Zupa Chorba (na 6-8 osób)
Składniki:
500 g baraniny
1 marchewka
1 bakłażan
100 g czerwonej soczewicy (opcjonalnie)
1 cebula
5-6 gałązek świeżej miety
100 g selera naciowego
kilka gałązek świeżej kolendry
świeżo mielony pieprz i papryka
cynamon
1 łyżka gruboziarnistej soli
2 łyżki koncentratu pomidorowego
500 g pomidorów
ok. 2 l wody
Sposób przygotowania: Mięso kroimy w małą kostkę. Warzywa obieramy i wraz z zieleniną drobniutko kroimy. Na rozgrzanym oleju i maśle obsmażamy mięso, dodajemy jarzyny, połowę zieleniny i przyprawy. Wlewamy koncentrat pomidorowy rozcieńczony szklanką wody i dusimy potrawę pod przykryciem ok. godziny, wcześniej dodając soczewicę. Pomidory obieramy ze skórki bardzo drobno siekamy i dodajemy do rondla. Wlewamy 2 litry wody. Przed podaniem zupę posypujemy resztą posiekanej zieleniny (najlepiej kolendry) i podajemy z chlebem.
Borek z kozim serem
Składniki:
300 g półtłustego twarogu
200 g miękkiego (kremowego) koziego sera
sól, pieprz
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
4 arkusze ciasta filo
150 g masła
można opcjonalnie dodać, szpinak lub suszone pomidory
Sposób przygotowania: Twaróg kruszymy, mieszamy z kozim serem, doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Rozwijamy ciasto filo, każdy arkusz smarujemy roztopionym masłem i układamy jeden na drugim. Na ostatnim arkuszu kładziemy farsz serowy, (tu można dodać szpinak i suszone pomidory) zwijamy ciasto w rulon, smarujemy z wierzchu masłem i układamy na wyściełanej pergaminem blasze. Pieczemy około 40 minut w 175°C.
Placuszki z cukinii
Składniki:
300 g cukini
jajka
2 łyżki mąki pszennej
2 gałązki posiekanej natki
2 gałązki mięty
30 g szczypiorku posiekanego
sól, pieprz
1 szalotka
olej
Sposób przygotowania: Cukinie (nie obieramy) zetrzyj na drobnej tarce. Odciśnij nadmiar wody. Cukinię przełóż do miski, wbij jajka, dodaj przesianą mąkę, posiekaną natkę, miętę, szczypiorek i szalotkę. Przypraw do smaku solą, pieprzem. Ciasto dokładnie wymieszaj. Na patelni mocno rozgrzej olej, formuj placuszki (każdy z jednej łyżki masy), smaż z obu stron na złoty kolor. Gotowe placuszki osączaj z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Można podawać z dipem jogurtowym z kolendrą
Składniki:
3 szklanki cieciorki
4 łyżki tahini (najlepiej z wędzonych nasion sezamu)
1 łyżeczka kminu
100 ml oliwy
3 ząbki czosnku
sok z jednej średniej cytryny
pół szklanki wody po ugotowaniu cieciorki
sól
oliwa
chili
kilka liści natki pietruszki
Sposób przygotowania: Dzień wcześniej namoczyć cieciorkę. Następnego dnia ugotować aż zmięknie. Po ugotowaniu cieciorki odlać jedną szklankę wody i resztę odcedzić. Obraną cieciorkę włożyć do miski i zmiksować na bardzo gładką pastę, musi ona być bez żadnej grudki. Dodać tahini, oliwę, kmin, sól, sok z cytryny, przeciśnięte ząbki czosnku i wodę po gotowaniu cieciorki. Wymieszać dokładnie łyżką. Przełożyć do płaskiej miski i wykończyć oliwą, natką (lub kolendrą) i chili.
Lahmacun
ciasto
300 g mąki pszennej typ 550
1 łyżeczka soli
1 paczka – 7 g suszonych drożdży instant
250 ml ciepłej wody
2 łyżki oliwy z wytłoczyn
farsz
500 g mielonej jagnięciny
2 ząbki czosnku
2 gałązki natki pietruszki
2 łyżeczki soli morskiej
1 papryka (około 200 g)
1 cebula
1 łyzka ostrego pieprzu
kolendra do wykończenia
Sposób przygotowania:
Ciasto: mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą. Zrobić wgłębienie i wsypać w nie drożdże. Stopniowo wlewając ciepłą wodę, mieszać składniki widelcem aż zaczną łączyć się ze sobą. Na koniec wlać oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i zacząć wyrabiać ręką. Połączyć wszystkie składniki i uformować kulę z ciasta. Wyłożyć na stolnicę lekko podsypaną mąką i wygniatać rękami przez około 8 minut. Ponownie uformować kule i przełożyć do miski i przykryć kilkakrotnie złożoną ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów na około godzinę.
Farsz: mięso zmielić w maszynce razem z czosnkiem i listkami natki pietruszki. Doprawić solą morską i świeżo zmielonym ostrym pieprzem. Cebulę, paprykę i cukinię drobniutko posiekać i dodać do mięsem.
Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę podsypaną mąką i chwilę powyrabiać. Podzielić na 6 części, z każdej uformować kulkę i ponownie odstawić na 10 do 15 minut do podrośnięcia. Piekarnik nagrzać od maksymalnej temperatury – musi być naprawdę gorąco. Rozwałkować pierwszą kulkę z ciasta na bardzo cienki placek. Położyć go na oprószonej mąką blaszce i położyć na min część farszu jak na pizzy . Piec przez 6 minut, aż ciasto będzie miało złoty kolor. W międzyczasie przygotować kolejny placek. Podawać posypane kolendrą, skrapiane sokiem z cytryny. Kroić na kawałki lub zwijać w ruloniki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN