Materiał promocyjny

Ostre przyprawy rozgrzewają i odchudzają

Ostre przyprawy pobudzają trawienie, poprawiają samopoczucie, a dzięki nim jemy mniej. Imbir, chilli, czosnek i pieprz nadają smaku delikatnym potrawom i czynią je bardziej intensywnymi. Co w naszej kuchni przyrządził kucharz Grzegorz Łapanowski?

Zdjęcie: Agnieszka K. Jurek/ East News

Gyu tataki, czyli caprpaccio po azjatycku

Skałdniki:

0,5 kg polędwicy lub rostbefu

3 łyżki sosu sojowego

1 łyżka miodu

1 łyżka sambalu – ostrej pasty z chili

3 ząbki czosnku

sok z połowy cytryny

kawałek pora i marchewki

kilka listków świeżej kolendry

szczypiorek

świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:

Mięso oczyszczamy z błonek i mocno pieprzymy. Następnie na mocno rozgrzanej patelni z odrobiną oleju obsmażamy mięso ze wszystkich stron. Tylko kilka chwil by białko się ścięło. Następnie przygotowujemy zalewę. Czosnek siekamy, mieszamy z miodem, sambalem, sosem sojowym i sokiem z cytryny lub limonki. Mięso wkładamy do zalewy i odstawiamy do lodówki do zamarynowania na kilka godzin. Przed podaniem kroimy na jak najcieńsze plastry i podajemy z marchewką, porem i świeżo siekanymi ziołami.

Giczki jagnięce duszone długo z kminem rzymskim, chilli i imbirem

Składniki:

8 giczek jagnięcych, ew. 1,5 kg mięsa na gulasz

2 garście pieczarek

2 cebule

6 ząbków czosnku

4 strąki chili

kartonik pomidorów krojonych bez skóry

1 łyżka kminu rzymskiego

½ łyżki ziaren kolendry

3 cm korzenia imbiru

4 łyżki oliwy z drugiego tłoczenia

świeża kolendra

papryka

ew. puszka cieciorki

Przygotowanie:

To będzie kwintesencja smaku jagnięciny, pikantne uderzenie chilli i delikatność cieciorki coś pięknego. Głębia smaku grzybów, pomidorów, kmin rzymski i kolendra… uwodzą. Dla ułatwienia warto to danie przygotować w szybkowarze. Wtedy możemy skrócić czas gotowania trzykrotnie. Drobno siekaną cebulę szklimy na oliwie. Po chwilli dodajemy czosnek, a następnie pieczarki i mięso. Obsmażamy chwilę, by potem zmniejszyć ogień i dodać przednio uprażony na suchej patelni kmin rzymski i ziarna kolendry. W tym momencie możemy całość podlać pomidorami i odrobiną wody i gotować przez 2-3 g, aż mięso (optymalnie giczki cielęce zmiękną). W szybkowarze danie dojdzie odpowiednio szybciej. Kiedy mięso zmięknie, całość doprawiamy solą, pieprzem i dodajemy cieciorkę odsączoną z zalewy. Gulasz jest gotowy.

Krem czekoladowy z chilli i octem balsamicznym z sosem truskawkowo-pieprzowym

Składniki:

2 tabliczki gorzkiej czekolady deserowej – min. 70 % kakao

1 kostka masła

3 żółtka

2 łyżki miodu

1 strąk chili

ew. ocet balsamico

opakowanie mrożonych truskawek

świeżo mielony pieprz

bita śmietana z dodatkiem mielonego kardamonu

Przygotowanie:

Czekoladę siekamy i topimy w misce umieszonej nad wrzątkiem - w kąpieli wodnej. Kiedy czekolada będzie płynna, dodajemy do niej roztopione masło (najlepiej będzie, jeśli je sklarujemy – usuniemy z niego pianę i wygotujemy resztki wody delikatnie je przypalając, by wyciągnąć orzechowy aromat). W osobnej misce robimy kogiel-mogiel z żółtek i miodu. Następnie wlewamy roztopioną czekoladę do kogla-mogla i intensywnie mieszamy. Kiedy masa się połączy, dodajemy posiekane chilli i smakujemy. W razie potrzemy możemy dodać jeszcze odrobinę chilli, soli lub miodu. Masa jest ciężka. Jeśli chcemy by była bardziej delikatna i puszysta, możemy dodać odrobinę piany z białek lub bitej śmietany. Ja lubię mocny czekoladowy smak. Krem chłodzimy w lodówce do stężenia. Truskawki miksujemy, doprawiamy brązowym cukrem i świeżo mielonym pieprzem. Do bitej śmietany możemy dodać utarty kardamon. W głębokim talerzu podajemy sos truskawkowy, następnie dodajemy śmietanę i krem czekoladowy. Dekorujemy kremem balsamicznym i listkami mięty.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości