Do syta! Gruzińskie przysmaki

W kuchni Dzień Dobry TVN gotuje Vaho Babunashvil, gruziński muzyk i kuchar. Pomaga mu Radek Polak, fotograf, wielki miłośnik Gruzji. Panowie wyczarowali takie cuda jak zupa Maconi czy szkmeruli.

GRUZIŃSKA SAŁATKA Z POMIDORÓW I OGÓRKÓW

Składniki:

1 kg pomidorów

1 kg ogórków

50 g świeżej bazylii

50 g szczypiorku

ocet z białego wina

niefiltrowany olej słonecznikowy

sól do smaku

Przygotowanie:

Dobrze umyte pomidory i ogórki pokrój na równe kawałki. Opłucz bazylię, oderwij listki, porwij na małe kawałki i dodaj do warzyw. Umyj szczypiorek, drobno pokrój i wrzuć do sałatki. Wszystko delikatnie wymieszaj. Dodaj trochę octu, olej i sól do smaku. Na koniec wszystko razem wymieszaj, tak by pomidory puściły sok.

SZKMERULI

Składniki:

1 cały kurczak podzielony na cząstki

500 ml mleka

50 g masła

6–8 ząbków czosnku (jeżeli nie lubisz czosnku, dodaj mniej)

4 przepiórcze jajka

1 papryka

sól do smaku

Przygotowanie:

Jajka ugotuj na twardo, obierz i przekrój na pół. Umyj i pokrój kurczaka, po czym obsmaż ze wszystkich stron na maśle na patelni. Dolej ciepłe mleko. Przeciśnij czosnek przez praskę i wrzuć do kurczaka, posól. Wrzuć jajka. Zdejmij patelnię z ognia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C na ok. 15 min.

ZUPA Z MACONI

Składniki:

1 duża cebula

500 ml maconi lub zsiadłego mleka

100–150 g jeżyny

1 jajko

50 g kolendry

1 łyżeczka suszonej mięty

1 łyżka oleju słonecznikowego

2 łyżki mąki

1–1,5 litra zagotowanej wody

sól do smaku

Przygotowanie:

Zagotuj w garnku wodę. Posiekaj drobno cebulę. Na średniej patelni rozgrzej olej, wrzuć cebulę. Umyj i posiekaj kolendrę. Do drugiego garnka wlej maconi, wbij jajko i dodaj mąkę. Zalej gorącą wodą i postaw na ogniu. Dodaj przesmażoną cebulę, miętę, kolendrę i sól. Mieszaj do momentu, aż masa zacznie się gotować. Wtedy zdejmij zognia i dodaj jeżyny. Kilka jeżyn rozgnieć w garnku, aby puściły sok, a resztę owoców zostaw w całości. Zupę można podawać na gorąco i na zimno. Zamiast jeżyny można dodać curry lub inną przyprawę. W ten sposób na jednej bazie można uzyskać zupy o różnych smakach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości