Pierogi i pyzy... a na deser legumina!

Paweł Zając, szef kuchni jednej z warszawskich restauracji, przygotował w kuchni Dzień Dobry TVN polskie potrawy: pierogi z kaszą gryczaną i dudkami cielęcymi, czerwone pierogi ze szpinakiem i bryndzą, pyzy z mięsem i pierogi leniwe. A na deser podał placek z jabłkami i polską pana cottę, czyli leguminę. Skorzystajcie z przepisów na naszej stronie!

Pierogi z kaszą gryczaną i dudkami cielęcymi

Składniki - Ciasto:

0,5 kg mąki pszennej

2 jajka

150 ml wrzątku

150 ml zimnej wody

Łyżka oleju

Sól

Farsz:

150 g kaszy gryczanej

1 cebula

1 ząbek czosnku

Natka pietruszki

150 g dudków cielęcych

Łyżka masła

Sól

Pieprz

Przygotowanie:

Wsypujemy mąkę wraz solą do miski i zalewamy wrzątkiem. Mieszamy ciasto. Dodajemy zimną wodę i odstawiamy. Po ostygnięciu dodajemy jajka, olej i wyrabiamy. Ciasto powinno odstać przykryte ścierką około 30 minut do rozprężenia. Gotujemy kaszę na sypko. Dudki cielęce podsmażamy na maśle razem z cebulą i czosnkiem. Mielimy na grubym oczku w maszynce bądź siekamy nożem. Łączymy z kaszą i podsmażamy razem na patelni. Doprawiamy solą, pieprzem i natką pietruszki. Odstawiamy do ostygnięcia i lepimy pierogi. Gotowe wrzucamy na lekko osolony wrzątek i gotujemy aż wypłyną.

Czerwone pierogi ze szpinakiem i bryndzą

Składniki:

0,5 kg mąki pszennej

2 jajka

150 ml wrzątku

150 ml zimnej wody

1 łyżka ekstraktu z buraka

Łyżka oleju

Sól

Farsz:

200 g szpinaku w liściach

3 żółtka

100 g bryndzy

Czosnek

Gałka muszkatołowa

Sól

Pieprz

Łyżka masła

Przygotowanie:

Na średnio rozgrzaną patelnię wrzucamy łyżkę masła, posiekany czosnek i na końcu szpinak. Podsmażamy do momentu aż odparuje woda. Przyprawiamy gałką, pieprzem i solą. Po ostygnięciu dodajemy rozgniecioną bryndzę i żółtka. Lepimy pierogi. Aby osiągnąć czerwony kolor ciasta, do podstawowego przepisu na ciasto dodajemy łyżkę ekstraktu z buraka razem z zimną wodą.

Pyzy z mięsem

Składniki - Ciasto:

½ kg ziemniaków ugotowanych

½ kg ziemniaków surowych

1 jajko

1 łyżka mąki pszennej

3-4 łyżki maki ziemniaczanej

Sól

Farsz:

300 g mielonej łopatki cielęcej

100 ml śmietany słodkiej

4 ząbki czosnku

1 cebula cukrowa

Sól

Pieprz

Szałwia

Masło

Przygotowanie:

Surowe ziemniaki trzemy na tarce, odstawiamy na moment i dokładnie odciskamy z nadmiaru wody. Ugotowane zimne ziemniaki przeciskamy przez praskę i łączymy z tymi surowymi. Wbijamy jajko, dodajemy obie mąki, sól i wyrabiamy ciasto. Mięso łączymy ze śmietaną, podsmażoną 1/2 cebuli i czosnkiem, doprawiamy solą i pieprzem oraz siekaną szałwią. Formujemy kulki wielkości wg uznania. Z ciasta na pyzy formujemy placek i zawijamy w niego kulkę z mięsa. Wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy na wolnym ogniu do wypłynięcia. Pozostałą cebulę przesmażamy na maśle i polewamy gotowe pyzy.

Pierogi leniwe

Składniki:

200 g ugotowanych ziemniaków

200 g twarogu tłustego

2 jajka

150 g mąki ziemniaczanej

3 łyżki maki pszennej

Masło, Sól

Cukier

Bułka tarta

Cynamon

Przygotowanie:

Ugotowane ziemniaki mielimy z twarogiem, dodajemy mąkę pszenną i łyżkę mąki ziemniaczanej, jajka i wyrabiamy ciasto. Formujemy w wałek, podsypując mąką ziemniaczaną. Tniemy na około 1 cm kawałki i wrzucamy na osoloną wodę. Gotujemy do wypłynięcia. Na patelni rumienimy bułkę tartą, dodajemy masło i polewamy gotowe pierogi leniwe. Posypujemy cukrem i cynamonem.

Legumina

Składniki:

150 g kaszy manny

200 ml mleka 3,2 %

Laska wanilii

Cukier

Łyżka masła

Przygotowanie:

Mleko gotujemy z cukrem i wanilią. Wsypujemy kaszę i odstawiamy na wolny ogień aż wchłonie mleko. Dodajemy masło, dokładnie mieszamy. Wykładamy masę do silikonowych foremek, odstawiamy do lodówki – po ostygnięciu wykładamy na talerz i dekorujemy ulubionymi owocami.

Placek z jabłkami

Składniki:

7 jajek

150 g cukru

200 g mąki pszennej

Cukier z wanilią

150 g masła

Szczypta soli

Cynamon

0,5 kg kwaśnych jabłek

Przygotowanie:

Ucieramy jajka z połową cukru i cukrem z wanilią. Dodajemy rozpuszczone masło, mąkę. Jabłka obieramy, kroimy w ósemki, posypujemy resztą cukru i cynamonem. Do tortownicy wysmarowanej masłem wlewamy masę, wrzucamy cząstki jabłek i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 140 stopni na około 20 minut.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości