Przepisy na wołowinę po tajsku na ostro

Kurczak po tajsku
Fot. RapidEye / Getty Images
Wołowina po tajsku to danie na bazie produktów, z których słynie Tajlandia. Może być przygotowana na ostro. W wielu przepisach na wołowinę po tajsku występuje mleko kokosowe, które łagodzi ostry smak niektórych dodatków.

Wołowina po tajsku smażona w woku przed obróbką termiczną jest krojona na cienkie plasterki. Dzięki temu jedząc to danie nie ma potrzeby używania noża. Wołowina jest też składnikiem zup tajskich i sałatki Yam Neua.

Wołowina po tajsku – skąd pochodzi?

Kuchnię tajską wyróżnia różnorodność i egzotyczne smaki. Jej popularność w Polsce rośnie dzięki restauracjom proponującym potrawy jedzone na co dzień w Tajlandii. Kuchnia Tajów kształtowana była przez wieki, największy wpływ na nią miała Birma, Kambodża, Laos oraz Malezja. Królują w niej tanie i łatwo dostępne składniki. Co ważne, poszczególne regiony tego azjatyckiego państwa mają swoje charakterystyczne potrawy. Na południu króluje kokos, a dokładnie olej i mleczko kokosowe. Zjeść tam można również świeże ryby i owoce morza. Tymczasem kuchnia północy kraju obfituje w kapustę i wieprzowinę. Na wschodzie można spróbować smażonych owadów, np. mrówek. To, co łączy wszystkie regiony Tajlandii, to ryż, który jedzony jest tam codziennie. Może być on dodatkiem do mięsa, np. wołowiny, która przygotowywana jest w charakterystyczny sposób, inny niż ten, który znamy w Polsce. Wołowina po tajsku jest smażona w woku. Jej przyrządzenie nie trwa długo. Ten sposób obróbki termicznej sprawia również, że składniki dania są soczyste i mają niepowtarzalny smak.

Przepisy Grzegorza Zawieruchy

Kluski na cztery sposoby w sam raz na obiad. Poznaj niezawodne przepisy Grzegorza Zawieruchy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kluski w każdej postaci
Kluski w każdej postaci
Garnek pełen pyszności
Garnek pełen pyszności
Pistacjowy zawrót głowy
Pistacjowy zawrót głowy
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy
Męska kuchnia na zdrowie
Męska kuchnia na zdrowie
Świąteczna zawierucha
Świąteczna zawierucha

Wołowina po tajsku w wielu odsłonach

Wołowina po tajsku przed smażeniem musi zostać pokrojona na cienkie plasterki. Przepis na to danie może uwzględniać różne dodatki. Miłośnikom pikantnych przypraw z całą pewnością przypadnie do gustu wołowina po tajsku na ostro. Składnikiem tego dania może być czosnek, kiełki bambusa i bazylia tajska, będąca tropikalną odmianą słodkiej bazylii o niespotykanym, anyżowym smaku. Popularnością cieszy się wołowina po tajsku, w której jednym ze składników jest mleko kokosowe lub/i pasta curry. Tajowie do mięsa bardzo często dodają czerwoną pastę curry, której podstawą są czerwone, suszone i świeże papryki. Curry z wołowiną po tajsku podawana jest z reguły z ryżem jaśminowym, bardzo aromatycznym i delikatnym. Mimo że ryż w Azji jest niczym chleb w Polsce, nie jest to jedyny dodatek, jaki ma do zaoferowania kuchnia tajska. Wołowina po tajsku serwowana jest także z makaronem ryżowym.

Wołowina w zupie i sałatce po tajsku

Mięso w Tajlandii jest nie tylko smażone. W restauracjach proponujących azjatyckie dania można zamówić zupę tajską z wołowiną. Poza mleczkiem kokosowym i mięsem, nierzadko znaleźć w niej można trawę cytrynową. Mieszkańcy Tajlandii uwielbiają też wytrawne sałatki – yam. Przygotowywane są one na wiele sposobów, z mięsem lub bez. Jedną z nich jest sałatka tajska z wołowiną Yam Neua, przyrządzana z liści limonki kaffir, świeżych papryczek chilli, czerwonych pomidorów, czerwonej cebuli i sosu rybnego.

Wołowina po tajsku na ostro – przepis

Składniki potrzebne do przygotowania wołowiny po tajsku na ostro dla 4-5 osób:

  • 500 g chudej wołowiny,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 cm korzenia imbiru, 1 cebula,
  • 1 czerwona papryka,
  • 1 zielona papryka,
  • 2 łyżki soku z limonki,
  • sól i pieprz do smaku,
  • olej do smażenia,
  • 300 g ryżu

Przygotowanie:

Wołowinę pokroić na cienkie paski. Paprykę oczyścić z pestek i pokroić w słupki. Czosnek i imbir zetrzeć na tarce o cienkich oczkach. Cebulę pokroić w piórka. W woku rozgrzać olej i dodać czosnek. Po około 1 minucie dołożyć mięso. W trakcie smażenia wołowiny nie można zapomnieć o mieszaniu. Następnie dodać imbir i oprószyć danie solą. Gdy mięso będzie miękkie, przełożyć je do osobnego naczynia. W woku usmażyć cebulę i paprykę. Po około 2 minutach z powrotem wrzucić mięso, dodać sok z limonki, doprawić pieprzem. Wołowinę po tajsku podawać z ryżem.

Curry z wołowiną po tajsku – przepis krok po kroku

Składniki na curry z wołowiną po tajsku (porcja dla 6 osób):

  • 500 g polędwicy wołowej,
  • 2 łyżeczki czerwonej pasty curry,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 4 posiekane szalotki,
  • 2 łyżki startego imbiru,
  • 4 łyżki zmiażdżonej trawy cytrynowej,
  • 400 g groszku cukrowego,
  • 2 szklanki niesłodzonego mleka kokosowego,
  • 4 łyżki posiekanej kolendry,
  • 3 łyżeczki soli,
  • cukier do smaku,
  • 240 g makaronu ryżowego,
  • 4 łyżki oleju.

Przygotowanie:

Makaron gotować w osolonej wodzie przez 3-4 minuty, po tym czasie odcedzić go, przelać wodą i odsączyć. Wołowinę pokroić w paski. Szalotkę zmiksować z czosnkiem, trawą cytrynową, imbirem, solą, pastą curry, cukrem. W woku rozgrzać olej i usmażyć wołowinę. Dołożyć groszek. Po około minucie z woka wyjąć mięso i groszek. W woku rozgrzać resztę oleju i dodać szalotkę z przyprawami. Składniki w woku smażyć przez około 2 minuty, cały czas mieszać. Po tym czasie wlać mleczko kokosowe. Gdy powstały sos zgęstnieje, dołożyć mięso, groszek, kolendrę. Curry po tajsku z wołowiną podawać z makaronem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości