Sos rybny przygotowywany ze sfermentowanych ryb podkreśla smak potrawy. Nie można jednak przesadzać z jego ilością, ponieważ może sprawić, że danie stanie się niezjadliwe.
Więcej:
- Spławik: wędkarstwo spławikowe jako metoda połowu i dobre wędki spławikowe
- Najważniejsze elementy zestawu na dorsza
- Brania ryb a pogoda
Czym jest sos rybny?
Sos rybny, tak samo jak sos sojowy, jest przyprawą, bez której dania z Azji południowo-wschodniej nie byłyby tak charakterystyczne. Jest jednym z najważniejszych składników kuchni wietnamskiej, tajskiej, koreańskiej czy japońskiej. Wykorzystują go też Filipińczycy i Indonezyjczycy. W tej części świata sos rybny jest tak samo ważny, jak w Polsce sól. Co istotne, sosy rybne z różnych krajów różnią się między sobą smakiem. Inaczej smakuje tajski sos rybny (tzw. nam pla ), inaczej wietnamski, który jest nieco słodszy.
Popularność sosu ze sfermentowanych ryb nie powinna dziwić, jest bowiem znany już od kilku tysiącleci. Wynaleziono go przeszło 2 tys. lat temu w Chinach. Ponadto sos rybny ma skład, na który powinny zwrócić uwagę osoby poszukujące produktów bogatych w witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, wapń . Czyni to z niego produkt smaczny i jednocześnie zdrowy. Należy zaznaczyć, że w porównaniu z sosem ostrygowym, sos rybny nie zawiera syntetycznych konserwantów, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm. Przykładowo sos rybny Tao Tao zawiera jedynie ekstrakt z ryb sardelowatych, sól i cukier .
Jak zrobić sos rybny?
Sos rybny jest łatwą do przygotowania przyprawą. Na liście składników znajdują się jedynie surowe ryby i solanka . Najlepsze sosy produkowane są nie z jednego, a z kilku gatunków ryb, które umieszcza się w beczce, zasypuje solą i odstawia na dłuższy czas. Beczki wystawia się na słońce, dzięki czemu zachodzą w nich naturalne procesy fermentacyjne, które sprawiają, że surowe ryby zmieniają się w przezroczysty i bursztynowo-brązowy płyn o bardzo intensywnej woni. Następnie sos się klaruje i przelewa do butelek. Osoba, która pierwszy raz ma do czynienia z sosem rybnym, może przerazić się jego zapachem, dlatego należy zaznaczyć, że ulega on złagodzeniu w trakcie obróbki cieplnej.
Nie za każdym razem sos rybny smakuje tak samo. Dostępne są zarówno sosy młodsze, jak i sosy starsze, z rzadkich lub pospolitych ryb. Można też kupić sos z ryb suszonych. Tymczasem wśród Europejczyków dużą popularnością cieszy się sos wzbogacony różnymi przyprawami i ziołami.
Jeśli ktoś nie chce robić sosu w domowych warunkach i nie ma możliwości kupienia gotowego, może przygotować jego zamiennik . Odpowiedzią na pytanie – czym zastąpić sos rybny, jest sos przygotowywany z sosu sojowego, wody, soli i suszonych glonów . To propozycja idealna dla osób stosujących dietę wegetariańską.
Zastosowanie sosu rybnego
Sos rybny jest jednym z produktów, które albo się kocha, albo się ich nienawidzi. Wynika to z jego charakterystycznego zapachu, do którego warto się przyzwyczaić. Wbrew pozorom sos rybny ma bardzo szerokie zastosowanie . To, do czego zostanie wykorzystany, zależy od wyobraźni kulinarnej kucharza. Poza potrawami z rybą w roli głównej dodaje się go do dań mięsnych, podkreśla on smak potraw przygotowywanych przy użyciu mięsa drobiowego i wieprzowego. W Europie dodawany jest do marynat, które mają właściwości zmiękczające mięso. Polecany jest także jako dodatek do owoców morza, zup, makaronów. Niektórzy używają sosu rybnego do przygotowania dipów i dressingów. Wystarczy zmieszać go z sokiem z limonki, wodą i kawałkami chilli, aby móc cieszyć się smakiem pysznego sosu do różnego rodzaju sałatek. Wykorzystywany jest też do dań smażonych w woku, na dużym ogniu. Warto jednak podkreślić, że aby poprawić smak potrawy, wystarczy niewielka ilość sosu rybnego. Należy uważać, by nie przesadzić i nie użyć za dużej ilości. Nie poleca się również wylewania przyprawy na gorący tłuszcz, w ten sposób można sprawić, że potrawa stanie się niesmaczna.
Przepis na kurczaka z sosem rybnym
Składniki (porcja dla 4 osób):
- 4 filety z kurczaka,
- 1½ łyżki sosu rybnego,
- 1½ łyżki sosu sojowego,
- 1 łyżka sosu ostrygowego,
- 1 łyżka cukru,
- ½ marchewki,
- 3 grzyby mun,
- ¼ żółtej papryki,
- ¼ czerwonej papryki,
- ¼ zielonej papryki,
- 1 ząbek czosnku,
- ½ puszki mleka kokosowego,
- olej do smażenia,
- 1 czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie:
1. Pierś kurczaka pokrój w kostkę, po czym zalej ją zalewą z sosu rybnego, sosu sojowego, sosu ostrygowego i cukru. Mięso wstaw do lodówki na minimum 30 minut.
2. Grzyby mun zalej wrzątkiem, po ok. 20 minutach moczenia powinny być gotowe. Następnie podsmaż je na patelni z pokrojoną w słupki marchewką. Grzyby i marchewkę zdejmij z patelni i przełóż do osobnego naczynia.
3. Na patelni podsmaż pierś z kurczaka, dodaj grzyby z marchewką, pokrojoną paprykę, czosnek. Następnie wlej mleko kokosowe, patelnię przykryj i duś wszystko przez kwadrans.
4. Na koniec dodaj mąkę ziemniaczaną, która lekko zagęści sos.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm