Krokiety z kaszą gryczaną
Składniki:
ciasto na naleśniki:
1 szklanka mąki pszennej razowej graham
1 szklanka mąki pszennej
30 g stopionego masła
2 szczypty soli
woda
farsz:
5 łyżek oliwy z oliwek
1 średnia cebula
szczypta soli
300 g pieczarek
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 opakowanie tofu (ok. 180g)
3 łyżki sosu sojowego
szklanka ugotowanej kaszy gryczanej
sól i pieprz do smaku
100 g startego sera dziugas ( lub inny twardy ser typu parmezan)
Przygotowanie:
Mąkę pszenną i pszenną razową mieszamy z ze stopionym masłem i solą. Dodajemy taką ilość wody, aby uzyskać ciasto naleśnikowe. Mieszamy trzepaczką albo ręcznym mikserem.
Na oliwie z oliwek dusimy drobno pokrojoną cebulę ze szczyptą soli. Po około 5 minutach dodajemy drobno pokrojone pieczarki i tymianek. Całość dusimy 7 minut, dodajemy rozkruszone tofu i sos sojowy. Po około 2-3 minutach masę pieczarkową łączymy z kasza gryczaną. Solimy i pieprzymy do smaku. Usmażone naleśniki nadziewamy farszem i zwijamy krokiety. Układamy w naczyniu żaroodpornym, posypujemy tartym serem i zapiekamy w piekarniku w temp 200 stopni z termoobiegiem około 20 minut.
„Risotto” z kaszy orkiszowej
Składniki:
4 łyżki oliwy z oliwek
3 drobno poszatkowane ząbki czosnku
½ startego małego selera
1 drobno poszatkowany por
1 duża marchewka drobno starta
szklanka grubej kaszy orkiszowej
½ szklanki wytrawnego białego wina
1 litr wody
70 g masła
70 g sera dziugas (lub innego twardego sera typu parmezan)
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Na oliwię z oliwek wrzucamy drobno poszatkowany czosnek. Po chwili dodajemy starty seler, poszatkowany por i drobno stratą marchewkę. Całość dusimy około 10 minut. Dodajemy kaszę orkiszową i wlewamy wino. Całość dusimy, aż wino odparuje i wlewamy porcjami wrzątek. Każda porcja wody musi zostać wchłonięta przez kaszę, zanim dolejemy następną. Risotto gotujemy, aż ziarenka kaszy będą miękkie, a konsystencja dania będzie półpłynna. Pod koniec dodajemy masło i starty ser. Solimy i pieprzymy do smaku.
Kasza z ghomasio, sosem sojowym i olejem lnianym
Składniki:
1 szklanka kaszy jaglanej
3 szklanki wody
szczypta soli
sos sojowy
olej lniany
poszatkowana natka pietruszki
ghomasio:
1 szklanka sezamu
1 czubata łyżeczka soli kamiennej lub morskiej
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną prażymy na sucho w garnku cały czas mieszając. Po około 3-4 minutach wlewamy 3 szklanki wrzątku. Dodajemy szczyptę soli i gotujemy na małym gazie pod pokrywką.Sezam prażymy cały czas mieszając na suchej patelni z solą. Po około 5 minutach ziarenka sezamu ściemnieją i staną się złociste. Sezam z solą przesypujemy na kartkę i po ostygnięciu mielimy w młynku do kawy. Kaszę jaglaną podajemy z sosem sojowym, ghomasio, olejem lnianym i natka pietruszki. Jest to bardzo szybki, pełnowartościowy i zdrowy posiłek, który można przygotować w 20 minut. Kasza jaglana zawiera witaminy z grupy B, lecytynę , wapń, potas, fosfor, potas i dużo żelaza. Zawiera pełnowartościowe białko i dużo krzemu, który jest odpowiedzialny za przyswajanie innych minerałów.
Sałatka z kaszy jęczmiennej
Składniki:
1 szklanka kaszy jęczmiennej perłowej
2,5 szklanki wody
1 mała czerwona papryka
100 g pomidorków cherry
duży pęczek pietruszki
duży pęczek koperku
garść listków mięty
200 g bobu ( np. mrożony)
1 mały zielony ogórek
1 czerwona cebula
1 dymka
1/3 szklanki oliwy z oliwek
sok z 1 cytryny
sól I pieprz do smaku
Przygotowanie:
Kaszę jęczmienną gotujemy w wodzie z solą, pod pokrywką, na małym gazie ok. 20 minut (aż wchłonie całą wodę). Bób gotujemy w małej ilości lekko osolonej wody ok. 5-7 minut, aż stanie się miękki. Pietruszkę i koperek drobno szatkujemy. Miętę rwiemy na mniejsze kawałki. Ogórek, cebulę, paprykę kroimy w drobną kostkę, pomidorki cherry na pół, a dymkę na ukos. Wszystkie składniki delikatnie mieszamy, dodajemy oliwę z oliwek, sok z cytryny oraz sól i pieprz do smaku.
Paprykarz z kaszy jaglanej
Składniki:
1/3 szklanki oliwy z oliwek
1 łyżeczka rozmarynu
1 duża biała cebula
2 ząbki czosnku
3 czerwone papryki
1 czerwona ostra papryczka
1 bakłażan
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
4 łyżki koncentratu pomidorowego
sól i pieprz
Przygotowanie:
Bakłażana nakłuwamy w paru miejscach i pieczemy około 30-40 minut w piekarniku w temp 200 stopni. Wyjmujemy z piekarnika i obieramy ze skórki. Drobno szatkujemy.
Na rozgrzaną oliwę z oliwek wsypujemy rozmaryn. Po chwili dodajemy drobno poszatkowaną cebulę i dusimy około 5 minut. Dodajemy drobno poszatkowany czosnek, czerwoną słodką i ostrą papryczkę. Całość dusimy około 15 minut, dodajemy upieczonego bakłażana, kasze jaglaną, koncentrat, sól i pieprz do smaku. Podajemy z grzankami z dodatkiem ogórka kwaszonego.
Kasza jaglana zapiekana z gruszkami i jabłkami
Składniki:
1 szklanka kaszy jaglanej
400 g śmietanki lub mleczka kokosowego
½ laski wanilii
2 łyżki stopionego masła
2 pokrojone w kostkę jabłka
2 pokrojone w kostkę gruszki
½ szklanki włoskich orzechów
200 g suszonych owoców
1 czubata łyżeczka cynamonu
miód, syrop klonowy lub syrop z agawy
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną gotujemy z 2 szklankami wody i szczypta soli. Po zagotowaniu wody zmniejszamy gaz do minimum i przykrywamy pokrywką. Kaszy nie mieszamy podczas gotowania. Jaglanka jest gotowa, kiedy cała woda wsiąknie w kaszę i ziarenka stanę się miękkie. Do ugotowanej kaszy dodajemy śmietankę, ziarenka z laski wanilii i stopione masło. Połowę masy wkładamy do żaroodpornej formy z pokrywką. Rozkładamy pokrojone owoce, orzechy i suszone owoce. Posypujemy cynamonem i rozkładamy pozostała część masy z kaszy. Całość przykrywamy pokrywką i zapiekamy w piekarniku około 30 – 40 minut. Podajemy ze śmietanką i miodem
Autor: Izabela Wodzińska
Źródło: Dzień Dobry TVN