimy, możemy całość przyprószyć skórką z cytryny

Jaś Fasola i kapusta z grzybami leśnymi

Składniki:

2 szkl. fasoli Jaś

garść grzybów leśnych

2 szkl. kapusty kiszone

Przygotowanie:

W małej ilości wody tak by tylko zakryła fasole gotujemy fasolę do miękkości z solą i cukrem, odcedzamy niedbale i dodajemy (w sporej ilości) masło. Grzyby leśne suszone moczymy przez noc, kroimy w paski i dusimy z cebulką przez godzinę na maśle. Kapustę gotujemy w posolonej wodzie, odcedzamy, dodajemy grzyby, doprawiamy solą i pieprzem, dusimy razem jeszcze przez 15 min. Centralnie na talerzu układamy kapustę, a dookoła - Jasia olbrzyma.

Makaron z pesto z grzybów leśnych i orzechów z selerem naciowym giętym na zimno

Składniki:

makaron domowej roboty

1 szkl. orzechów laskowych

garść bułki tartej

pół opak. parmezanu

kilka listków cienko ciętego parmezanu

kieliszek oliwy

2 ząbki czosnku

kilka czapek grzybów leśnych

pół szkl. śmietanki gęstej

kilka łodyg selera naciowego

Przygotowanie: Makaron gotujemy w posolonej wodzie 3,5 minuty, odcedzamy w blenderze miksujemy razem, bułkę tartą, parmezan w kawałkach, czosnek, grzyby leśne, śmietankę, oliwę, połowę orzechów laskowych i pesto gotowe. Łyżkę pesto wrzucamy na patelnię dodajemy łyżkę wody w której gotował się makaron, łyżkę śmietanki, doprowadzamy do wrzenia, wrzucamy makaron, mieszamy i przekładamy na talerz, posypujemy pozostałymi orzechami uprzednio podprażonych na patelni, seler naciowy tniemy w paski obieraczką i kładziemy na naszej paście.

Ciasto Ciemne z konfiturą - przepis rodzinny Babci Stasi

Składniki:

10 łyżek mąki

10 łyżek cukru pudru

9 łyżek mleka

2 łyżki kakao

4 jajka

2 łyżeczki sody oczyszczonej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1/2 kostki masła

1 słoik konfitury z wiśni

Przygotowanie:

Masło, cukier puder i żółtka utrzeć na krem. Mąkę mieszamy z kakao i proszkiem do pieczenia. Dodać do kremu po łyżce mleka, mąki i konfitury i ucierać nie przerywając aż do wyczerpania składników. Sodę oczyszczoną rozpuścić w łyżce wody i dodać do masy ucierając. Na koniec dodać do masy ubitą pianę z białka i lekko wymieszać. Masę wlać do formy wysmarowanej i posypanej bułką tartą. Piec 45 minut w temperaturze 180-200 stopni.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości