Ahoj, przygodo. Wędkarstwo morskie zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Zarówno wyprawy na łowiska Morza Bałtyckiego, jak i bardziej egzotyczne akweny cieszą się sporą popularnością. W “naszym” morzu króluje dorsz. Jak przygotować zestaw na dorsza, by połów poszedł po naszej myśli?
Gotowy zestaw na dorsza łatwo można znaleźć w internecie. Kołowrotek, wędkę i żyłkę kupimy już za kilkadziesiąt złotych na portalach aukcyjnych. Droższe są zestawy morskie na dorsza . Tu trzeba liczyć się z wydatkiem od 150 do 350 złotych – w zależności od jakości sprzętu. Co jest niezbędne w zestawie na dorsza , by połów się powiódł?
Jak zrobić zestaw na dorsza?
Zacznijmy od wędki. Dobry kij to podstawa zestawu na dorsza . Musi być wytrzymały i mocny, bo rzeczywistość podczas morskich połowów nie będzie obchodzić się z nim łagodnie. Możliwości są dwie – ciężki sprzęt z dużym ciężarem wyrzutu (do 300 gramów) do opukiwania morskiego dna. Wędka ma długość do 2,5-2,7 metra. Możemy też zbudować zestaw na dorsza w lżejszej opcji, z bardziej smukłym kijem (3-3,40 metra), o mniejszym ciężarze wyrzutu. Biorąc pod uwagę fakt, że połów na dorsza to spore wyzwanie dla organizmu, lepiej zaopatrzyć się w sprzęt, który nie będzie zbyt ciężki. Wybierając wędkę powinniśmy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Na kutrze będzie ona podlegać olbrzymim przeciążeniom, warto więc sprawdzić jak zamocowane są przelotki oraz z jakiego materiału są wykonane. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z morskimi wyprawami na wędkę, lepiej sprawdzić czy wędek nie można wypożyczyć na kutrze u rybaka. Organizatorzy morskich wypraw na wędkowanie często gwarantują zestaw na dorsza z kutra dla początkujących wędkarzy. Dopiero kiedy poczujemy, która wędka najlepiej leży nam w dłoni, dopiero wówczas możemy udać się do sklepu, by kupić wymarzony kij. Żyłka czy plecionka – ten wybór elementu zestawu na dorsza , to niekończąca się wymiana argumentów pomiędzy zwolennikami każdej z opcji. Część wędkarzy jest zdania, że na mniejsze głębokości wystarczy żyłka. Inni twierdzą z kolei, że tylko na plecionce sprawnie podprowadzimy i wyciągniemy dorsza. Najlepiej sprawdzić samemu. Jeśli plecionka to cienka, o średnicy 0,14-0,18 mm. Dlaczego taki wybór? Plecionki się nie rozciągają, co skutkuje faktem, że branie sygnalizowane jest bardziej wyraźnie, lepsze jest także prowadzenie ryby.
Zestaw dorszowy – kołowrotek i inne
Mamy już wędkę, mamy dobraną plecionkę. Teraz czas na wybór młynka. No właśnie. Kołowrotek czy multiplikator? W zestawie na dorsza wytrawni wędkarze stawiają na kołowrotek ze względu na szybkość zwijania. Najlepiej niech to będzie mocny sprzęt, wyposażony w dobry przedni hamulec. Powinien to być element odporny na słoną morską wodę, który po połowie należy dokładnie umyć. W kwocie do 300 złotych na początek, powinniśmy znaleźć kołowrotek, który spełni nasze oczekiwania i nie rozsypie się po jednej wyprawie na łowisko. Zestawy morskie na dorsza musimy również uzupełnić w pikery (czyli metalowe imitacje rybek w formie przynęty, których rolą jest zwabienie drapieżnika). Możemy także skorzystać z przynęty w formie przywieszek przypominających popularną wesz morską, czy twisterów lub kopytek. Ważne, by nie przesadzić z ciężarem. Najcięższe przynęty z zestawu na dorsza używane są na głębokich łowiskach. Uważajmy także na dobór kolorów. Przynęta ma w jak największym stopniu odpowiadać barwom naturalnym. Zadowoleni ze złożenia zestawu na dorsza nie zapominajmy o własnym komforcie i bezpieczeństwie. Połowy dorsza odbywają się z niewielkich kutrów lub łodzi, zainwestujmy więc w dobry strój wypornościowy, który w razie wypadku utrzyma nas na wodzie, a najlepiej w obuwie antypoślizgowe, dzięki któremu możemy w ogóle uniknąć przykrych wypadków.
Zestaw na dorsza – gdzie go wykorzystać?
Jednym z popularniejszych miejsc na rekreacyjne odłowy dorsza na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego jest Władysławowo. Tamtejsze łowiska mają 60-80 metrów głębokości, holowanie ryby potrafi więc dostarczyć sporo niezapomnianych wrażeń. Wypożyczenie kutra na 10-godzinny rejs to koszt 160-180 zł za osobę. Warto wybierać większe łodzie, w których będziemy mogli poczuć się bezpieczniej. Wytrawni wędkarze jako najlepsze miejsce do połowu polecają tył kutra (rufę) ze względu na możliwość swobodnego manewrowania kijem. W trakcie rejsu można wypożyczyć profesjonalny sprzęt. Koszt kompletnej wędki to około 20-35 złotych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN