Ogórki w musztardzie francuskiej – przepis, który warto znać!

Ogórki w słoiku zalewane wodą
Ogórki kiszone - przepisy. Co zrobić, gdy są puste w środku?
Źródło: gpointstudio/Getty Images
Klasyczne ogórki konserwowe już ci się znudziły? Zatem ogórki w musztardzie francuskiej będą stanowić miłą odmianę! Ogórki w słoikach można przyrządzać na wiele sposobów, ale to te z dodatkiem musztardy mają bardzo oryginalny smak i można łączyć je z wieloma potrawami.

Ogórki w musztardzie francuskiej można przyrządzić bardzo szybko. Nie potrzeba też wielu składników. Gdy raz ich posmakujesz, nie będziesz wyobrażać sobie kolejnej zimy bez nich. Zapraszamy do zapoznania się z przepisem, który nie powinien sprawić najmniejszych problemów, nawet osobie, której gotowanie nie jest mocną stroną…

Przepis na ogórki w musztardzie francuskiej

Ogórki w musztardzie francuskiej potrafią zaskoczyć swoim smakiem. Nic więc dziwnego, że nie brakuje zwolenników ogórków przyrządzanych w ten sposób.

Składniki na ogórki w musztardzie na zimę (6-8 słoików)

Czas przyrządzania: 30 minut.

· 4 kg ogórków gruntowych,

· 2 cebule,

· wiązka kopru,

· kilka łyżeczek soli (po 1 łyżeczce do każdego słoika).

Składniki na zalewę:

· 2,5 litra wody,

· 500 ml octu,

· 1 słoiczek musztardy,

· 50 dag cukru.

Uwaga! Wybieraj najmniejsze ogórki – będą najsmaczniejsze! Jeżeli warzywa nie są świeżo zerwane, wrzuć je do miski i zalej wodą na ok. 1 godzinę. Po tym czasie będą znów jędrne.

Przygotowanie:

1. Przed przystąpieniem do właściwej pracy, należy najpierw bardzo dokładnie umyć słoiki, nawet jeżeli są dopiero co zakupione. Warto je również wyparzyć wrzątkiem i osuszyć.

2. Następnie przygotowujemy składniki, które znajdą się na dnie słoika, a więc łyżeczka soli, baldach kopru i cebula pokrojona w pióra.

3. Ogórki dokładnie myjemy i wkładamy do słoików. Dobieramy je tak, aby było jak najmniej wolnej przestrzeni.

4. Przygotowujemy zalewę. Zaczynamy od napełnienia garnka wodą, dodajemy przygotowany ocet, całą musztardę oraz sól. Wszystko dokładnie mieszamy i zagotowujemy.

5. Jeszcze gorącą zalewę przelewamy do słoików w taki sposób, aby je wypełnić. Słoiki mocno zakręcamy.

6. Kolejny krok to pasteryzowanie. Do dużego garnka wlewamy wodę i wkładamy do niego słoiki. Pasteryzujemy ogórki w musztardzie francuskiej przez 5 minut od zagotowania się wody.

7. Słoiki wyciągamy i obracamy do góry dnem.

Uwaga! Są także przepisy, w których nie gotuje się zalewy. Ułożone ogórki w słoiku zalewa się zalewą przygotowaną na zimno. Dalsze kroki są identyczne, łącznie z pasteryzowaniem.

Zobacz film: Ogórek z miodem na chrupiącym chlebie. Źródło Dzień Dobry TVN

Ogórki w musztardzie francuskiej z miodem – wariant przepisu

Kuchnia jest miejscem eksperymentów, dlatego nie powinno dziwić, że powstaje wiele różnych przepisów na tę samą potrawę. Podobnie jest w przypadku ogórków w musztardzie francuskiej . Jedną z bardziej interesujących modyfikacji są ogórki w musztardzie francuskiej z miodem . Brzmi ciekawie, prawda? A smakuje jeszcze lepiej!

Składniki na ogórki w musztardzie z miodem (na 6-8 słoików)

Czas przyrządzania: 30 minut.

· 4 kg ogórków gruntowych.

Składniki na zalewę:

· 2,5 litra wody,

· 1 szklanka octu,

· 1 słoiczek musztardy,

· 2 szklanki cukru,

· 4 łyżki soli,

· 6-8 liści laurowych,

· ok. 20 ziaren pieprzu,

· ok. 20 ziaren ziela angielskiego,

· 1 łyżeczka ostrej papryki,

· szczypta kurkumy,

· 4 łyżki miodu.

Przygotowanie:

1. Ogórki bardzo dokładnie myjemy (nie będą obierane). Kroimy je w podłużne plastry lub w słupki o grubości, która najbardziej nam odpowiada. Tak przygotowane ogórki układamy w słoikach.

2. Przygotowujemy zalewę: do wody dodajemy ocet, cukier, sól, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz kurkumę i paprykę. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy. Dodajemy pozostałe składniki, czyli miód oraz musztardę. Wszystko mieszamy.

3. Ogórki zalewamy i od razu je zakręcamy.

4. Słoiki pasteryzujemy w garnku z gotująca się wodą do 5 minut.

Przygotowane w ten sposób ogórki w musztardzie z miodem zaskakują swoim niecodziennym smakiem. Czuć w nich zarówno cierpkość i ostrość musztardy, jak i słodycz miodu. Dodatkowo dzięki kurkumie mają nieco inny wygląd – są żółtozłote. Tak przygotowane słoiki na zimę przydadzą się nie tylko do codziennych obiadów, ale także na uroczystości rodzinne.

Życzymy udanych eksperymentów w kuchni!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości