Materiał promocyjny

Kuchnia drożdżowa

Tomasz Jakubiak i grzegorz Łapanowski przygotowali: focaccia z suszonymi pomidorami i czarnymi oliwkami, podana z tapenadą, drożdżowe bułeczki nadziewane boczniakami, chilli i kolendrą oraz grisini żytnie w trzech odsłonach z sosem błękitnym i winogronami.

Focaccia z suszonymi pomidorami i czarnymi oliwkami, podana z tapenadą

Składniki:

1 kostki drożdży

Szklanka letniej wody

Łyżka oliwy z oliwek

Szczypta soli

Szczypta cukru

Mąka pełnoziarnista około 1,5 szklanki

Mąka pszenna około 1,5 szklanki

Garść oliwek

10 pomidorów suszonych

1 ząbek czosnku

Oliwa do posmarowania blachy

Dwie łyżki zielonych oliwek

Dwie łyżki czarnych oliwek

2 ząbki czosnku

Pół pęczka natki pietruszki

Bazyli świeża

Łyżka kaparów

Mała puszka anchois

Oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy w wodzie i dodajemy , oliwę, cukier, sól i mąkę, w takiej ilości, aby powstało ciasto gęstsze niż naleśnikowe. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Oliwki i suszone pomidory drobno siekamy i mieszamy. Gdy rozczyn wyrośnie przerzucamy na deskę, dodajemy resztę mąki i oliwki z pomidorami. Zagniatamy, aż ciasto będzie się odklejało od rąk. Dzielimy na 2-3 części i odkładamy na 20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piekarnik rozgrzewamy do maksymalnej temperatury. Ciasto rozgniatamy na kwadrat lub prostokąt grubości około 1,5 cm. Wkładamy na blachę wcześniej posmarowaną oliwą i czosnkiem - do pieca na 10-13 min. W tym czasie wszystkie pozostałe składniki wkładamy do miksera i ucieramy na pastę z widocznymi kawałkami oliwek lub kaparów. Podajemy razem

Drożdżowe bułeczki nadziewane boczniakami, chilli i kolendrą

Składniki:

Około 1 kg mąki pszennej (lepiej jak jest pół na pół z mąką pełnoziarnistą)

Szklanka letniego mleka

Szczypta soli

Szczypta cukru

30 g świeżych drożdży

1 całe jajo

2 żółtka

3 łyżki roztopionego masła

15 dkg boczniaków

Łyżeczka świeżej drobno posiekanej chilli

Kilka ziaren kolendry

Kilka ziaren kminu rzymskiego

Odrobina masła do przesmażenia

Pól drobno posiekanej cebuli

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy w części letniego mleka, dodajemy trochę mąki, sól, cukier i odstawiamy na 15 minut do wstępnego wyrośnięcia. Po upływie czasu dodajemy pozostałe składniki ciasta i wyrabiamy. Odstawiamy ponownie na około godzinę do wyrośnięcia. Na suchej patelni prażymy ziarna, zdejmujemy i gnieciemy na proszek. Patelnię lekko chłodzimy i dodajemy masło, boczniaki i chilli. Smażymy, aż boczniaki puszczą wodę i odparują. Doprawiamy przyprawami i odstawiamy na chwilę na sitko, aby woda odciekła do końca. Ciasto rwiemy po kawałku, formujemy placuszek i kładziemy na środku farsz. Zagniatamy kulkę i kładziemy na blachę na około 10 min do końcowego wyrośnięcia. Pieczemy w 190 stopniach około 20 – 25 min.

Grisini żytnie w trzech odsłonach z sosem błękitnym i winogronami

Ciasto:

1 1 szklanki mąki żytniej 2000 bio

1 1 szklanki mąki pszennej

1 kostki drożdży

1 łyżeczka cukru

1 łyżka oleju

1 łyżka soli

3 szklanki wody

Dodatki:

Łyżka kminu rzymskiego

Łyżka ostrej papryki

Łyżka gruboziarnistej soli

Sos:

50 g sera lazur

100 ml jogurtu

3 łyżki oliwy

Kiść winogron

Przygotowanie:

Drożdże mieszamy z wodą, cukrem, olejem i solą i odstawiamy na ok. 10 min. Mąkę przesiewamy i mieszamy z drożdżowym zaczynem. Wyrabiamy ciasto przez ok. 10 min do uzyskania gładkiej konsystencji. Kiedy będzie gotowe dzielimy je na 3 bułki, smarujemy każdą z nich oliwą, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość wałkujemy cieniutkie placki i każdy z nich posypujemy osobno kminem, solą i papryką. Tniemy je na cienkie paluszki i wkładamy do pieca rozgrzanego do maksymalnej temperatury. Pieczemy na złoto na dolnej półce. Podajemy na ciepło i na zimno, z dipami, serami lub jako dodatek zamiast pieczywa. Do paluchów dobrze pasuje sos ze zmiksowanego jogurtu z lazurem i oliwą. Ser warto jest wcześniej pokruszyć by łatwiej się miksował. Paluchy podajemy z sosem, winogronami i lampką czerwonego wina.

Wrapsy piwne z grillowanymi boczniakami z bryndzą i grillowaną papryką

Ciasto:

1 1 szklanki mąki pszennej razowej

1 1 szklanki mąki pszennej

1 kostki drożdży

1 łyżeczka cukru

1 łyżka oleju

1 łyżka soli

3 szklanki piwa niepasteryzowanego

Dodatki:

3 grillowane papryki

6 grillowanych boczniaków

Spora garść rukoli

2 serki bryndza – ok. 200 g

Sos jogurtowo lazurowy

Natka pietruszki

Przygotowanie:

Ciasto wyrabiamy tak jak w przypadku poprzedniego przepisu. Zamiast wody wykorzystujemy piwo. Po wyrobieniu dzielimy je na 6 bułeczek i pod przykryciem, skropione oliwą odstawiamy do wyrośnięcia. Kiedy będą gotowe wałkujemy je na cieniutkie placki, nakłuwamy widelcem i prażymy na średnio rozgrzanej patelni w obu stron lekko dociskając. Chcemy uzyskać złociste bąble. Gotowe placki możemy dodatkowo zgrillować. Zależy nam na tym by były elastyczne. Smarujemy je dowolnym sosem (np. takim jak w poprzednim przepisie) posypujemy rukolą i pozostałymi (wg. uznania) dodatkami – grillowaną papryką obraną ze skóry, boczniakami i kawałkami bryndzy. Placki rolujemy i podajemy zawinięte w serwetkę niczym kebab.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości