Plecak fotograficzny służy przenoszeniu sprzętu fotograficznego. Dobry plecak jest nie tylko ergonomiczny, ale przede wszystkim odpowiednio zabezpiecza transportowane akcesoria fotograficzne. Wybierając modele z pokrowcami przeciwdeszczowymi zapewniamy sobie komfort użytkowania plecaka w każdych warunkach pogodowych.
Jaki plecak fotograficzny będzie najlepszy?
Przeszukując kolejne sklepy z akcesoriami fotograficznymi, natrafiamy na mnóstwo ofert plecaków służących do przenoszenia sprzętu. Czym się zatem kierować w swym wyborze? Co wziąć pod uwagę, wybierając plecak fotograficzny najlepszy na dłuższą podróż lub krótki wypad za miasto? Plecak, w którym chcemy przewozić swój cenny i delikatny sprzęt powinien być solidny, mocny i wytrzymały. To po pierwsze. Koniecznie musi być wygodny, aby podróżowało się komfortowo. Dobrze, jeśli jest pojemny, funkcjonalny, a przy tym wygląda ciekawie. Plecak musi więc spełnić kilka podstawowych kryteriów, jeśli ma służyć dobrze i jak najdłużej. Plecak fotograficzny dwukomorowy pozwoli nam nie tylko schować aparat i wszystkie akcesoria fotograficzne, ale także wszystkie rzeczy, bez których nie wybierzemy się w podróż. Plecak dwukomorowy pozwala łączyć w sobie elementy plecaka fotograficznego z typowym plecakiem na wyprawy. Jedna komora przeznaczona jest na rzeczy osobiste, podczas gdy w drugiej umieszczamy sprzęt fotograficzny. Komora na aparat została specjalnie zaprojektowana, aby możliwe było schowanie pełnoklatkowej lustrzanki z przymocowanym zoomem oraz dwóch dodatkowych obiektywów. Plecak wyposażony może być w uchwyty na statywy, a także liczne kieszonki na drobne akcesoria, jak ładowarki, baterie, filtry fotograficzne, karty pamięci. Warto sprawdzić, czy plecak zaopatrzony jest w pokrowiec przeciwdeszczowy, który dodatkowo ochroni ukryty we wnętrzu sprzęt fotograficzny. Plecak fotograficzno- turystyczny to doskonałe rozwiązanie dla fotografów pasjonatów, którzy najwięcej zdjęć robią podczas podróży.
Duży plecak fotograficzny – wygodne rozwiązanie dla każdego fotografa
Ciekawie prezentują się modele plecaków, które gwarantują szybki dostęp do sprzętu fotograficznego bez konieczności otwierania klapy głównej. To pozwala na trzymanie aparatu zawsze pod ręką. Niektóre modele oferują otwierania plecaka z boku, a także posiadają poszycie z materiału odpornego na zabrudzenia i zachlapania. Warto zwrócić również uwagę, czy ściany plecaka zostały usztywnione. Pamiętajmy, że noszone akcesoria fotograficzne sporo ważą, dlatego dla bezpieczeństwa i wygody użytkownika, konstrukcja plecaka powinna być solidna i zwarta. Co jest istotne? Szerokie, wyprofilowane, miękkie pasy naramienne, wsparcie w najważniejszych punktach kręgosłupa.
Duży plecak fotograficzny to rozwiązanie dla osób, które chcą zabrać ze sobą jak największą ilość sprzętu, a przy okazji cenią sobie wygodę i komfort użytkowania plecaka. Często plecaki te posiadają dwie komory, z których jedna przeznaczona jest do trzymania sprzętu, drugą można zagospodarować dowolnie, według potrzeb. Zdarza się, że plecak fotograficzny złożony z dwóch komór można przekształcić w plecak jednokomorowy. Boczne klapki na suwaki umożliwiają szybkie wyjęcie sprzętu wtedy, gdy fotograf najbardziej tego potrzebuje. Dobry plecak, który pozwala na długie użytkowanie, powinien być wykonany z materiału oddychającego (tył, szelki), co umożliwia komfortowe noszenie go nawet w upały. Materiał wodoodporny pozwala lepiej chronić wartościowy sprzęt przed zmoknięciem, a dodatkowy pokrowiec przeciwdeszczowy uratuje go podczas ulewy. Liczą się także wszystkie dodatkowe klamry, zaczepy, dzięki którym fotograf może transportować bez problemu statywy i wiele innych potrzebnych akcesoriów fotograficznych.
Kryteria wyboru plecaka fotograficznego
Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji dotyczącej kupna plecaka fotograficznego czy też fotograficzno-turystycznego, warto wziąć pod uwagę ich poszczególne cechy. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę liczy się dla nas najbardziej:
· pojemność plecaka – zależy od tego, ile sprzętu ma się w nim pomieścić i czy plecak będzie służył także podczas dłuższych wypraw,
· ergonomia, czyli jak wygodny ma być plecak – należy zwrócić uwagę na wzmocnienia, regulowane szelki, pasy itd.,
· łatwość dostępu do sprzętu – możliwość wyjęcia aparatu bez zdejmowania plecaka, bez otwierania komory głównej itp.,
· dodatki – czy potrzebne są dodatkowe kieszenie, mocowania na statywy,
· ochrona – pokrowiec przeciwdeszczowy.
Kierując się podstawowymi wytycznymi, a przede wszystkim swymi potrzebami i wymaganiami, możemy wybrać naprawdę dobry plecak fotograficzny, który będzie nam długo służył.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN