Islandia to kraj nordycki leżący na wyspie o nazwie Islandia i kilku mniejszych. To kraj czynnych wulkanów (jest ich tam ponad setka), gejzerów i wodospadów. Leży na styku dwóch płyt tektonicznych: Eurazji i Ameryki Północnej, które się od siebie odsuwają. Stąd częste wybuchy - i gejzerów, i wulkanów.
Ciekawostki o Islandii
Do 1989 roku piwo w Islandii było nielegalne. To, które Islandczycy pokątnie produkowali do tego czasu było z dodatkiem... jąder wieloryba (to tzw. whale beer).
Książka telefoniczna Islandii jest ułożona według imion. Nie nosi się tam nazwisk rodowych, tylko nazwiska pochodzące od imienia ojca lub imienia matki.
Jezioro Mývatn w Islandii i jego otoczenie jest zamknięte od 20 maja do 20 lipca. A to z powodu ptaków, które powinny mieć spokój w okresie lęgowym.
Język islandzki nie zmienił się przez ostatnie 1 tys. lat.
Björk to prawdziwe imię jednej z najbardziej znanych artystek Islandii.
Islandczycy mają 20 różnych określeń na “zamieć”.
Wystarczy, aby skupisko ludności miało 200 mieszkańców, aby być nazywanym islandzkim miastem.
Islandia - waluta, powierzchnia, informacje praktyczne
Waluta Islandii to korona islandzka. 100 koron to obecnie mniej więcej równowartość 3 zł.
Ważne! Ceny w Islandii należą do najwyższych na świecie.
Stolicą Islandii jest Reykjavík. Największym międzynarodowym portem lotniczym jest natomiast Keflavík. Dzieli je ok. 45 minut jazdy samochodem. Turyści zwykle na miejscu wybierają transport samochodowy, nie ma problemów z wypożyczeniem auta.
Coraz popularniejsza jest w Islandii turystyka rowerowa. Trzeba jednak pamiętać, by nawet w lecie być przygotowanym na gwałtowne opady i mieć na sobie wiatroszczelne ubranie.
Na Islandię można dostać się również drogą morską, ale trwa to znacznie dłużej.
W Islandii mówi się w języku islandzkim, jednym z języków skandynawskich. Dogadamy się też po angielsku.
Islandia jest bardzo słabo zaludniona. Mieszka tam zaledwie 335 tys. osób. A jej powierzchnia to 103 tys. km2.
Najwyższy szczyt Islandii to równocześnie czynny wulkan Hvannadalshnúkur.
Islandia - położenie, klimat, krajobraz
Islandia leży na granicy Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego. Najbliżej ma do Grenlandii.
Klimat Islandii jest umiarkowany chłodny na południu i subpolarny na północy. Są dwie pory roku - lato i zima. W lecie temperatury oscylują między 9 a 12 st. C. Zimą - od -5 do 0 st. C. Pogoda Islandii zmienia się z minuty na minutę, dlatego trzeba być przygotowanym na częste deszcze.
Większość dróg interioru prowadzących przez góry jest w zimie nieprzejezdna.
Wygodniej jest pojechać na Islandię latem, także dlatego, że wtedy placówki turystyczne są otwarte, a można też doświadczyć białych nocy. Ale jeśli planujemy trzymać się wybrzeża, pora roku nie będzie miała znaczenia.
Park Narodowy Vatnajökull ma powierzchnię 12 tys. km2 i jest drugim pod względem powierzchni w Europie. Obejmuje lodowiec Vatnajökull, pod którym znajdują się jedne z najbardziej aktywnych wulkanów wyspy.
Historia Islandii jest dość krótka, gdyż wyspę bardzo późno zasiedlono. Dopiero w X w. stała się miejscem zjazdów wikingów. Kiedyś porastały ją gęste lasy, które obecnie zostały powycinane.
Islandia - zwiedzanie
Największe miasta Islandii to Reykjavík (ok. 120 tys. mieszkańców), Kópavogur (ok. 30 tys. mieszkańców) i Hafnarfjörður (ok. 25 tys. mieszkańców).
Flora i fauna Islandii są bardzo ubogie ze względu na klimat wyspy i jej izolację. Najbardziej rozpoznawalne zwierzęta w Islandii to maskonury. Można je spotkać na wyspach Akurey i Lundey, w zatoce Breiðafjörður i na archipelagu Vestmannaeyjar.
Większość terenów pokrywa tundra lub lodowce i skalne pustynie. Nie zapomnijmy zobaczyć na własne oczy tundry. To niezapomniany krajobraz Islandii .
Laugavegurinn to trasa gorących źródeł. Wiedzie z Landmannalaugar do Thorsmork. Ogląda się tam najpiękniejsze widoki Islandii, w tym „Tęczowe Góry” o niewiarygodnych barwach.
Gejzery Islandii
Według Islandczyków gejzerów w Islandii jest około 30. Ale najbardziej widowiskowy jest jeden - Strokkur. Strzela na 20 metrów mniej więcej co 5-10 minut. Był inny, większy, ale po kolejnym trzęsieniu ziemi przestał wybuchać. Islandczycy próbowali go „naprawiać” - w końcu gejzery to jedna z największych atrakcji Islandii - ale niestety bez skutku.
Najpopularniejszym terenem z gorącymi źródłami jest Haukadalur, położony ok. 140 km od Reykjaviku, blisko wodospadu Gullfoss.
Dzięki gorącym źródłom Islandia oferuje atrakcje turystyczne w postaci leczniczych ośrodków spa (najpopularniejsza jest Blue Lagoon - Błękitna Laguna - położona między lotniskiem Keflavík a Reykjavíkiem).