Aby móc cieszyć się smakiem sernika cytrynowego, potrzebny jest dobrej jakości ser twarogowy lub/i serek mascarpone. Jednym z niezbędnych składników jest też cytryna, a dokładnie wyciśnięty z niej sok i starta skórka. W niektórych przepisach na sernik cytrynowy znaleźć można również budyń o smaku cytrynowym.
Sernik – cytrynowy, z kakao czy z owocami?
Sernik to dobrze znany wszystkim wypiek, którego głównym składnikiem jest ser twarogowy. Istnieje również możliwość przygotowania sernika z mascarpone , serkiem homogenizowanym, z jogurtem naturalnym, a nawet na śmietanie. Dla urozmaicenia smaku sernika można dodać do niego (jeszcze na etapie wyrabiania ciasta) kakao albo owoce, takie jak maliny czy brzoskwinie. Ciekawą odmianą tego rodzaju ciasta jest sernik cytrynowy , do przygotowania którego potrzebna jest spora porcja soku z cytryn.
Sernik cytrynowy, tak jak tradycyjną wersję tego deseru, przyrządzić można na dwa sposoby: na zimno i na ciepło. Do wykonania sernika cytrynowego bez pieczenia można wykorzystać mascarpone, który produkowany jest ze śmietanki i który wbrew pozorom, nie służy tylko do przygotowywania ciasta tiramisu.
Sernik cytrynowy – na jakim spodzie?
Sernik cytrynowy z mascarpone dobrze jest przyrządzić na spodzie z biszkoptów. Innym rodzajem ciastek, który przydaje się do wypieków, są herbatniki. Są one kruche i sprawdzają się jako spód ciasta. Znaleźć je można w przepisie na gotowany sernik cytrynowy na herbatnikach . Istnieje również przepis na puszysty sernik cytrynowy na kruchym cieście oraz przepis na sernik cytrynowy na spodzie piernikowym. Drugie z wymienionych ciast sprawdzi się także jako jedno z bożonarodzeniowych wypieków.
Sernik cytrynowy na zimno – przepis
Sposobów na przygotowanie pysznego sernika cytrynowego jest wiele. Najprostszym jest ten, w którym nie ma konieczności obróbki termicznej żadnego ze składników wypieku. Sernik cytrynowy na zimno przygotować można wykorzystując przepis do realizacji, którego potrzebne są następujące składniki:
· 1 cytryna,
· 500 g twarogu sernikowego,
· 250 g serka mascarpone,
· 1 opakowanie biszkoptów,
· 330 ml śmietanki 30%,
· 160 g cukru,
· 3 łyżki żelatyny,
· 200 g czekolady gorzkiej,
· 1 łyżka masła.
Mascarpone i śmietanę ubić na sztywny krem. Pod koniec ubijania zacząć stopniowo dodawać cukier. Do powstałej masy dodać twaróg sernikowy, sok z cytryny i startą skórkę – w trakcie mieszania wymienionych składników mikser powinien pracować na najmniejszych obrotach. Następnie wlać rozpuszczoną i ostudzoną żelatynę.
Na spód tortownicy o średnicy 24 cm położyć biszkopty, boki zasłonić papierem do pieczenia lub folią spożywczą. Po wlaniu masy do tortownicy, umieścić ją w lodówce. Roztopioną w kąpieli wodnej czekoladę (nie może być za gorąca) rozlać na gotowym cieście.
Przepis na sernik cytrynowy z piekarnika
Aby móc spróbować sernika cytrynowego na ciepło, trzeba zaopatrzyć się w:
· 1 kg zmielonego twarogu półtłustego,
· ½ szklanki oleju słonecznikowego,
· 5 białek,
· 8 żółtek,
· 1 szklanka cukru,
· cukier puder do lukru,
· 1,5 szklanki mleka,
· 2 opakowania budyniu cytrynowego,
· 1 cytryna,
· tłuszcz do posmarowania tortownicy.
Żółtka utrzeć z serem twarogowym, następnie do powstałej masy wlać olej, mleko, wsypać cukier. Po utarciu wszystkich składników wsypać budyń, dodać skórkę i sok z cytryny, dokładnie wymieszać. Dodać ubite na sztywną pianę białko. Masę serową przelać do natłuszczonej tortownicy. Ciasto piec w piekarniku nagrzanym do 190 stopni Celsjusza przez ok. 50 minut. Na gotowe ciasto nałożyć lukier.
Jak zrobić sernik cytrynowy gotowany?
Kolejnym sposobem pozwalającym na przygotowanie pysznego sernika cytrynowego jest ugotowanie go. Potrzebne są takie składniki, jak:
· 1 kg sera twarogowego zmielonego,
· 24 herbatniki maślane,
· 4 jajka,
· 1 opakowanie budyniu cytrynowego,
· 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
· ½ szklanki cukru,
· ⅓ szklanki mleka,
· 200 g masła,
· 100 g rodzynek,
· skórka z cytryny,
· cukier puder do lukru.
W mleku rozpuścić proszek budyniowy i mąkę ziemniaczaną. Do sera dodać rozkłócone jajka, cukier, rozpuszczony budyń i startą skórkę z cytryny. W rondelku rozpuścić masło, przełożyć do niego masę serową. Rondelka nie zdejmować z ognia, wszystkie składniki gotować i mieszać, aż masa zgęstnieje. Następnie dodać rodzynki, które moczyły się uprzednio we wrzątku. Foremkę 23x28 cm wyłożyć papierem, a na dnie poukładać herbatniki. Do foremki wlać gorącą masę serową i przykryć kolejną warstwą herbatników. Poczekać aż ciasto ostygnie, później przykryć deser lukrem i wstawić do lodówki (najlepiej na całą noc).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN