Ryby można łowić na trzy najbardziej powszechne metody – na spławik, prądem i na spinning. Niezależnie od tego, którą uznasz za najwygodniejszą, warto poznać każdą z nich, a być może coś z pozoru trudnego okaże się dobrym rozwiązaniem.
Zobacz też: Brania ryb a pogoda >>>
Łowienie ryb jest sztuką niezwykle popularną od stuleci. Już w starożytności moglibyśmy znaleźć wielu pasjonatów tego sportu, o czym świadczą liczne zachowane do dziś pisma, które współcześnie nazwalibyśmy poradnikowymi. Przez kolejne stulecia natomiast sztuka wędkarstwa rozwijała się prężnie, a nawet doczekała się własnych towarzystw i ustaw.
W Polsce najpopularniejszy jest Polski Związek Wędkarski , który zrzesza obecnie ponad 630 tysięcy członków. W Internecie natomiast funkcjonują niezliczone ilości forów internetowych, na których pasjonaci dzielą się między sobą najlepszymi sposobami na łowienie ryb. Wymieniają informacje na temat nowinek, sprzętu oraz najlepszych terenów do połowów.
Zanim jednak weźmiecie się za szukanie najlepszych metod na połów, zadbajcie o odpowiednie pozwolenia!
Pozwolenie na łowienie ryb w Polsce
Przede wszystkim, zanim weźmiemy się za kompletowanie sprzętu na biwak, zadbajmy o formalności . W Polsce, aby łowić ryby legalnie należy najpierw zwrócić się do PZW, które przeprowadzi egzamin i dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego za pośrednictwem Urzędu Miejskiego lub Starostwa Powiatowego zostaje nam wydana Karta Wędkarska . Następnie przed wybraniem się na łowienie ryb należy uzyskać pozwolenie na korzystanie z konkretnego łowiska na terenie Polski. Tego typu pozwolenia oprócz PZW należy również nieraz uzyskać od spółdzielni, gospodarstw rybackich lub osób fizycznych, które są właścicielami konkretnych łowisk.
Wybór metody łowienia ryb
Metod łowienia ryb jest bardzo wiele. To sytuacja całkiem zrozumiała, biorąc pod uwagę długą historię tego sportu. Jednak metodami najpopularniejszymi są łowienie na spinning, spławik oraz prądem . Każdą z nich szczegółowo omówimy, a Waszym zadaniem będzie wybranie dla Was najbardziej dogodnej.
Zobacz też: Kalendarz brań szczupaka - kiedy na ryby? >>>
Sprawą podstawową jest zadbanie o odpowiedni sprzęt. Najlepszą żyłką będzie ta najcieńsza. W przypadku jednak wyboru cienkiej żyłki, należy również zadbać o wystarczająco miękki kij i wyważenie hamulca w kołowrotku. Haczyk dobieramy do wielkości przynęty. Do małej przynęty mały haczyk i odwrotnie. Należy zadbać również o jego ostrość.
Łowienie na spławik
W łowieniu na spławik rzeczą najważniejszą jest dobranie odpowiedniego spławika. Powinien być możliwie najlżejszy ze względu na wyporność, ale jednocześnie na tyle ciężki, aby pozwalał na swobodne zarzucanie niezależnie od pogody (również w przypadku wiatru).
Przed przystąpieniem do łowienia polecamy wygruntować łowisko . Co to znaczy? Nakładamy na hak gruntomierz i zarzucamy w przynajmniej kilku miejscach łowiska, badając ich głębokość. Jest to sprawa kluczowa i warto poświęcić na nią czas. Chcemy przecież łowić w miejscach, w których ryby naturalnie występują, czyli często na dnie łowisk.
Następnie zarzucamy zestaw i szykujemy zanętę. Warto pamiętać, aby przy dalekich rzutach zanęta była w miarę możliwości lekka. Im dalej rzucamy, tym większe prawdopodobieństwo, że zanęta opadnie. Nęcenie powinno odbywać się na stosunkowo małym obszarze, najlepiej w jednym miejscu i z wyczuciem, aby nie spłoszyć tą czynnością ryb w łowisku. Należy również pamiętać, że na wielu łowiskach w Polsce nęcenie jest zakazane.
Zobacz też: Brzana – od połowu do obiadu >>>
Łowienie prądem
Łowienie ryb prądem jest metodą bardzo kontrowersyjną . Pojawia się coraz więcej głosów na temat niehumanitarności tej metody, jest ona jednak w Polsce jak najbardziej legalna . Zdecydowanie odradzamy łowienie ryb prądem zmiennym. Wtedy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zabicia ryb zamiast ich ogłuszenia. Wówczas każda ryba, której nie odłowimy, zostaje w jeziorze, zanieczyszczając je. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele dobrze skonstruowanych wędek, dzięki którym można za pomocą tej metody łowić i jednocześnie nie szkodzić środowisku naturalnemu. W tej sprawie przed wyborem wędki warto poradzić się na którymś z forów internetowych albo w specjalistycznym sklepie wędkarskim.
Łowienie na spinning
Głównym przeznaczeniem metody na spinning jest łowienie dużych ryb drapieżnych, jednak obecnie wzrasta popularność spinningu w połowie ryb każdego rodzaju. Według rybaków jest to metoda najszlachetniejsza wśród wyżej wymienionych. Sprawą podstawową jest wybranie odpowiedniego sprzętu, w którego doborze chętnie pomogą sprzedawcy profesjonalnych sklepów wędkarskich.
Metoda spinningowa polega na naprzemiennym zarzucaniu i przyciąganiu przynęty za pomocą kołowrotka. Spinningowanie jest wtedy skuteczne, kiedy robi się to szybko i celnie. Zatem zanim dojdziemy do mistrzostwa, potrzebujemy sporo czasu, aby nabrać wprawy. Łowienie za pomocą spinningu możliwe jest niemal na każdym rodzaju łowiska poza zarośniętymi lub zanieczyszczonymi konarami i strumykami, w których często spotyka się pstrągi. Wtedy lepiej wybrać inną metodę.
Trzy powyższe metody to tylko jedne z licznych, którymi warto się zapoznać i wybrać dla siebie najlepszą. Powodzenia!
Autor: Gaba Kopyto
Źródło zdjęcia głównego: E+