Hobby

Spławik: wędkarstwo spławikowe jako metoda połowu i dobre wędki spławikowe

wędkarz

Fot. Severin Schweiger / Bernhard Haselbeck / Getty Images

Hobby

Spławik: wędkarstwo spławikowe jako metoda połowu i dobre wędki spławikowe

wędkarz

Fot. Severin Schweiger / Bernhard Haselbeck / Getty Images

Spławik to nawet dla laika synonim wędkarstwa: w praktyce metoda spławikowa jest jedną z trzech zasadniczych technik łowienia ryb, znana od wieków, obecnie stosowana ze sprzętem o niewiarygodnych wręcz możliwościach. Wędkarstwo spławikowe wymusza opanowanie kluczowych zasad: doboru samego spławika, żyłki, obciążenia, nęcenia i przynęty.

Spławik, to metoda, która jest mocno tradycyjna, ale to ciągle przynosi świetne rezultaty, zwłaszcza w połączeniu z doświadczeniem wędkarza i klasą jego osprzętu.

Więcej:

Spławik – co to właściwie jest?

Spławikiem określamy zwykle plastikowy element, który unosi się na powierzchni wody i swoim ruchem sygnalizuje złapanie przez rybę przynęty. Wyróżniamy główne rodzaje spławików : wyczynowy (uniwersalny, wykonany zwykle z kompozytów i stali nierdzewnej, bardzo precyzyjny), waggler (z ang. waggle – „kiwać się”, w tej konstrukcji żyłka jest zanurzona niemal na całej długości, przez co ryba nie rozpoznaje nienaturalnych drgań i lepiej bierze), spławik przelotowy (sprawdzający się najlepiej w długich, prostych rzutach), spławik bez antenki (używany w jeziorach z prądem głębinowym, do mocowania ciężkiej zanęty), spławik do gruntowania łowiska (dzięki któremu poznajemy ukształtowanie dna akwenu).

Wędkarstwo spławikowe: podstawowe zasady i zalecenia dla wędkarzy

Jedna z dwóch najbardziej popularnych w naszym kraju metod łowienia ryb (obok spinningu), niezbędne do połowu są: wędzisko, żyłka główna, spławik, obciążenie i przypon z haczykiem. Samo łowienie ryby polega na zamieszczeniu przynęty pod spławikiem, który ma nam sygnalizować, czy ryba złapała zanętę – w zależności od rodzaju ryby, na którą się zasadzamy, przynęta znajduje się bliżej lub dalej od dna zbiornika.

Wędki spławikowe: przykładowe ceny

Wielu znanych producentów oferuje całe serie sprzętu dedykowanego do wędkarstwa spławikowego – dobrym przykładem może być Quantum, który proponuje:

  • Serię Magic Trout Pulseye, dedykowaną do komercyjnego połowu pstrągów w wodzie stojącej, której ceny zaczynają się od niespełna 300 zł;
  • Serię Magic Trout Pulse, dedykowaną do trudniejszych połowów pstrąga, kosztującą około 800 zł;
  • Serię Magic Trout Impulsive, pozwalająca odłowić pstrąga ważącego nawet 6 kg, której ceny zaczynają się od ok. 500 zł;
  • Serię Magic Trout Ease, przeznaczoną do umiarkowanego łowienia komercyjnego pstrąga, którą kupimy za ok. 400 zł.

Spławik samozacinający – jak działa?

Tego rodzaju spławik przeznaczony jest w zasadzie dla osób, które albo dopiero próbują swoich sił jako wędkarz, albo z różnych powodów (na przykład problemy ze wzrokiem) coraz trudniej łowi im się w tradycyjny sposób. Spławik ten, jak mówi sama nazwa, sam zacina za nas rybę, która połknęła już haczyk z zanętą . W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że po zarzuceniu spławika nie musimy nic robić, tylko czekać, aż ryba sama nawinie się nam na haczyk.

Spławik przelotowy

Taki spławik używany jest przede wszystkim do metody odległościowej, montowany na żyłce umiejscowionej na kilu bądź przez agrafkę . Obecnie dostępnych w dystrybucji krajowej jest kilkaset spławików tego rodzaju, a ceny zaczynają się już od 2 zł.

Dla kogo polecane jest łowienie na spławik?

Ten rodzaj wędkarstwa cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich grup miłośników łowienia: prostota podstawowych zasad (wystarczy prosty kij i spławik montowany do ciężarków, a te do przyponu; są dwa główne rodzaje spławików: stałe, używane zwykle na wodach stojących, i wobblery, na rzekach).

Jak wybrać najlepsze spławiki na rzekę?

Spławik na rzekę powinien być bardziej owalny niż typowy spławik smukły, wędkarze określają go mianem „bombki”.

Wędka na spławik: zalecenia dla początkujących

Wybierając wędkę do metody spławikowej, bez większego kłopotu możemy zaczynać naszą przygodę z wędkarstwem od najprostszych konstrukcji za kilkadziesiąt złotych (Mikado, Holiday, Mistrall, Jaxon). Wraz z nabyciem wprawy możemy rozglądać się za sprzętem z wyższej półki (Konger, Robinson czy Fiume). Warto uczyć się od razu właściwego zacinania biorącej ryby i wychwytywać moment przechylenia spławika, który daje największe szanse na jej złapanie.

Jaka wędka na spławik dla zaawansowanego?

Ceny wyższej klasy sprzętu uzależnione są przede wszystkim od produkcji przez uznane marki w krajach budzących zaufanie (jak Japonia) oraz zastosowanego materiału: najdroższe modele zbudowane są na przykład z wysokomodułowego grafitu, który uzasadnia cenę na poziomie 600 zł i więcej.

Spławiki przelotowe i spławiki wędkarskie

Wybierając spławik, powinniśmy zastosować się do podstawowej zasady: na jeziora i ogólnie zbiorniki głębsze warto rozważać spławik przelotowy, klasyczne spławiki zostawiając na akweny komercyjne i na rzeki.


Zobacz film: Między nami wędkarzami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
55
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0